2022 Desert Challenge Results
Desert Challenge Games
Mesa Community College - 5/20/2022 to 5/22/2022
Results
Event 1 Women 16&U 60 Meter Dash Move United T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Olivia Cowan 11 Unattached 12.60 0.9
2 Alexis Berg 12 United States 13.74 0.9
3 Anna Lise Hoglund 12 United States 15.07 0.9
Event 2 Girls 13&U 100 Meter Dash Move United T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Olivia Cowan 11 Unattached 21.48 -2.6
2 Anna Lise Hoglund 12 United States 26.25 -2.6
Event 2 Girls 13&U 100 Meter Dash Move United T40
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tessa Frey 13 Other 24.32 -2.6
Event 2 Girls 13&U 100 Meter Dash Move United T63
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 21.17 -2.6
Event 2 Girls 13&U 100 Meter Dash Move United T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 17.65 -2.6
Event 3 Girls 13&U 200 Meter Dash Move United T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Olivia Cowan 11 Unattached 42.79 -0.7
2 Alexis Berg 12 United States 51.20 -0.7
3 Anna Lise Hoglund 12 United States 59.59 -0.7
Event 3 Girls 13&U 200 Meter Dash Move United T63
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 45.33 -0.7
Event 3 Girls 13&U 200 Meter Dash Move United T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 37.16 -0.7
Event 4 Women 13&U 400 Meter Dash Move United T63
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 1:53.15
Event 4 Men 13&U 400 Meter Dash Move United T45
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Nathanael Akers 12 Unattached 1:51.42
Event 19 Boys 16&U 100 Meter Dash Move United T45
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Nathanael Akers 12 Unattached 23.65 -0.6
Event 19 Boys 16&U 100 Meter Dash Move United Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kyler Hastings 15 United States 21.50 -0.6
Event 20 Boys 16&U 200 Meter Dash Move United T45
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Nathanael Akers 12 Unattached 50.48 -0.1
Event 20 Boys 16&U 200 Meter Dash Move United Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kyler Hastings 15 United States 46.58 -0.1
Event 24 Boys 13&U 100 Meter Dash Move United T33
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 42.29 -2.2
Event 24 Boys 13&U 100 Meter Dash Move United T54
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brock Naylor 11 United States 29.09 -2.2
2 Francis McCabe III 11 Other 33.30 -2.2
Event 25 Boys 13&U 200 Meter Dash Move United T33
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 1:18.90 0.6
Event 25 Boys 13&U 200 Meter Dash Move United T54
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Francis McCabe III 11 Other 57.22 0.6
-- Brock Naylor 11 United States DQ 0.6 18-5-6
Event 26 Boys 13&U 400 Meter Dash Move United T33
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 2:44.06
Event 26 Boys 13&U 400 Meter Dash Move United T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brock Naylor 11 United States 1:42.18
2 Francis McCabe III 11 Other 1:53.81
Event 27 Boys 13&U 800 Meter Run Move United T33
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 5:46.90
2:58.133 (2:58.133) 5:46.893 (2:48.760)
Event 27 Boys 13&U 800 Meter Run Move United T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Francis McCabe III 11 Other 4:08.51
2:01.388 (2:01.388) 4:08.502 (2:07.114)
Event 35 Women 14+ 100 Meter Dash 11, 12, 13 T12
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Taylor Talbot 21 United States 14.11 -1.2
2 Ana Galves 33 Panama 16.19 -1.2
Event 36 Women 14+ 100 Meter Dash 35 T35
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Delaney Nolin 28 United States 17.39 0.5
2 Kira Stevens 18 United States 17.76 0.5
3 Madeline Gustafson 20 Other 19.05 0.5
Event 36 Women 14+ 100 Meter Dash 35 T41
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Pauleth Hernadez Jr. 18 Mexico 25.06 0.5
Event 37 Women 14+ 100 Meter Dash 36 T36
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Gilda Marquez 29 Mexico 17.19 -3.1
Event 38 Women 14+ 100 Meter Dash 37 T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Aubrey Jumper 19 United States 15.45 -1.9
2 Michelle Cross 22 United States 15.48 -1.9
3 Janie Richardson 17 United States 16.84 -1.9
4 Margaret Beaudoin 22 United States 19.15 -1.9
5 Melanie Bailiff 22 United States 21.63 -1.9
Event 40 Women 14+ 100 Meter Dash 38 T38
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Natalie Thirsk 20 Canada 14.48 0.2
2 Tianna Rissling 29 Canada 15.34 0.2
3 Jordan Mcguire 23 United States 16.20 0.2
4 Daniela Perez Jr. 20 Mexico 17.57 0.2
Event 41 Women 14+ 100 Meter Dash 45, 46, 47 T45
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Nelya Schasfoort 20 United States 15.54 -2.1
Event 41 Women 14+ 100 Meter Dash 45, 46, 47 T46
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brittni Mason 24 United States 12.46 -2.1
2 Emily Lopez 17 United States 13.98 -2.1
3 Danielle Kanas 17 United States 15.81 -2.1
Event 41 Women 14+ 100 Meter Dash 45, 46, 47 T47
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Claudia Velez Lopez 15 Puerto Rico 14.41 -2.1
Event 41 Women 14+ 100 Meter Dash 45, 46, 47 Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Lilian Ebanks 25 United States 12.76 -2.1
Event 42 Women 14+ 100 Meter Dash 63 T63
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Scout Bassett 34 United States 17.29 -3.6
2 Lindi Marcusen 26 Other 17.75 -3.6
3 Lacey Henderson 33 Unattached 19.50 -3.6
Event 43 Women 14+ 100 Meter Dash 62, 64 T62
