2017 Superstition Conference Track & Field Championship Results
Superstition Conference Track & Field Championships
Hosted by Gilbert Public Schools
Desert Ridge High School, Mesa, AZ - 5/3/2017
Results
Event 1 Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alisha Ellsworth 8 Highland 12.98q 3
2 Sydney Menden 8 Highland 13.28q 2
3 Navie Jobe 8 South Valley 13.36q 2
4 Lia Hendricks 8 South Valley 13.66q 1
5 Sophie McDaniel 7 Desert Ridge 13.72q 1
6 Kylie Ballard 8 South Valley 13.73q 3
7 Cayden Perry 7 Gilbert Classic 14.03q 2
8 Sevilla Groebe 8 Highland 14.04q 2
9 Alyssa Ramirez 7 Desert Ridge 14.09 3
10 Aubree Whiting 8 Greenfield 14.13 1
11 Reaghan Halliday 7 Greenfield 14.16 2
12 Halle Heussner 8 Greenfield 14.24 3
13 Kylee Hulett 7 Mesquite 14.44 1
14 Dalanie Bond 7 Desert Ridge 14.50 1
15 Saige Langer 7 Gilbert Classic 15.21 3
16 Bingham Rylee 7 Gilbert 15.24 3
17 Samantha Normoyle 7 Mesquite 15.46 2
18 Jenna McGillivray 7 Mesquite 15.52 1
Event 1 Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Alisha Ellsworth 8 Highland 12.95 10
2 Lia Hendricks 8 South Valley 13.17 8
3 Sydney Menden 8 Highland 13.31 6
4 Sophie McDaniel 7 Desert Ridge 13.61 4
5 Navie Jobe 8 South Valley 13.74 2
6 Kylie Ballard 8 South Valley 13.79 1
7 Sevilla Groebe 8 Highland 14.11
8 Cayden Perry 7 Gilbert Classic 14.23
Event 2 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 David Lampkin 7 Desert Ridge 11.96q 3
2 Traekon Cash 8 South Valley 12.24q 2
3 Devin Burns 8 Greenfield 12.27q 2
4 Max Davis 8 Highland 12.33q 1 12.329
5 Ethan Hill 8 Highland 12.33q 3 12.330
6 Chase Salisbury 8 Mesquite 12.42q 1
7 Thomas Hancock Bacon 8 Gilbert 12.65q 1
8 Taber Thomas 8 South Valley 12.67q 1
9 Ethan Whitmore 7 Highland 12.72 1
10 Wyatt Smith 8 Greenfield 12.75 3
11 Sam Rodriguez 7 Greenfield 12.86 1
12 Delijah Jones 8 Mesquite 12.98 3
13 Jadan Ah Quin 7 Desert Ridge 13.04 2
14 Ayden Palacious 8 Desert Ridge 13.13 2
15 Nick Murphy 8 South Valley 13.26 3
16 Diego Estrada 8 Mesquite 13.50 2
17 Steven Yamamoto 7 Gilbert Classic 13.73 3
18 Aiden Nguyen 7 Gilbert 14.32 2
19 Jared Kennedy 7 Gilbert Classic 14.65 3
20 Robert Sanchez 7 Gilbert 15.47 1
Event 2 Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 David Lampkin 7 Desert Ridge 11.64 10
2 Traekon Cash 8 South Valley 12.10 8
3 Max Davis 8 Highland 12.12 6
4 Devin Burns 8 Greenfield 12.27 4
5 Ethan Hill 8 Highland 12.50 2
6 Chase Salisbury 8 Mesquite 12.73 1
7 Taber Thomas 8 South Valley 12.76
8 Thomas Hancock Bacon 8 Gilbert 12.85
Event 3 Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alisha Ellsworth 8 Highland 28.01q 3
2 Lia Hendricks 8 South Valley 29.01q 2
3 Navie Jobe 8 South Valley 29.03q 1
4 Sophie McDaniel 7 Desert Ridge 29.25q 1
5 Jyntry Rucker 8 Desert Ridge 29.60q 2
6 Desi Gumm 8 Desert Ridge 29.66q 3
7 Eman Deeb 8 Highland 30.00q 1
8 Sevilla Groebe 8 Highland 30.33q 2
9 Brynlee Crandall 7 Greenfield 30.54 1
10 Roxy Pepper 7 Greenfield 30.98 3
11 Makall Milius 7 Greenfield 31.44 2
12 Hannah Olivarez 8 Gilbert 31.77 2
13 Tegan Zimmerman 7 South Valley 32.18 3
14 Jhaymie Tungol 8 Mesquite 32.80 2
15 Susie Hong 8 Gilbert Classic 33.52 1
16 Jenna McGillivray 7 Mesquite 33.72 3
Event 3 Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Alisha Ellsworth 8 Highland 27.17 10