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Hannah Longmire 15 United States 15.86 -1.2
Event 43 Women 14+ 100 Meter Dash 62, 64 T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Femita Ayanbeku 30 United States 13.70 -1.2
2 Yaimillie Diaz Colon 18 Puerto Rico 15.07 -1.2
3 Amaris Vazquez 18 Puerto Rico 15.71 -1.2
Event 45 Women 14+ 100 Meter Dash 34 T34
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Lauren Fields 16 Other 21.22 2.0
2 Elicia Meairs 17 United States 21.26 2.0
3 Carolanne Link 27 United States 21.66 2.0
Event 45 Women 14+ 100 Meter Dash 34 T53
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Emma Jundt 19 United States 22.11 2.0
Event 47 Women 14+ 100 Meter Dash 54 T54
========================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Hannah Dederick 20 United States 17.95q -3.4 1
2 Chelsea Stein 19 United States 20.44q -3.4 1
3 Elizabeth Floch 20 Other 20.49q -2.6 2
4 Camryn Ledford 18 United States 20.74q -3.4 1
5 Jacie King 20 United States 23.12q -3.4 1
6 Myranda Mishler 20 United States 23.73q -3.4 1
7 Cara King 22 United States 24.10q -2.6 2
8 Isabelle Hogness 15 United States 25.81q -2.6 2
9 Heather Sealover 35 United States 25.82q -3.4 1
10 Kenia Contreras Roman 25 Mexico 27.16 -2.6 2
11 Kayla Woputz 38 United States 31.86 -2.6 2
Event 47 Women 14+ 100 Meter Dash 54 T54
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Hannah Dederick 20 United States 16.84 1.0
2 Elizabeth Floch 20 Other 18.75 1.0
3 Chelsea Stein 19 United States 18.77 1.0
4 Camryn Ledford 18 United States 19.41 1.0
5 Jacie King 20 United States 20.73 1.0
6 Isabelle Hogness 15 United States 21.27 1.0
7 Cara King 22 United States 22.45 1.0
8 Heather Sealover 35 United States 22.51 1.0
9 Myranda Mishler 20 United States 22.59 1.0
Event 48 Women 14+ 200 Meter Dash 11, 13 T12
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Taylor Talbot 21 United States 29.59 -2.7
2 Ana Galves 33 Panama 38.07 -2.7
Event 50 Women 14+ 200 Meter Dash 35 T35
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Delaney Nolin 28 United States 36.71 -0.7
2 Kira Stevens 18 United States 37.39 -0.7
3 Madeline Gustafson 20 Other 41.41 -0.7
Event 51 Women 14+ 200 Meter Dash 36, 38 T36
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Gilda Marquez 29 Mexico 35.20 -0.7
Event 52 Women 14+ 200 Meter Dash 37 T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Michelle Cross 22 United States 31.53 -2.6
2 Aubrey Jumper 19 United States 32.56 -2.6
3 Janie Richardson 17 United States 34.88 -2.6
4 Melanie Bailiff 22 United States 39.74 -2.6
Event 53 Women 14+ 200 Meter Dash 45, 46, 47 T46
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brittni Mason 24 United States 26.10 0.2
2 Emily Lopez 17 United States 28.42 0.2
3 Danielle Kanas 17 United States 32.95 0.2
Event 53 Women 14+ 200 Meter Dash 45, 46, 47 T47
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Claudia Velez Lopez 15 Puerto Rico 30.06 0.2
Event 54 Women 14+ 200 Meter Dash 62, 64 T62
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Hannah Longmire 15 United States 31.61 0.8
Event 54 Women 14+ 200 Meter Dash 62, 64 T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Yaimillie Diaz Colon 18 Puerto Rico 32.12 0.8
2 Amaris Vazquez 18 Puerto Rico 32.98 0.8
Event 55 Women 14+ 200 Meter Dash 32, 34 T34
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Lauren Fields 16 Other 42.25 -2.2
2 Elicia Meairs 17 United States 42.91 -2.2
Event 57 Women 14+ 200 Meter Dash 54 T53
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Emma Jundt 19 United States 43.71 -1.2
Event 57 Women 14+ 200 Meter Dash 54 T54
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Chelsea Stein 19 United States 35.56 -1.2
2 Camryn Ledford 18 United States 36.45 -1.2
3 Jacie King 20 United States 39.77 -1.2
4 Heather Sealover 35 United States 41.60 -1.2
5 Myranda Mishler 20 United States 42.10 -1.2
6 Cara King 22 United States 42.49 -1.2
7 Isabelle Hogness 15 United States 43.41 -1.2
Event 58 Women 14+ 400 Meter Dash 12, 13 T13
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Liza Corso 19 United States 1:01.72
Event 59 Women 14+ 400 Meter Dash 35, 36, 37 T35
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kira Stevens 18 United States 1:33.26
Event 59 Women 14+ 400 Meter Dash 35, 36, 37 T37
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Aubrey Jumper 19 United States 1:15.89
2 Michelle Cross 22 United States 1:16.54
3 Janie Richardson 17 United States 1:24.21
Event 60 Women 14+ 400 Meter Dash 38 T38
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Natalie Thirsk 20 Canada 1:12.28
2 Tianna Rissling 29 Canada 1:15.65
3 Jordan Mcguire 23 United States 1:16.46
Event 61 Women 14+ 400 Meter Dash 45, 46, 62 T45
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Nelya Schasfoort 20 United States DNF
Event 61 Women 14+ 400 Meter Dash 45, 46, 62 T46
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Emily Lopez 17 United States 1:05.36
Event 63 Women 14+ 400 Meter Dash 34, 53 T34
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Elicia Meairs 17 United States 1:18.87
1 Lauren Fields 16 Other 1:19.18
Event 63 Women 14+ 400 Meter Dash 34, 53 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Emma Jundt 19 United States 1:25.75
Event 65 Women 14+ 400 Meter Dash 54 T54
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hannah Dederick 20 United States 1:01.73q 2
2 Chelsea Stein 19 United States 1:08.46q 1
3 Elizabeth Floch 20 Other 1:08.85q 2
4 Camryn Ledford 18 United States 1:10.63q 1
5 Jacie King 20 United States 1:16.36q 1
6 Heather Sealover 35 United States 1:18.00q 1