2 Lia Hendricks 8 South Valley 27.63 8
3 Jyntry Rucker 8 Desert Ridge 29.06 6
4 Navie Jobe 8 South Valley 29.09 4
5 Sophie McDaniel 7 Desert Ridge 29.30 2
6 Sevilla Groebe 8 Highland 29.77 1
7 Eman Deeb 8 Highland 29.82
8 Desi Gumm 8 Desert Ridge 30.19
Event 4 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 David Lampkin 7 Desert Ridge 25.49q 1
2 Devin Burns 8 Greenfield 25.57q 3
3 Ethan Hill 8 Highland 25.64q 2
4 Traekon Cash 8 South Valley 25.84q 1
5 Wyatt Smith 8 Greenfield 26.06q 2
6 Chase Salisbury 8 Mesquite 26.26q 3
7 Monte Gardiner 8 Desert Ridge 26.27q 3
8 Emery Gomez 8 Desert Ridge 26.49q 2
9 Hunter Webber 8 South Valley 26.71 3
10 Gunner Price 7 Highland 27.14 1
11 Antonio Sanchez 7 Mesquite 27.76 2
12 Caden Taylor 8 South Valley 27.79 3
13 Jacob Ianuzi 8 Highland 28.40 1
14 Sam Rodriguez 7 Greenfield 28.55 2
15 Diego Estrada 8 Mesquite 29.89 2
16 Eathan Gilmore 8 Gilbert 30.57 3
17 Coughlin Marshall 8 Gilbert 31.20 1
18 Isaiah Garcia 8 Gilbert Classic 31.51 1
19 Robert Sanchez 7 Gilbert 32.06 3
20 Jared Kennedy 7 Gilbert Classic 32.42 2
Event 4 Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 David Lampkin 7 Desert Ridge 25.08 10
2 Devin Burns 8 Greenfield 25.36 8
3 Traekon Cash 8 South Valley 25.42 6
4 Ethan Hill 8 Highland 25.53 4
5 Wyatt Smith 8 Greenfield 25.76 2
6 Chase Salisbury 8 Mesquite 26.42 1
7 Emery Gomez 8 Desert Ridge 26.82
8 Monte Gardiner 8 Desert Ridge 29.18
Event 5 Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ellie Brooks 8 South Valley 1:06.27q 3
2 Sadie Ogburn 7 Highland 1:08.33q 1
3 Aspyn Bennett 7 Desert Ridge 1:08.93q 3
4 Marrissa Guliano 8 Desert Ridge 1:09.21q 3
5 Abby Zimmerman 8 Highland 1:09.34q 2
6 Makall Milius 7 Greenfield 1:09.71q 1
7 Navaeh Bisnack 8 South Valley 1:10.24q 2
8 Victoria Longfellow 8 Desert Ridge 1:11.09q 2
9 Addison Stringfellow 7 Greenfield 1:11.40 3
10 Brady Riggs 8 South Valley 1:11.45 1
11 Julia Gomez 7 Mesquite 1:11.61 3
12 Claire Pothier 7 Greenfield 1:12.67 2
13 Ayla Young 7 Gilbert Classic 1:12.68 2
14 Rebekah Lunt 8 Highland 1:14.04 1
15 Klesley Espinoza Rivera 8 Gilbert 1:18.02 2
16 Vivien Lu 8 Gilbert Classic 1:19.84 1
17 Janae Cabreea 7 Gilbert 1:32.57 3
18 Maggie Wolke 7 Gilbert Classic 1:33.42 1
Event 5 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ellie Brooks 8 South Valley 1:04.63 10
2 Sadie Ogburn 7 Highland 1:05.03 8
3 Navaeh Bisnack 8 South Valley 1:06.61 6
4 Makall Milius 7 Greenfield 1:08.17 4
5 Aspyn Bennett 7 Desert Ridge 1:09.14 2
6 Marrissa Guliano 8 Desert Ridge 1:09.86 1
7 Victoria Longfellow 8 Desert Ridge 1:10.61
Event 6 Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Thomas Hancock Bacon 8 Gilbert 56.94q 3
2 Will Winters 8 Highland 59.63q 3
3 Jeremy Bowen 8 Greenfield 1:00.29q 3
4 Jarron Stevens 7 Desert Ridge 1:00.59q 2
5 Logan Hubler 7 South Valley 1:01.91q 1
6 Cody Helmhout 7 South Valley 1:02.11q 1
7 Blake Stringfellow 8 Greenfield 1:02.72q 3
8 Tyler Bell 8 Mesquite 1:02.97q 3
9 Harrison Hargrave 8 Highland 1:03.12 2
10 Brandon Hughes 8 South Valley 1:03.57 3
11 Logan Littau 8 Greenfield 1:04.07 2
12 Jake Stitcher 8 Highland 1:04.09 1
13 Josh Vazorka 8 Desert Ridge 1:05.45 2
14 Cooper McDaniel 8 Desert Ridge 1:07.70 1
15 Nicholas Armstrong 8 Gilbert Classic 1:11.78 2
16 Trystan Valdez 7 Mesquite 1:13.76 2