7 Myranda Mishler 20 United States 1:19.77q 1
8 Isabelle Hogness 15 United States 1:25.42q 2
9 Cara King 22 United States 1:29.21q 2
10 Kayla Woputz 38 United States 1:51.46 2
Event 65 Women 14+ 400 Meter Dash 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Hannah Dederick 20 United States 1:00.40
2 Elizabeth Floch 20 Other 1:10.02
3 Chelsea Stein 19 United States 1:10.59
4 Camryn Ledford 18 United States 1:13.75
5 Heather Sealover 35 United States 1:19.75
6 Jacie King 20 United States 1:21.23
7 Isabelle Hogness 15 United States 1:22.16
8 Myranda Mishler 20 United States 1:26.19
9 Cara King 22 United States 1:26.76
Event 66 Women 14+ 800 Meter Run 37, 62 T62
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Longmire 15 United States 2:51.69
1:25.571 (1:25.571) 2:51.686 (1:26.115)
Event 67 Women 14+ 800 Meter Run 34 T34
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Elicia Meairs 17 United States 2:48.52
1:24.014 (1:24.014) 2:48.518 (1:24.504)
2 Lauren Fields 16 Other 2:51.10
1:24.583 (1:24.583) 2:51.096 (1:26.513)
Event 68 Women 14+ 800 Meter Run 53 T52
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Corey Petersen 41 United States 3:18.27
1:39.429 (1:39.429) 3:18.266 (1:38.837)
Event 68 Women 14+ 800 Meter Run 53 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Emma Jundt 19 United States 3:11.83
1:31.328 (1:31.328) 3:11.822 (1:40.494)
Event 69 Women 14+ 800 Meter Run 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Dederick 20 United States 2:08.77
1:06.344 (1:06.344) 2:08.764 (1:02.420)
2 Elizabeth Floch 20 Other 2:22.23
1:08.040 (1:08.040) 2:22.225 (1:14.185)
3 Chelsea Stein 19 United States 2:25.11
1:11.003 (1:11.003) 2:25.110 (1:14.107)
4 Camryn Ledford 18 United States 2:26.65
1:12.220 (1:12.220) 2:26.648 (1:14.428)
5 Heather Sealover 35 United States 2:46.62
1:26.622 (1:26.622) 2:46.616 (1:19.994)
6 Jacie King 20 United States 2:48.29
1:19.621 (1:19.621) 2:48.284 (1:28.663)
7 Myranda Mishler 20 United States 2:52.28
1:23.126 (1:23.126) 2:52.272 (1:29.146)
8 Isabelle Hogness 15 United States 3:03.89
1:32.363 (1:32.363) 3:03.881 (1:31.518)
9 Kayla Woputz 38 United States 3:40.32
1:52.490 (1:52.490) 3:40.314 (1:47.824)
Event 70 Women 14+ 1500 Meter Run 13, 46, 62 T62
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Longmire 15 United States 5:48.70
1:05.499 (1:05.499) 2:37.905 (1:32.406) 4:18.256 (1:40.351)
5:48.697 (1:30.441)
Event 72 Women 14+ 1500 Meter Run 34, 53, 54 T34
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Elicia Meairs 17 United States 5:22.36
1:03.810 (1:03.810) 2:26.340 (1:22.530) 3:53.224 (1:26.884)
5:22.355 (1:29.131)
Event 72 Women 14+ 1500 Meter Run 34, 53, 54 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Emma Jundt 19 United States 5:39.16
1:04.425 (1:04.425) 2:32.470 (1:28.045) 4:05.742 (1:33.272)
5:39.157 (1:33.415)
Event 72 Women 14+ 1500 Meter Run 34, 53, 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hannah Dederick 20 United States 4:19.07
54.984 (54.984) 2:03.870 (1:08.886) 3:14.177 (1:10.307)
4:19.065 (1:04.888)
2 Elizabeth Floch 20 Other 4:32.42
55.359 (55.359) 2:04.220 (1:08.861) 3:14.864 (1:10.644)
4:32.420 (1:17.556)
3 Chelsea Stein 19 United States 4:42.78
56.089 (56.089) 2:08.047 (1:11.958) 3:24.431 (1:16.384)
4:42.775 (1:18.344)
4 Camryn Ledford 18 United States 4:47.67
55.728 (55.728) 2:07.435 (1:11.707) 3:25.698 (1:18.263)
4:47.661 (1:21.963)
5 Heather Sealover 35 United States 5:00.85
1:01.333 (1:01.333) 2:18.979 (1:17.646) 3:39.302 (1:20.323)
5:00.843 (1:21.541)
6 Isabelle Hogness 15 United States 6:48.73
1:16.196 (1:16.196) 3:06.465 (1:50.269) 4:56.779 (1:50.314)
6:48.725 (1:51.946)
Event 74 Women 14+ 5000 Meter Run 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Elizabeth Floch 20 Other 22:26.09
1:04.834 (1:04.834) 3:08.185 (2:03.351) 5:09.128 (2:00.943)
6:53.970 (1:44.842) 8:53.871 (1:59.901) 10:46.574 (1:52.703)
12:30.897 (1:44.323) 14:18.587 (1:47.690) 16:04.654 (1:46.067)
17:44.054 (1:39.400) 19:22.963 (1:38.909) 21:01.339 (1:38.376)
22:26.083 (1:24.744)
2 Heather Sealover 35 United States 22:29.21
1:05.434 (1:05.434) 3:08.956 (2:03.522) 5:07.707 (1:58.751)
6:54.660 (1:46.953) 8:52.644 (1:57.984) 10:45.278 (1:52.634)
12:31.480 (1:46.202) 14:19.218 (1:47.738) 16:03.358 (1:44.140)
17:44.676 (1:41.318) 19:23.560 (1:38.884) 21:01.855 (1:38.295)
22:29.205 (1:27.350)
3 Isabelle Hogness 15 United States 22:31.13
1:06.332 (1:06.332) 3:09.864 (2:03.532) 5:08.511 (1:58.647)
6:55.443 (1:46.932) 8:53.305 (1:57.862) 10:45.934 (1:52.629)
12:30.279 (1:44.345) 14:19.889 (1:49.610) 16:04.106 (1:44.217)
17:43.354 (1:39.248) 19:24.296 (1:40.942) 21:02.463 (1:38.167)
22:31.127 (1:28.664)
Event 75 Men 14+ 100 Meter Dash 11 T11
=====================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Lex Gillette 38 United States 12.32q 0.5
2 Hammoudi Jauda 20 Other 12.68q 0.5
Event 76 Men 14+ 100 Meter Dash 35 T35
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Matthew Paintin 21 Unattached 13.91 1.4
2 Austin Spalla 17 United States 14.17 1.4
3 Narayan Thakur Sr. 32 India 14.19 1.4
4 David Yael Martinez Mend 20 Mexico 14.54 1.4
5 Cristian Uegenio Jr. 21 Mexico 16.89 1.4
Event 77 Men 14+ 100 Meter Dash 36 T36
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Erik Velasco 24 United States 13.78 -1.8
2 Alan Manuel Zavala Alvar 25 Mexico 13.99 -1.8
3 Conner Pierce 23 United States 15.28 -1.8
4 Daniel Garcia Jr. 21 Mexico 15.47 -1.8
5 Jonathan Perez Jr. 17 Mexico 15.84 -1.8
6 Leandro Chalqueño Jr. 21 Mexico 16.62 -1.8
Event 78 Men 14+ 100 Meter Dash 20, 38 T20
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Angel Flores 21 Mexico 15.17 -0.9
2 José Trujillo 43 Peru 20.41 -0.9
Event 78 Men 14+ 100 Meter Dash 20, 38 T38
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 13.21 -0.9
2 Jesus Soto Jr. 19 Mexico 13.82 -0.9
3 Sam Winter 17 United States 14.34 -0.9
Event 78 Men 14+ 100 Meter Dash 20, 38 Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jesus Daniel Armenta Jr. 20 Mexico 12.68 -0.9
Event 79 Men 14+ 100 Meter Dash 37 T37
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Erick Colon Velez 24 Puerto Rico 13.64 1.5
2 Jeriel Lopez 33 Puerto Rico 14.14 1.5
Event 80 Men 14+ 100 Meter Dash 40, 41 T40
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Benjamin Foos 25 Other 17.63 2.8
2 Joshua Muscari 20 United States 18.60 2.8 18.595
Event 80 Men 14+ 100 Meter Dash 40, 41 T41
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Luis Javier Pinto Jr. 16 Mexico 18.60 2.8 18.593
Event 81 Men 14+ 100 Meter Dash 42, 46, 47
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jesus Jauregui Garcia Jr 23 Mexico 12.30 -1.6
Event 81 Men 14+ 100 Meter Dash 42, 46, 47 T45
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Raúl Pérez Girón 48 Guatemala 13.97 -1.6
Event 81 Men 14+ 100 Meter Dash 42, 46, 47 T46
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tanner Wright 25 United States 11.37 -1.6
2 Dillip Gavit 19 India 11.65 -1.6
3 Wallace Ford Jr. 31 United States 13.09 -1.6
Event 81 Men 14+ 100 Meter Dash 42, 46, 47 T47
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jack Briggs 24 United States 11.96 -1.6
Event 82 Men 14+ 100 Meter Dash 62 T62
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Patrick Leeper 33 United States 11.81 -1.3
2 Lucas Jundt 18 United States 12.66 -1.3
Event 83 Men 14+ 100 Meter Dash 63 T63
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Michael Assefa 30 United States 14.24 -2.2
2 Ruben Marin 24 Unattached 15.41 -2.2
3 Denzel Brinson 28 United States 18.52 -2.2
-- Ezra Frech 17 United States DNF -2.2
Event 84 Men 14+ 100 Meter Dash 64 T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jonathan Gore 28 United States 11.49 -1.3
2 Derik Smith 19 United States 12.66 -1.3
3 Gregory Walker 34 United States 12.68 -1.3
Event 85 Men 14+ 100 Meter Dash 52 T52
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Raymond Martin 28 Unattached 17.51 -2.1
2 Gianfranco Iannotta 28 United States 17.99 -2.1
3 Nicholas McCoy 39 United States 19.97 -2.1
4 Will Hamilton 27 United States 20.99 -2.1
5 Isaiah Rigo 23 United States 21.22 -2.1
6 Nishan Patel 30 United States 22.77 -2.1
Event 86 Men 14+ 100 Meter Dash 53 T34
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Dave Larson 53 United States 19.25 -1.8
Event 86 Men 14+ 100 Meter Dash 53 T53
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Phillip Croft 23 United States 16.36 -1.8
2 Brian Siemann 33 United States 16.55 -1.8
3 Robert Hunt 32 Other 16.78 -1.8
4 Fidel Aguilar 45 Mexico 16.86 -1.8
5 Maclean Atsu Dzidzienyo 35 Ghana 17.20 -1.8
6 Jose Pulido Sr. 41 Mexico 17.79 -1.8
Event 87 Men 14+ 100 Meter Dash 54 T54
========================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Daniel Romanchuk 24 Unattached 14.75q -2.8 2
2 Nkegbe Botsyo 43 Ghana 15.41q -1.8 3
3 Erik Hightower 36 United States 15.46q -2.8 1
4 Evan Correll 19 United States 16.19q -1.8 3
5 Valera Allen 21 United States 16.40q -2.8 2
6 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 16.92q -2.8 1
7 Jason Robinson 19 United States 16.93q -2.8 2
8 Grant Pierce 17 United States 16.98q -1.8 3
9 Valles Lorenzo Sr. 21 Mexico 17.07q -1.8 3
10 Chance Wells 19 Other 17.81 -2.8 1
11 Peyton Gunnarson 20 United States 17.84 -2.8 2
12 Carlo Uglow 15 United States 17.95 -2.8 2
13 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 18.46 -1.8 3
14 Dustin Stallberg 20 United States 18.57 -2.8 1
15 Nambia Basile Soulama 49 Canada 18.90 -2.8 1
16 Christian Ramirez 17 United States 18.96 -2.8 1
17 Gabriel Scanlan 17 United States 19.16 -1.8 3
18 Juan Rodarte 20 United States 19.37 -2.8 2
19 Joshua Jundt 19 United States 20.59 -2.8 2
Event 87 Men 14+ 100 Meter Dash 54 T54
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Erik Hightower 36 United States 14.64 2.6
2 Nkegbe Botsyo 43 Ghana 15.03 2.6
3 Evan Correll 19 United States 15.42 2.6
4 Valera Allen 21 United States 15.57 2.6
5 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 15.76 2.6
6 Jason Robinson 19 United States 16.17 2.6
7 Valles Lorenzo Sr. 21 Mexico 16.54 2.6
8 Grant Pierce 17 United States 16.61 2.6
9 Chance Wells 19 Other 17.14 2.6
Event 88 Men 14+ 200 Meter Dash 11 T11
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 David Brown 30 United States 24.96 -3.6
2 Hammoudi Jauda 20 Other 26.68 -3.6
Event 89 Men 14+ 200 Meter Dash 20,-36-37-38 T20
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Angel Flores 21 Mexico 30.44 -1.9
2 José Trujillo 43 Peru 41.82 -1.9
Event 89 Men 14+ 200 Meter Dash 20,-36-37-38 T36
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Conner Pierce 23 United States 31.42 -1.9
2 Jonathan Perez Jr. 17 Mexico 32.94 -1.9
3 Leandro Chalqueño Jr. 21 Mexico 34.92 -1.9
Event 89 Men 14+ 200 Meter Dash 20,-36-37-38 T38
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 27.43 -1.9
2 Sam Winter 17 United States 29.80 -1.9
3 Jose Ramos Rodriguez 19 Unattached 30.47 -1.9
Event 89 Men 14+ 200 Meter Dash 20,-36-37-38 Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jesus Daniel Armenta Jr. 20 Mexico 26.27 -1.9
Event 90 Men 14+ 200 Meter Dash 35 T35