17 Brayden Daly 7 Mesquite 1:22.45 1
Event 6 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jarron Stevens 7 Desert Ridge 58.50 10
2 Thomas Hancock Bacon 8 Gilbert 58.96 8
3 Jeremy Bowen 8 Greenfield 59.09 6
4 Logan Hubler 7 South Valley 1:00.71 4
5 Will Winters 8 Highland 1:00.80 2
6 Cody Helmhout 7 South Valley 1:02.66 1
7 Blake Stringfellow 8 Greenfield 1:03.42
8 Tyler Bell 8 Mesquite 1:22.94
Event 7 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Camila Aguilar-Perez 7 Gilbert Classic 2:31.85 10
2 Emmy Rothlisberger 7 Greenfield 2:37.60 8
3 Kylee Hulett 7 Mesquite 2:38.10 6
4 McKenna Leatham 7 Highland 2:38.15 4
5 Mia Dover 7 Highland 2:40.90 2
6 Paige Mabb 7 Desert Ridge 2:45.90 1
7 Chloe Tenboer 8 Greenfield 2:50.44
8 Audrey Cluff 8 Highland 2:51.53
9 Ashlyn Brice 7 Desert Ridge 2:53.56
10 Kaitlyn Bowe 8 South Valley 2:56.00
11 Tori Mask 8 South Valley 2:56.74
12 Sophia Pederson 8 South Valley 3:03.79
13 Trinity Decker 8 Gilbert 3:08.35
14 Jordan Bowers 7 Desert Ridge 3:13.47
Event 8 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tristan Hogan 8 South Valley 2:20.79 10
2 Aiden Witthus 7 Desert Ridge 2:24.75 8
3 Monte Gardiner 8 Desert Ridge 2:26.11 6
4 Arthur Miranda 8 Highland 2:26.99 4
5 Eli Cowart 8 Highland 2:29.05 2
6 Benjamin Hanson 8 Greenfield 2:32.62 1
7 Antonia Todora 8 Desert Ridge 2:38.05
8 Ryan Archibald 8 Highland 2:38.12
9 Carter Plowman 8 Greenfield 2:41.55
10 Garrett Rosen 8 South Valley 2:42.93
11 Mark Trinidad 8 Gilbert 2:44.74
12 Jayden Wilson 7 Mesquite 2:52.07
13 Shade Kerr 7 Greenfield 2:56.96
14 Kyler Kalkman 7 Gilbert Classic 3:02.04
15 Kyle Miller 8 South Valley 3:03.38
16 Cole Boren 8 Gilbert 3:06.48
17 Hyrum Sawyer 8 Gilbert Classic 3:07.20
18 Samuel Petersen 7 Gilbert Classic 3:43.24
Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Camila Aguilar-Perez 7 Gilbert Classic 5:55.45 10
2 Marina Dear 8 Highland 6:06.46 8
3 Lilly Fischbeck 8 South Valley 6:08.89 6
4 Mya Twilley 8 Mesquite 6:14.80 4
5 Ayla Young 7 Gilbert Classic 6:18.60 2
6 Kaitlyn Bowe 8 South Valley 6:18.69 1
7 Melanie Tenerio 8 Gilbert 6:20.99
8 Chloe Squires 7 Highland 6:21.95
9 Story Alexander 8 Highland 6:23.87
10 Ryanna Petersen 8 Mesquite 6:30.85
11 Sophia Pederson 8 South Valley 6:35.50
12 Jordan Bowers 7 Desert Ridge 6:36.60
13 Jordyn Carter 7 Greenfield 6:41.86
14 Rachel Pitts 7 Greenfield 6:49.98
15 Alyssa Thomas 8 Greenfield 6:52.02
16 Lyla Schafer 7 Desert Ridge 6:54.54
17 Trinity Decker 8 Gilbert 7:22.26
18 Kali Gibson 7 Desert Ridge 7:39.26
19 Martha McKendrick 8 Gilbert Classic 8:07.42
Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Arthur Miranda 8 Highland 5:07.75 10
2 Adam Nelson 8 Highland 5:13.13 8
3 Colton Bishop 8 Desert Ridge 5:18.34 6
4 Monte Gardiner 8 Desert Ridge 5:27.50 4
5 Ryan Archibald 8 Highland 5:33.79 2
6 Antonia Todora 8 Desert Ridge 5:38.23 1
7 Garrett Rosen 8 South Valley 5:42.95
8 Caden Engel 7 Greenfield 5:44.94
9 Joey McLemore 8 South Valley 5:52.65
10 Hayden Grossarth 8 South Valley 5:56.93
11 Bryce Keil 8 Mesquite 6:00.12
12 Jack Zaharis 7 Greenfield 6:00.82
13 Owen Reynolds 8 Greenfield 6:08.96
14 Cole Boren 8 Gilbert 6:13.78
15 Kyler Kalkman 7 Gilbert Classic 6:14.07
16 Derek Scandrett 8 Gilbert Classic 6:14.15
17 Braden Knicely 8 Mesquite 6:16.77
18 Nicholas Armstrong 8 Gilbert Classic 6:16.87
Event 13 Girls 75 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lia Hendricks 8 South Valley 12.14q 3
2 Summer French 8 Highland 13.06q 2
3 Abby Zimmerman 8 Highland 13.15q 1
4 Alyssa Standage 8 Desert Ridge 13.19q 1
5 Bailey Homsey 8 Highland 13.71q 2
6 Cayden Perry 7 Gilbert Classic 13.78q 2
7 Vina Moreno 7 South Valley 13.81q 2 13.803
8 Reaghan Halliday 7 Greenfield 13.81q 1 13.806
9 Jyntry Rucker 8 Desert Ridge 14.02 3
10 Zaidee Stevens 8 Desert Ridge 14.09 3
11 Elizabeth Nillson 8 Greenfield 14.60 2
12 Halle Heussner 8 Greenfield 14.61 1
13 Britney Daopham 8 Gilbert 14.77 3
14 Hannah Olivarez 8 Gilbert 15.45 2
15 Vivian Everett 7 Mesquite 15.51 1
16 Nadia Harris 8 South Valley 15.77 3
17 Gloria Grama 8 Gilbert Classic 15.79 1
18 Tally Russell 7 Gilbert 17.20 3
19 Valeria Flores 7 Mesquite 17.64 3
Event 13 Girls 75 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lia Hendricks 8 South Valley 11.82 10
2 Summer French 8 Highland 12.83 8
3 Alyssa Standage 8 Desert Ridge 13.29 6
4 Reaghan Halliday 7 Greenfield 13.64 4
5 Bailey Homsey 8 Highland 13.73 2
6 Cayden Perry 7 Gilbert Classic 13.80 1
7 Vina Moreno 7 South Valley 14.20
-- Abby Zimmerman 8 Highland DNF
Event 14 Boys 75 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Antonio Sanchez 7 Mesquite 11.83q 2
2 Will Winters 8 Highland 12.13q 3
3 Caden Taylor 8 South Valley 12.26q 2
4 Emery Gomez 8 Desert Ridge 12.77q 1
5 Hunter Webber 8 South Valley 12.95q 3
6 Grant Zimmerman 8 Highland 13.08q 2
7 Fisher Camac 7 Highland 13.24q 1
8 Nick Murphy 8 South Valley 13.37q 2
9 Aiden Childs 7 Desert Ridge 13.49 3
10 Dylan Bosworth 8 Desert Ridge 13.54 1
11 Eathan Gilmore 8 Gilbert 13.80 3
12 Dillion Le 8 Gilbert Classic 13.97 1
13 Owen Wills 8 Greenfield 13.98 1
14 James Grone 7 Greenfield 14.23 2
15 Mark Trinidad 8 Gilbert 14.43 3
16 Jack Zaharis 7 Greenfield 14.53 3
17 Hyrum Sawyer 8 Gilbert Classic 14.58 2
18 Cayden Wilson 8 Gilbert 15.62 3
19 Samuel Petersen 7 Gilbert Classic 16.15 1
Event 14 Boys 75 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Antonio Sanchez 7 Mesquite 11.60 10
2 Will Winters 8 Highland 12.07 8
3 Caden Taylor 8 South Valley 12.54 6
4 Emery Gomez 8 Desert Ridge 12.94 4
5 Grant Zimmerman 8 Highland 12.98 2
6 Hunter Webber 8 South Valley 13.26 1
7 Fisher Camac 7 Highland 13.35
Event 17 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Highland Junior High School 53.13 10
1) Sevilla Groebe 8 2) Sydney Menden 8
3) Emma Standifird 7 4) Alisha Ellsworth 8
2 South Valley Junior High 53.97 8
1) Navie Jobe 8 2) Kylie Ballard 8
3) Hailey Hough 7 4) Lia Hendricks 8
3 Desert Ridge Junior High 54.03 6
1) Dalanie Bond 7 2) Alyssa Ramirez 7
3) Desi Gumm 8 4) Sophie McDaniel 7
4 Greenfield Junior High School 55.67 4
1) Halle Heussner 8 2) Aubree Whiting 8
3) Roxy Pepper 7 4) Reaghan Halliday 7
5 Mesquite Junior High School 59.16 2
1) Samantha Normoyle 7 2) Jenna McGillivray 7
3) Jhaymie Tungol 8 4) Kylee Hulett 7
6 Gilbert Classical Academy 1:00.84 1
1) Saige Langer 7 2) Carina Kalkman 7
3) Susie Hong 8 4) Cayden Perry 7
7 Gilbert Junior High School 1:01.22
1) Britney Daopham 8 2) Melanie Tenerio 8
3) Hannah Olivarez 8 4) Tally Russell 7
Event 18 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Highland Junior High School 47.95 10