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Matthew Paintin 21 Unattached 28.60 -2.0
2 Austin Spalla 17 United States 30.33 -2.0
3 David Yael Martinez Mend 20 Mexico 30.55 -2.0
4 Narayan Thakur Sr. 32 India 30.81 -2.0
5 Cristian Uegenio Jr. 21 Mexico 35.04 -2.0
Event 90 Men 14+ 200 Meter Dash 35 T38
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jesus Soto Jr. 19 Mexico 27.34 -2.0
Event 90 Men 14+ 200 Meter Dash 35 T40
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Joshua Muscari 20 United States 42.55 -2.0
Event 92 Men 14+ 200 Meter Dash 64 T46
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tanner Wright 25 United States 22.61 1.5
Event 92 Men 14+ 200 Meter Dash 64 T63
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Michael Assefa 30 United States 29.77 1.5
Event 92 Men 14+ 200 Meter Dash 64 T64
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jonathan Gore 28 United States 22.84 1.5
2 Derik Smith 19 United States 25.79 1.5
Event 93 Men 14+ 200 Meter Dash 54 T54
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Valera Allen 21 United States 29.26 -1.5 1
2 Grant Pierce 17 United States 30.05 -1.5 1
3 Valles Lorenzo Sr. 21 Mexico 30.65 -1.5 1
4 Chance Wells 19 Other 30.68 -1.5 1
5 Dustin Stallberg 20 United States 30.93 -1.5 1
6 Peyton Gunnarson 20 United States 31.02 -1.5 1
7 Carlo Uglow 15 United States 32.70 -1.4 2
8 Christian Ramirez 17 United States 33.01 -1.5 1
9 Juan Rodarte 20 United States 33.62 -1.5 1
10 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 34.53 -1.4 2
11 Gabriel Scanlan 17 United States 34.58 -1.4 2
12 Joshua Jundt 19 United States 36.19 -1.4 2
Event 94 Men 14+ 400 Meter Dash 11, 12 T11
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Brown 30 United States 56.95
2 Hammoudi Jauda 20 Other 1:05.22
Event 94 Men 14+ 400 Meter Dash 11, 12 T12
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Radane Wright 35 Canada 1:03.61
Event 95 Men 14+ 400 Meter Dash 20, 38 T20
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jhan Wisdom 24 Panama 51.10
Event 95 Men 14+ 400 Meter Dash 20, 38 T38
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jesus Soto Jr. 19 Mexico 59.58
2 Grant Weighall 15 United States 1:05.55
3 Sam Winter 17 United States 1:14.57
Event 96 Men 14+ 400 Meter Dash 35 T35
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cristian Uegenio Jr. 21 Mexico 1:16.15
Event 97 Men 14+ 400 Meter Dash 36 T36
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Alan Manuel Zavala Alvar 25 Mexico 1:00.24
1 Enrique Ornano 24 Panama 1:10.28
2 Erik Velasco 24 United States 1:03.83
3 Daniel Garcia Jr. 21 Mexico 1:07.64
4 Conner Pierce 23 United States 1:10.85
5 Jonathan Perez Jr. 17 Mexico 1:11.13
6 Leandro Chalqueño Jr. 21 Mexico 1:19.51
Event 98 Men 14+ 400 Meter Dash 37 T37
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Erick Colon Velez 24 Puerto Rico 1:05.50
2 Jeriel Lopez 33 Puerto Rico 1:06.00
Event 99 Men 14+ 400 Meter Dash 45, 46, 47 T45
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Raúl Pérez Girón 48 Guatemala 1:08.33
Event 99 Men 14+ 400 Meter Dash 45, 46, 47 T46
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tanner Wright 25 United States 50.52
2 Dillip Gavit 19 India 50.74
Event 100 Men 14+ 400 Meter Dash 62 T62
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Patrick Leeper 33 United States 53.09
2 Lucas Jundt 18 United States 59.21
Event 101 Men 14+ 400 Meter Dash 52 T52
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gianfranco Iannotta 28 United States 1:10.50
2 Nicholas McCoy 39 United States 1:12.90
3 Isaiah Rigo 23 United States 1:17.80
4 Nishan Patel 30 United States 1:20.65
5 Will Hamilton 27 United States 1:21.65
Event 102 Men 14+ 400 Meter Dash 53 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brian Siemann 33 United States 52.63
2 Phillip Croft 23 United States 55.34
3 Fidel Aguilar 45 Mexico 58.20
4 Jose Pulido Sr. 41 Mexico 59.24
5 Maclean Atsu Dzidzienyo 35 Ghana 1:00.55
6 Robert Hunt 32 Other 1:01.49
Event 103 Men 14+ 400 Meter Dash 54 T54
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Daniel Romanchuk 24 Unattached 48.23q 1
2 Erik Hightower 36 United States 49.79q 3
3 Evan Correll 19 United States 51.00q 1
4 Miguel Jimenez vergara 22 United States 52.25q 3
5 Valera Allen 21 United States 52.94q 1
6 Nkegbe Botsyo 43 Ghana 54.72q 2
7 Grant Pierce 17 United States 55.05q 1
8 Dustin Stallberg 20 United States 56.30q 2
9 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 56.66q 3
10 Jason Robinson 19 United States 56.78 3
11 Peyton Gunnarson 20 United States 57.25 1
12 Chance Wells 19 Other 57.49 2
13 Valles Lorenzo Sr. 21 Mexico 58.41 2
14 Juan Rodarte 20 United States 58.86 3
15 Nambia Basile Soulama 49 Canada 59.63 2
16 Carlo Uglow 15 United States 1:01.60 3
17 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 1:03.84 1
18 Joshua Jundt 19 United States 1:07.18 2
19 Gabriel Scanlan 17 United States 1:08.45 2
-- Christian Ramirez 17 United States DQ 1 Lane Violation 18.5B
Event 103 Men 14+ 400 Meter Dash 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Erik Hightower 36 United States 50.41
2 Evan Correll 19 United States 51.66
3 Miguel Jimenez vergara 22 United States 52.12
4 Nkegbe Botsyo 43 Ghana 52.73
5 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 53.45
6 Valera Allen 21 United States 53.85
7 Grant Pierce 17 United States 54.34
8 Dustin Stallberg 20 United States 57.03
9 Jason Robinson 19 United States 58.11
Event 104 Men 14+ 800 Meter Run 12 ,35, 45 T12
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Benjamin Ouellet 21 Canada 2:15.74