1) Ethan Whitmore 7 2) Max Davis 8
3) Ethan Hill 8 4) Will Winters 8
2 South Valley Junior High 48.95 8
1) Hunter Webber 8 2) Taber Thomas 8
3) Kolton Koele 8 4) Traekon Cash 8
3 Desert Ridge Junior High 49.03 6
1) Jadan Ah Quin 7 2) Angelo Paffumi 7
3) Ayden Palacious 8 4) David Lampkin 7
4 Greenfield Junior High School 49.17 4
1) Sam Rodriguez 7 2) Devin Burns 8
3) Ian Kammeyer 8 4) Wyatt Smith 8
5 Mesquite Junior High School 50.86 2
1) Delijah Jones 8 2) Diego Estrada 8
3) Antonio Sanchez 7 4) Chase Salisbury 8
6 Gilbert Junior High School 54.93 1
1) Thomas Hancock Bacon 8 2) Aiden Nguyen 7
3) Jesus Guiterrez 8 4) Eathan Gilmore 8
7 Gilbert Classical Academy 56.93
1) Steven Yamamoto 7 2) Jared Kennedy 7
3) Isaiah Garcia 8 4) Hyrum Sawyer 8
Event 19 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 South Valley Junior High 4:36.19 10
1) Navaeh Bisnack 8 2) Kennedi Curry 8
3) Brady Riggs 8 4) Ellie Brooks 8
2 Highland Junior High School 4:39.21 8
1) Sydney Menden 8 2) Sadie Ogburn 7
3) Abby Zimmerman 8 4) McKenna Leatham 7
3 Greenfield Junior High School 4:48.93 6
1) Chloe Tenboer 8 2) Emmy Rothlisberger 7
3) Makall Milius 7 4) Claire Pothier 7
4 Desert Ridge Junior High 4:54.21 4
1) Jyntry Rucker 8 2) Aspyn Bennett 7
3) Marrissa Guliano 8 4) Sophie McDaniel 7
5 Gilbert Classical Academy 5:07.50 2
1) Kathleen Udall 7 2) Vivien Lu 8
3) Saige Langer 7 4) Ayla Young 7
6 Mesquite Junior High School 5:09.94 1
1) Mya Twilley 8 2) Julia Gomez 7
3) Denisse Gonzalez 7 4) Ryanna Petersen 8
7 Gilbert Junior High School 5:14.63
1) Tally Russell 7 2) Trinity Decker 8
3) Klesley Espinoza Rivera 8 4) Melanie Tenerio 8
Event 20 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Highland Junior High School 3:58.66 10
1) Case Conway 8 2) Jake Stitcher 8
3) Adam Nelson 8 4) Max Davis 8
2 South Valley Junior High 4:04.72 8
1) Tristan Hogan 8 2) Logan Hubler 7
3) Cody Helmhout 7 4) Taber Thomas 8
3 Desert Ridge Junior High 4:25.45 6
1) Aiden Witthus 7 2) Cooper McDaniel 8
3) Colton Bishop 8 4) Jarron Stevens 7
4 Greenfield Junior High School 4:34.93 4
1) Blake Stringfellow 8 2) Jeremy Bowen 8
3) Logan Littau 8 4) Jack Zaharis 7
5 Mesquite Junior High School 4:40.89 2
1) Delijah Jones 8 2) Trystan Valdez 7
3) Armando Garcia 7 4) Chase Salisbury 8
6 Gilbert Classical Academy 4:46.17 1
1) Dillion Le 8 2) Steven Yamamoto 7
3) Nicholas Armstrong 8 4) Isaiah Garcia 8
7 Gilbert Junior High School 4:49.05
1) Thomas Hancock Bacon 8 2) Jesus Guiterrez 8
3) Eathan Gilmore 8 4) Evan Morrow 8
Event 23 Girls High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Samantha Abel 8 Desert Ridge 4-10.00 1.47m 10
4-02 4-04 4-06 4-08 4-09 4-10
O O XO XO O XO
2 Britney Daopham 8 Gilbert 4-09.00 1.44m 8
4-02 4-04 4-06 4-08 4-09 4-10
O O XXO XO O XXX
3 Ellie Brooks 8 South Valley 4-08.00 1.42m 6
4-02 4-04 4-06 4-08 4-09
O O XO O XXX
4 Katie Kline 8 Desert Ridge J4-08.00 1.42m 4
4-02 4-04 4-06 4-08 4-09
O O O XXO XXX
5 Vina Moreno 7 South Valley J4-08.00 1.42m 2
4-02 4-04 4-06 4-08 4-09
O XXO XO XXO XXX
6 Sydney Menden 8 Highland 4-06.00 1.37m 1
4-04 4-06 4-08
O O XXX
7 Becca Smith 7 Highland J4-06.00 1.37m
4-02 4-04 4-06 4-08
O O XO XXX
8 Zaidee Stevens 8 Desert Ridge 4-04.00 1.32m
4-02 4-04 4-06
O O XXX
9 Hannah Olivarez 8 Gilbert 4-02.00 1.27m
4-02 4-04
O XXX
9 Story Alexander 8 Highland 4-02.00 1.27m
4-02 4-04
O XXX
11 Hannah Yungfleisch 8 South Valley J4-02.00 1.27m
4-02 4-04
XXO XXX
-- Gloria Grama 8 Gilbert Classic NH
4-02
XXX
-- Charlotte Hamilton 7 Greenfield NH
4-02
XXX
Event 24 Boys High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Emery Gomez 8 Desert Ridge 5-04.00 1.62m 10
4-08 4-10 5-00 5-01 5-02 5-03 5-04 5-05
O P O O XO XO O XXX
2 Jacob Ianuzi 8 Highland 5-03.00 1.60m 8
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01 5-02 5-03 5-04
O XO XO XO XO XXO O XXX
3 Devin Burns 8 Greenfield J5-03.00 1.60m 6
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01 5-02 5-03 5-04
O O O O O O XO XXX
4 Kyle Miller 8 South Valley J5-03.00 1.60m 4
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01 5-02 5-03 5-04
O O O O XXO XXO XXO XXX
5 Will Winters 8 Highland 5-01.00 1.54m 2
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01 5-02
O O P O XO XXX
6 Gavin Hirst 8 Desert Ridge J5-01.00 1.54m 1
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01 5-02
O O XO XO XO XXX
7 Caden Taylor 8 South Valley 5-00.00 1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01
O O P O XXX
8 Grant Zimmerman 8 Highland J5-00.00 1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01
O O P XO XXX
9 Ricardo Najera Estrada 8 Mesquite J5-00.00 1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01
O O O XXO XXX
10 Freddie Goodson 8 South Valley J5-00.00 1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-01
O XXO O XXO XXX
11 Dillion Le 8 Gilbert Classic 4-10.00 1.47m
4-06 4-08 4-10 5-00
O XXO XXO XXX
12 Angelo Paffumi 7 Desert Ridge 4-08.00 1.42m
4-06 4-08 4-10
O O XXX
13 Beau Whatcott 7 Greenfield J4-08.00 1.42m
4-06 4-08 4-10
XO O XXX
-- Jake Martinez 8 Gilbert NH
4-06
XXX
Event 27 Girls Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Alivia Homsey 8 Highland 15-02.00 4.62m 10
FOUL 13-00 15-02
2 Summer French 8 Highland 14-08.00 4.47m 8
FOUL 13-01 14-08
3 Nicki Lalime 7 Greenfield 14-06.00 4.41m 6
12-07 14-06 FOUL
4 Sevilla Groebe 8 Highland 14-04.00 4.36m 4
14-04 FOUL FOUL
5 Samantha Abel 8 Desert Ridge 14-02.00 4.31m 2
14-02 13-04 13-07
6 Chloe Tenboer 8 Greenfield 14-00.00 4.26m 1
14-00 13-11 13-04
7 Dalanie Bond 7 Desert Ridge J14-00.00 4.26m
FOUL 13-07 14-00
8 Victoria Longfellow 8 Desert Ridge 13-07.00 4.14m
FOUL 13-07 FOUL
9 Izzy Taft 8 South Valley 13-05.00 4.08m
12-09 13-05 13-01
10 Jhaymie Tungol 8 Mesquite 13-03.00 4.03m
12-08 13-03 13-00
11 Cayden Perry 7 Gilbert Classic 13-02.00 4.01m
13-02 13-00 FOUL
12 Kennedi Curry 8 South Valley 12-06.00 3.81m
12-02 12-06 12-06
13 Kendal Martinez 8 Greenfield 12-02.00 3.70m
12-00 12-02 12-02
14 Kylee Hulett 7 Mesquite J12-02.00 3.70m
11-00 12-02 11-05
15 Britney Daopham 8 Gilbert 11-10.00 3.60m
FOUL 11-10 11-03
16 Tally Russell 7 Gilbert 11-08.00 3.55m
FOUL 11-07 11-08
17 Saige Langer 7 Gilbert Classic 11-06.00 3.50m
9-10 FOUL 11-06
18 Hannah Yungfleisch 8 South Valley 11-03.00 3.42m
11-02 11-03 10-00
19 Carina Kalkman 7 Gilbert Classic 11-01.00 3.37m
10-04 11-01 10-10
20 Janae Cabreea 7 Gilbert 9-06.00 2.89m
9-06 FOUL 8-08
Event 28 Boys Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Max Davis 8 Highland 17-08.00 5.38m 10
17-08 17-08 17-07
2 Emery Gomez 8 Desert Ridge 17-00.00 5.18m 8