1:06.398 (1:06.398) 2:15.733 (1:09.335)
Event 104 Men 14+ 800 Meter Run 12 ,35, 45 T35
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Matthew Paintin 21 Unattached 2:19.94
1:07.752 (1:07.752) 2:19.932 (1:12.180)
Event 105 Men 14+ 800 Meter Run 34, 53, 54 T34
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dave Larson 53 United States 2:20.97q 3
1:07.376 (1:07.376) 2:20.964 (1:13.588)
Event 105 Men 14+ 800 Meter Run 34, 53, 54 T53
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
1 Brian Siemann 33 United States 1:48.66q 1
55.972 (55.972) 1:48.659 (52.687)
2 Phillip Croft 23 United States 1:49.80q 1
56.378 (56.378) 1:49.794 (53.416)
3 Fidel Aguilar 45 Mexico 1:56.59q 3
56.522 (56.522) 1:56.588 (1:00.066)
4 Jose Pulido Sr. 41 Mexico 1:56.70q 3
58.194 (58.194) 1:56.698 (58.504)
Event 105 Men 14+ 800 Meter Run 34, 53, 54 T53
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
Finals
1 Brian Siemann 33 United States 1:49.96 2
56.544 (56.544) 1:49.953 (53.409)
2 Phillip Croft 23 United States 1:50.29 2
56.957 (56.957) 1:50.283 (53.326)
3 Fidel Aguilar 45 Mexico 1:50.65 2
57.243 (57.243) 1:50.646 (53.403)
4 Jose Pulido Sr. 41 Mexico 1:52.89 2
57.583 (57.583) 1:52.884 (55.301)
Event 105 Men 14+ 800 Meter Run 34, 53, 54 T54
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Daniel Romanchuk 24 Unattached 1:37.51q 1
49.298 (49.298) 1:37.509 (48.211)
2 Evan Correll 19 United States 1:48.74q 3
54.606 (54.606) 1:48.735 (54.129)
3 Valera Allen 21 United States 1:49.97q 1
56.071 (56.071) 1:49.965 (53.894)
4 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 1:51.01q 1
56.432 (56.432) 1:51.004 (54.572)
5 Miguel Jimenez vergara 22 United States 1:51.23q 2
58.628 (58.628) 1:51.226 (52.598)
6 Dustin Stallberg 20 United States 1:52.96q 2
59.069 (59.069) 1:52.960 (53.891)
7 Jason Robinson 19 United States 1:54.46q 2
59.576 (59.576) 1:54.456 (54.880)
8 Grant Pierce 17 United States 1:55.97q 2
59.135 (59.135) 1:55.961 (56.826)
9 Peyton Gunnarson 20 United States 1:57.29q 3
57.729 (57.729) 1:57.282 (59.553)
10 Chance Wells 19 Other 1:57.75 1
58.306 (58.306) 1:57.745 (59.439)
11 Nambia Basile Soulama 49 Canada 1:58.12 2
59.641 (59.641) 1:58.118 (58.477)
12 Carlo Uglow 15 United States 2:06.96 3
1:02.754 (1:02.754) 2:06.957 (1:04.203)
13 Juan Rodarte 20 United States 2:09.17 1
1:03.367 (1:03.367) 2:09.162 (1:05.795)
14 Christian Ramirez 17 United States 2:14.90 2
1:03.849 (1:03.849) 2:14.892 (1:11.043)
15 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 2:15.28 2
1:06.382 (1:06.382) 2:15.280 (1:08.898)
16 Joshua Jundt 19 United States 2:21.84 3
1:09.601 (1:09.601) 2:21.840 (1:12.239)
17 Gabriel Scanlan 17 United States 2:30.15 3
1:07.271 (1:07.271) 2:30.143 (1:22.872)
Event 105 Men 14+ 800 Meter Run 34, 53, 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Daniel Romanchuk 24 Unattached 1:41.09
50.826 (50.826) 1:41.086 (50.260)
2 Evan Correll 19 United States 1:48.17
54.600 (54.600) 1:48.169 (53.569)
3 Miguel Jimenez vergara 22 United States 1:48.77
54.070 (54.070) 1:48.768 (54.698)
4 Valera Allen 21 United States 1:49.53
54.363 (54.363) 1:49.529 (55.166)
5 Dustin Stallberg 20 United States 1:52.51
57.089 (57.089) 1:52.509 (55.420)
6 Grant Pierce 17 United States 1:54.03
57.422 (57.422) 1:54.029 (56.607)
7 Jason Robinson 19 United States 1:54.61
57.960 (57.960) 1:54.603 (56.643)
8 Peyton Gunnarson 20 United States 1:55.41
57.692 (57.692) 1:55.403 (57.711)
Event 106 Men 14+ 1500 Meter Run 11-13,20,38 T11
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Olbeniz Atencio 30 Panama 5:27.05 2
57.752 (57.752) 2:24.162 (1:26.410) 3:56.034 (1:31.872)
5:27.045 (1:31.011)
Event 106 Men 14+ 1500 Meter Run 11-13,20,38 T12
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Benjamin Ouellet 21 Canada 4:44.83 2
52.954 (52.954) 2:10.015 (1:17.061) 3:27.976 (1:17.961)
4:44.822 (1:16.846)
Event 106 Men 14+ 1500 Meter Run 11-13,20,38 T13
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joel Gomez 19 United States 4:02.50
48.354 (48.354) 1:52.196 (1:03.842) 2:57.298 (1:05.102)
4:02.493 (1:05.195)
2 Nicholas Neri 24 Canada 4:20.40
49.591 (49.591) 1:58.164 (1:08.573) 3:10.627 (1:12.463)
4:20.393 (1:09.766)
3 Owen Cravens 19 United States 4:31.38
50.071 (50.071) 2:01.663 (1:11.592) 3:18.428 (1:16.765)
4:31.371 (1:12.943)
Event 106 Men 14+ 1500 Meter Run 11-13,20,38 T20
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Brannigan 26 United States 3:59.70
48.389 (48.389) 1:52.408 (1:04.019) 2:57.042 (1:04.634)
3:59.698 (1:02.656)
2 Carmelo Rivera Fuentes 33 Puerto Rico 4:18.98
48.947 (48.947) 1:56.027 (1:07.080) 3:06.659 (1:10.632)
4:18.979 (1:12.320)
3 Joseph LeBreck 23 Unattached 5:35.12
52.387 (52.387) 2:23.013 (1:30.626) 4:02.853 (1:39.840)
5:35.111 (1:32.258)
Event 106 Men 14+ 1500 Meter Run 11-13,20,38 T38
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Leo Merle 24 United States 4:11.19
49.376 (49.376) 1:56.920 (1:07.544) 3:05.999 (1:09.079)
4:11.183 (1:05.184)
Event 107 Men 14+ 1500 Meter Run 53, 54 T53
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brian Siemann 33 United States 3:27.63q 1
43.495 (43.495) 1:38.698 (55.203) 2:33.982 (55.284) 3:27.625 (53.643)
2 Phillip Croft 23 United States 3:34.97q 3
46.251 (46.251) 1:43.122 (56.871) 2:41.885 (58.763) 3:34.964 (53.079)
3 Fidel Aguilar 45 Mexico 3:41.67q 2
45.627 (45.627) 1:44.539 (58.912) 2:44.639 (1:00.100)
3:41.662 (57.023)
4 Jose Pulido Sr. 41 Mexico 3:52.29q 3
46.882 (46.882) 1:43.794 (56.912) 2:45.351 (1:01.557)
3:52.283 (1:06.932)
5 Maclean Atsu Dzidzienyo 35 Ghana 4:26.72q 3