16-10 17-00 FOUL
3 Delijah Jones 8 Mesquite 16-08.00 5.08m 6
15-08 16-08 FOUL
4 Hunter Webber 8 South Valley 16-00.00 4.87m 4
15-08 16-00 15-02
5 Wyatt Smith 8 Greenfield 15-04.00 4.67m 2
13-04 15-04 14-06
6 Jadan Ah Quin 7 Desert Ridge 15-03.00 4.64m 1
FOUL FOUL 15-03
7 Taylor Siren 8 Highland 15-00.00 4.57m
14-10 15-00 14-10
8 Aiden Nguyen 7 Gilbert J15-00.00 4.57m
14-02 15-00 13-02
9 Isaac Farret 8 Greenfield 14-11.00 4.54m
14-11 14-07 13-06
10 Jacob Ianuzi 8 Highland 14-07.00 4.44m
14-07 FOUL 14-05
11 Dason Brooks 7 South Valley J14-07.00 4.44m
14-00 14-07 14-03
12 Beau Whatcott 7 Greenfield 14-06.00 4.41m
14-06 13-11 12-01
13 Armando Garcia 7 Mesquite J14-06.00 4.41m
14-06 FOUL 12-02
14 Isaac Leal 7 Gilbert 14-04.00 4.36m
14-04 13-04 13-02
15 Ayden Palacious 8 Desert Ridge 13-10.00 4.21m
13-10 FOUL FOUL
16 Samuel Petersen 7 Gilbert Classic 12-07.00 3.83m
12-07 10-08 10-10
17 Robert Sanchez 7 Gilbert 12-04.00 3.75m
FOUL 12-04 12-02
18 Isaiah Garcia 8 Gilbert Classic 11-11.00 3.63m
11-11 11-10 FOUL
19 Matthew Usher 7 Gilbert Classic 11-04.00 3.45m
FOUL 11-04 10-10
Event 31 Girls Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Molly Wallace 8 Desert Ridge 73-00 22.25m 10
65-06 59-11 73-00
2 Gracie Norburg 8 South Valley 72-10 22.19m 8
53-11 65-06 72-10
3 Quinn Fenn 8 Desert Ridge 68-03 20.80m 6
59-05 68-03 67-07
4 Aubree Whiting 8 Greenfield 63-06 19.35m 4
63-06 FOUL 57-03
5 Thaine Strecker 8 Desert Ridge 62-07 19.07m 2
55-11 57-08 62-07
6 Kaetlyn Blackburn 8 South Valley 61-04 18.69m 1
55-11 58-05 61-04
7 Addison Stringfellow 7 Greenfield 58-06 17.83m
55-10 57-10 58-06
8 Mary O'Connor 7 South Valley J58-06 17.83m
53-00 58-06 47-08
9 Brooke Gasser 8 Highland 56-11 17.34m
FOUL 56-01 56-11
10 Canaya Smith 7 Gilbert Classic 53-11 16.43m
47-04 52-09 53-11
11 Olivia Gallegos 8 Mesquite 49-04 15.03m
39-10 42-01 49-04
12 Sadie Plewe 7 Greenfield 49-02 14.98m
44-04 49-02 FOUL
13 Jenna McGillivray 7 Mesquite 46-00 14.02m
46-00 FOUL 43-10
14 Bingham Rylee 7 Gilbert 44-04 13.51m
35-08 44-04 FOUL
15 Emily Sullivan 8 Gilbert 43-02 13.15m
40-09 39-06 43-02
16 Brynadi Fire 8 Highland 42-08 13.00m
33-06 40-04 42-08
17 Natalie Smith 8 Gilbert Classic 38-05 11.70m
33-00 38-05 31-03
18 Abi Dirks 8 Highland 38-03 11.65m
38-03 FOUL FOUL
19 Faith Horton 8 Mesquite 36-00 10.97m
35-07 36-00 34-08
20 Grace Gaunt 8 Gilbert 33-03 10.13m
25-10 33-03 FOUL
Event 32 Boys Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Amar Elmore 7 Desert Ridge 123-00 37.49m 10
113-03 FOUL 123-00
2 Jackson Condie 8 Desert Ridge 110-08 33.73m 8
98-06 110-08 FOUL
3 Matthew Monson 8 Desert Ridge 99-07 30.35m 6
FOUL 91-03 99-07
4 Garrett Bollwinkel 8 Highland 97-11 29.84m 4
88-09 91-02 97-11
5 Blake Broadbent 8 Greenfield 95-03 29.03m 2
95-03 FOUL 69-03
6 Dason Brooks 7 South Valley 87-05 26.64m 1
87-05 87-01 81-05
7 Jett Julian 8 Highland 86-10 26.46m
85-11 FOUL 86-10
8 Jacob Garrison 8 Greenfield 86-02 26.26m
86-02 83-07 83-08
9 Armando Garcia 7 Mesquite 86-01 26.23m
81-01 86-01 FOUL
10 Jacob Cox 8 South Valley 85-03 25.98m
80-09 75-10 85-03
11 Luke Thompson 7 Greenfield 84-03 25.67m
FOUL 84-03 79-04
12 Tristan Hogan 8 South Valley 77-05 23.59m
73-03 77-05 68-04
13 Spencer Johns 8 Highland 72-09 22.17m
FOUL 67-03 72-09
14 Hyrum Sawyer 8 Gilbert Classic 63-02 19.25m
FOUL 60-06 63-02
15 Jonah Strickland 8 Mesquite 62-10 19.15m
62-10 59-05 61-01
16 Alexander Kokona 8 Gilbert Classic 59-08 18.18m
50-04 46-04 59-08
17 Jake Martinez 8 Gilbert 53-09 16.38m
50-07 53-09 52-07
18 Rafael Luna 7 Mesquite 53-07 16.33m
FOUL 53-07 FOUL
19 Cayden Wilson 8 Gilbert 50-03 15.31m
50-03 FOUL FOUL
20 Jesus Guiterrez 8 Gilbert 49-03 15.01m
48-00 49-00 49-03
21 Maxwell Farrell 7 Gilbert Classic 43-00 13.10m
43-00 FOUL FOUL
Event 33 Girls Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Molly Wallace 8 Desert Ridge 34-11.00 10.64m 10
2 Izzy Taft 8 South Valley 32-02.00 9.80m 8
3 Quinn Fenn 8 Desert Ridge 31-07.00 9.62m 6
4 Gracie Norburg 8 South Valley 30-07.00 9.32m 4
5 Kaetlyn Blackburn 8 South Valley 29-04.00 8.94m 2
6 Thaine Strecker 8 Desert Ridge 28-09.00 8.76m 1
7 Brynadi Fire 8 Highland 26-00.00 7.92m
8 Canaya Smith 7 Gilbert Classic 24-06.00 7.46m
9 Jordyn Carter 7 Greenfield 24-02.00 7.36m
10 Emily Sullivan 8 Gilbert 23-00.50 7.02m
11 Nina Krahn 8 Highland 23-00.00 7.01m
12 Lauren Duty 7 Greenfield 22-09.00 6.93m
13 Bingham Rylee 7 Gilbert 21-11.00 6.68m
14 Abi Dirks 8 Highland 21-10.00 6.65m
15 Tiaana Nehring 7 Greenfield 21-06.00 6.55m
16 Olivia Gallegos 8 Mesquite 21-01.50 6.43m
17 Faith Horton 8 Mesquite 20-03.00 6.17m
18 Natalie Smith 8 Gilbert Classic 19-06.00 5.94m
19 Grace Gaunt 8 Gilbert 16-10.00 5.13m
Event 34 Boys Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Amar Elmore 7 Desert Ridge 44-05.50 13.55m 10
44-03 44-05.50
2 Jackson Condie 8 Desert Ridge 40-04.00 12.29m 8
40-01 40-04 x
3 Ethan Hill 8 Highland 38-06.00 11.73m 6
36-10 38-06
4 Avantae Barrett 8 Desert Ridge 37-06.00 11.43m 4
36-04.50 37-06 x
5 Freddie Goodson 8 South Valley 37-04.00 11.37m 2
36-05 37-04 x
6 Garrett Bollwinkel 8 Highland 34-07.50 10.55m 1
32-07 34-07.50 x
7 Jake Stitcher 8 Highland 34-04.50 10.47m
32-00 34-04.50
8 Bryce Keil 8 Mesquite 34-04.00 10.46m
33-08 34-04 x
9 Austin Binu 8 Greenfield 34-02.00 10.41m
33-03 34-02 x
10 Caden Taylor 8 South Valley 32-10.00 10.00m
32-10 30-11 x
11 Dillion Le 8 Gilbert Classic 31-11.00 9.72m
30-10 31-11
12 Blake Broadbent 8 Greenfield 31-00.00 9.44m
30-04 31-00 x
13 Logan Pettit 8 Greenfield 30-07.00 9.32m
29-05 30-07 x
14 Jonah Strickland 8 Mesquite 30-06.00 9.29m
28-09 30-06
15 Jake Martinez 8 Gilbert 27-01.00 8.25m
25-08 27-01 x
16 Jesus Guiterrez 8 Gilbert 27-00.00 8.22m
26-11.50 27-00
17 Rafael Luna 7 Mesquite 26-11.00 8.20m
26-02 26-11 x
18 Ryan Spain South Valley 26-07.00 8.10m
26-00.50 26-07 x
19 Alexander Kokona 8 Gilbert Classic 25-08.00 7.82m
25-01 25-08
20 Cayden Wilson 8 Gilbert 24-07.00 7.49m
23-06 24-07 x
21 Maxwell Farrell 7 Gilbert Classic 21-08.00 6.60m
20-02 21-08
Girls - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
1) South Valley Junior High 105 2) Highland Junior High Scho 100
3) Desert Ridge Junior High 83 4) Greenfield Junior High Sc 37
5) Gilbert Classical Academy 26 6) Mesquite Junior High Scho 13
7) Gilbert Junior High School 8
Boys - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
1) Desert Ridge Junior High 137 2) Highland Junior High Scho 101
3) South Valley Junior High 63 4) Greenfield Junior High Sc 39
5) Mesquite Junior High Schoo 22 6) Gilbert Junior High Schoo 9
7) Gilbert Classical Academy 1
|