47.251 (47.251) 1:51.791 (1:04.540) 3:08.258 (1:16.467)
4:26.720 (1:18.462)
Event 107 Men 14+ 1500 Meter Run 53, 54 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Phillip Croft 23 United States 3:27.62
42.395 (42.395) 1:39.183 (56.788) 2:35.236 (56.053) 3:27.614 (52.378)
2 Brian Siemann 33 United States 3:29.64
43.902 (43.902) 1:40.330 (56.428) 2:36.921 (56.591) 3:29.640 (52.719)
Event 107 Men 14+ 1500 Meter Run 53, 54 T54
===================================================================
Top 9 Advance by Time
Name Age Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Daniel Romanchuk 24 Unattached 3:04.98q 1
38.397 (38.397) 1:27.014 (48.617) 2:17.234 (50.220) 3:04.976 (47.742)
2 Aaron Pike 36 United States 3:15.88q 2
41.738 (41.738) 1:31.864 (50.126) 2:23.848 (51.984) 3:15.874 (52.026)
3 Evan Correll 19 United States 3:22.34q 1
40.917 (40.917) 1:32.908 (51.991) 2:27.697 (54.789) 3:22.333 (54.636)
4 Valera Allen 21 United States 3:30.62q 1
42.852 (42.852) 1:38.032 (55.180) 2:34.655 (56.623) 3:30.617 (55.962)
5 Krige Schabort 59 United States 3:31.15q 1
43.150 (43.150) 1:38.338 (55.188) 2:34.925 (56.587) 3:31.147 (56.222)
6 Miguel Jimenez vergara 22 United States 3:35.44q 3
45.836 (45.836) 1:42.757 (56.921) 2:41.229 (58.472) 3:35.440 (54.211)
7 Dustin Stallberg 20 United States 3:36.87q 3
45.524 (45.524) 1:42.459 (56.935) 2:41.534 (59.075) 3:36.866 (55.332)
8 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 3:39.12q 1
42.400 (42.400) 1:39.067 (56.667) 2:37.715 (58.648)
3:39.115 (1:01.400)
9 Nkegbe Botsyo 43 Ghana 3:41.60q 2
44.980 (44.980) 1:44.417 (59.437) 2:44.938 (1:00.521)
3:41.593 (56.655)
10 Grant Pierce 17 United States 3:42.39 2
45.322 (45.322) 1:45.142 (59.820) 2:45.310 (1:00.168)
3:42.390 (57.080)
11 Jason Robinson 19 United States 3:42.49 2
44.682 (44.682) 1:44.188 (59.506) 2:44.392 (1:00.204)
3:42.483 (58.091)
12 Peyton Gunnarson 20 United States 3:42.95 3
46.565 (46.565) 1:43.504 (56.939) 2:42.225 (58.721)
3:42.945 (1:00.720)
13 Chance Wells 19 Other 4:05.23 1
47.891 (47.891) 1:51.305 (1:03.414) 3:01.123 (1:09.818)
4:05.227 (1:04.104)
14 Juan Rodarte 20 United States 4:14.19 2
49.371 (49.371) 1:53.982 (1:04.611) 3:03.325 (1:09.343)
4:14.181 (1:10.856)
15 Carlo Uglow 15 United States 4:14.87 3
49.447 (49.447) 1:55.142 (1:05.695) 3:08.732 (1:13.590)
4:14.868 (1:06.136)
16 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 4:34.79 2
53.682 (53.682) 2:05.527 (1:11.845) 3:22.147 (1:16.620)
4:34.784 (1:12.637)
17 Joshua Jundt 19 United States 4:47.74 1
56.520 (56.520) 2:11.601 (1:15.081) 3:31.232 (1:19.631)
4:47.731 (1:16.499)
18 Christian Ramirez 17 United States 4:57.21 3
50.965 (50.965) 2:04.362 (1:13.397) 3:27.572 (1:23.210)
4:57.201 (1:29.629)
Event 107 Men 14+ 1500 Meter Run 53, 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Aaron Pike 36 United States 3:24.58
42.884 (42.884) 1:39.429 (56.545) 2:34.001 (54.572) 3:24.575 (50.574)
2 Evan Correll 19 United States 3:27.56
43.505 (43.505) 1:39.077 (55.572) 2:34.862 (55.785) 3:27.554 (52.692)
3 Miguel Jimenez vergara 22 United States 3:27.56
43.213 (43.213) 1:38.777 (55.564) 2:34.564 (55.787) 3:27.556 (52.992)
4 Valera Allen 21 United States 3:29.02
42.740 (42.740) 1:38.478 (55.738) 2:34.323 (55.845) 3:29.015 (54.692)
5 Dustin Stallberg 20 United States 3:29.13
43.542 (43.542) 1:39.838 (56.296) 2:35.888 (56.050) 3:29.129 (53.241)
6 Krige Schabort 59 United States 3:37.21
44.176 (44.176) 1:39.548 (55.372) 2:37.402 (57.854) 3:37.208 (59.806)
7 Luis Ernesto Oviedo Mart 23 Mexico 3:42.16
42.049 (42.049) 1:38.828 (56.779) 2:39.570 (1:00.742)
3:42.160 (1:02.590)
Event 108 Men 14+ 5000 Meter Run 11, 13 T13
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Owen Cravens 19 United States 17:14.66
39.435 (39.435) 1:58.333 (1:18.898) 3:17.253 (1:18.920)
4:37.136 (1:19.883) 5:58.010 (1:20.874) 7:19.619 (1:21.609)
8:43.436 (1:23.817) 10:09.310 (1:25.874) 11:35.439 (1:26.129)
13:01.553 (1:26.114) 14:30.257 (1:28.704) 15:58.714 (1:28.457)
17:14.654 (1:15.940)
Event 108 Men 14+ 5000 Meter Run 11, 13 T37
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ian Soane 33 United States 26:54.51
56.524 (56.524) 2:55.993 (1:59.469) 4:55.546 (1:59.553)
7:03.729 (2:08.183) 9:12.313 (2:08.584) 11:23.565 (2:11.252)
13:36.833 (2:13.268) 15:53.439 (2:16.606) 18:08.812 (2:15.373)
20:22.243 (2:13.431) 22:37.666 (2:15.423) 24:51.115 (2:13.449)
26:54.502 (2:03.387)
Event 109 Men 14+ 5000 Meter Run 53, 54 T53
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Phillip Croft 23 United States 11:25.61
31.250 (31.250) 1:28.722 (57.472) 2:23.656 (54.934) 3:18.025 (54.369)
4:13.539 (55.514) 5:09.795 (56.256) 6:05.126 (55.331) 6:59.512 (54.386)
7:53.528 (54.016) 8:47.832 (54.304) 9:42.329 (54.497) 10:35.264 (52.935)
11:25.608 (50.344)
2 Brian Siemann 33 United States 12:19.63
32.758 (32.758) 1:29.165 (56.407) 2:25.141 (55.976)
3:23.238 (58.097) 4:23.008 (59.770) 5:21.271 (58.263)
6:21.928 (1:00.657) 7:21.542 (59.614) 8:21.130 (59.588)
9:22.333 (1:01.203) 10:23.554 (1:01.221) 11:24.649 (1:01.095)
12:19.625 (54.976)
3 Fidel Aguilar 45 Mexico 12:41.12
32.082 (32.082) 1:27.897 (55.815) 2:24.799 (56.902)
3:24.241 (59.442) 4:24.930 (1:00.689) 5:24.461 (59.531)
6:25.953 (1:01.492) 7:27.669 (1:01.716) 8:31.026 (1:03.357)
9:33.311 (1:02.285) 10:37.760 (1:04.449) 11:40.554 (1:02.794)
12:41.113 (1:00.559)
Event 109 Men 14+ 5000 Meter Run 53, 54 T54
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Aaron Pike 36 United States 11:24.74
31.534 (31.534) 1:26.443 (54.909) 2:19.803 (53.360) 3:16.571 (56.768)
4:12.793 (56.222) 5:09.094 (56.301) 6:04.423 (55.329) 6:58.749 (54.326)
7:52.859 (54.110) 8:47.167 (54.308) 9:41.541 (54.374) 10:34.625 (53.084)
11:24.731 (50.106)
2 Evan Correll 19 United States 11:25.02
31.806 (31.806) 1:26.717 (54.911) 2:19.184 (52.467) 3:16.845 (57.661)
4:13.098 (56.253) 5:09.359 (56.261) 6:04.690 (55.331) 6:59.041 (54.351)
7:53.118 (54.077) 8:47.420 (54.302) 9:41.945 (54.525) 10:34.887 (52.942)
11:25.017 (50.130)
3 Valera Allen 21 United States 11:26.81
31.738 (31.738) 1:27.055 (55.317) 2:19.547 (52.492) 3:16.301 (56.754)
4:13.815 (57.514) 5:10.102 (56.287) 6:05.399 (55.297) 6:59.837 (54.438)
7:53.767 (53.930) 8:48.182 (54.415) 9:42.606 (54.424) 10:35.571 (52.965)
11:26.802 (51.231)
4 Dustin Stallberg 20 United States 12:20.39
32.739 (32.739) 1:28.046 (55.307) 2:22.735 (54.689)
3:20.985 (58.250) 4:23.398 (1:02.413) 5:21.874 (58.476)
6:21.587 (59.713) 7:21.175 (59.588) 8:21.769 (1:00.594)
9:22.043 (1:00.274) 10:24.000 (1:01.957) 11:25.249 (1:01.249)
12:20.383 (55.134)
5 Jason Robinson 19 United States 12:21.96
33.098 (33.098) 1:29.521 (56.423) 2:25.459 (55.938)
3:23.503 (58.044) 4:23.278 (59.775) 5:21.546 (58.268)
6:21.252 (59.706) 7:21.876 (1:00.624) 8:21.422 (59.546)
9:21.716 (1:00.294) 10:23.861 (1:02.145) 11:24.935 (1:01.074)
12:21.957 (57.022)
6 Miguel Jimenez vergara 22 United States 12:40.92
31.975 (31.975) 1:27.531 (55.556) 2:20.456 (52.925)
3:20.196 (59.740) 4:23.934 (1:03.738) 5:22.441 (58.507)
6:25.620 (1:03.179) 7:28.014 (1:02.394) 8:31.797 (1:03.783)
9:34.075 (1:02.278) 10:38.720 (1:04.645) 11:40.931 (1:02.211)
12:40.912 (59.981)
7 Krige Schabort 59 United States 12:43.07
32.374 (32.374) 1:28.264 (55.890) 2:24.457 (56.193)
3:23.684 (59.227) 4:24.575 (1:00.891) 5:24.156 (59.581)
6:26.313 (1:02.157) 7:28.314 (1:02.001) 8:31.402 (1:03.088)
9:33.681 (1:02.279) 10:38.886 (1:05.205) 11:41.270 (1:02.384)
12:43.068 (1:01.798)
8 Grant Pierce 17 United States 14:05.32
34.334 (34.334) 1:30.764 (56.430) 2:31.139 (1:00.375)
3:35.915 (1:04.776) 4:44.192 (1:08.277) 5:56.816 (1:12.624)
7:03.851 (1:07.035) 8:15.595 (1:11.744) 9:22.696 (1:07.101)
10:31.556 (1:08.860) 11:42.315 (1:10.759) 12:58.054 (1:15.739)
14:05.319 (1:07.265)
9 Chance Wells 19 Other 14:25.09
35.171 (35.171) 1:33.360 (58.189) 2:38.685 (1:05.325)
3:47.560 (1:08.875) 4:57.390 (1:09.830) 6:08.348 (1:10.958)
7:19.067 (1:10.719) 8:31.588 (1:12.521) 9:43.819 (1:12.231)
10:55.449 (1:11.630) 12:06.596 (1:11.147) 13:19.136 (1:12.540)
14:25.083 (1:05.947)
Event 204 Girls 13&U Discus Throw Move United F63
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 13.22m 43-04
11.16m 13.22m 11.96m 11.75m 12.54m 12.41m
Event 204 Girls 13&U Discus Throw Move United F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 23.34m 76-07
23.17m FOUL 22.32m FOUL 22.42m 23.34m
Event 205 Girls 13&U Javelin Throw Move United F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Olivia Cowan 11 Unattached 10.83m 35-06
8.06m 7.75m 9.79m 8.34m 10.55m 10.83m
Event 205 Girls 13&U Javelin Throw Move United F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tessa Frey 13 Other 7.82m 25-08
7.13m 7.82m 7.28m 7.21m 6.42m 7.42m
Event 205 Girls 13&U Javelin Throw Move United F63
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 8.53m 28-00
6.69m 8.26m 7.93m 7.72m 8.53m 8.46m
Event 205 Girls 13&U Javelin Throw Move United F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 30.38m 99-08
27.63m 28.49m 30.38m 29.28m 28.67m 29.67m
Event 206 Girls 13&U Shot Put Move United F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Anna Lise Hoglund 12 United States 4.61m 15-01.50
FOUL 4.09m 4.32m 3.80m 4.61m FOUL
Event 206 Girls 13&U Shot Put Move United F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tessa Frey 13 Other 4.28m 14-00.50
4.00m 4.28m 3.59m 4.18m 3.42m 3.81m
Event 206 Girls 13&U Shot Put Move United F63
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 4.93m 16-02.25
4.85m 4.93m 4.73m 4.53m 4.50m PASS
Event 206 Girls 13&U Shot Put Move United F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 9.33m 30-07.50
9.04m 8.66m 8.51m 8.98m 8.95m 9.33m
Event 207 Girls 13&U Long Jump Move United F40
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tessa Frey 13 Other 1.75m 0.1 5-09.00
1.52m(0.6) 1.73m(+0.0) 1.66m(0.4) 1.75m(0.1) 1.67m(+0.0) 1.72m(-0.8)
Event 207 Girls 13&U Long Jump Move United F63
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Azalia Sandoval 13 Unattached 2.16m -0.6 7-01.00
1.78m(+0.0) 2.11m(+0.0) 2.01m(+0.0) 2.09m(0.1) 2.16m(-0.6) 2.16m(1.1)
Event 207 Girls 13&U Long Jump Move United F64
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Alissa Perkins 13 United States 3.44m +0.0 11-03.50
2.92m(+0.0) 3.42m(+0.0) 3.30m(+0.0) 3.27m(0.6) 3.37m(0.3) 3.44m(+0.0)
Event 211 Girls 14-16 Discus Throw Move United F44
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Arelle Middleton 14 United States 22.47m 73-09
19.74m 20.28m 19.07m 21.09m 17.77m 22.47m
Event 212 Girls 14-16 Javelin Throw Move United F44
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Arelle Middleton 14 United States 23.32m 76-06
14.03m 15.57m 19.84m 20.35m 23.32m 22.05m
Event 213 Girls 14-16 Shot Put Move United F44
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Arelle Middleton 14 United States 9.61m 31-06.50
9.18m 9.48m 9.28m 9.59m 9.39m 9.61m
Event 215 Girls 14-16 Discus Throw Move United F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Isabelle Hogness 15 United States 9.70m 31-10
7.71m 8.07m 7.29m 7.22m 7.76m 9.70m
Event 216 Girls 14-16 Javelin Throw Move United F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Isabelle Hogness 15 United States 8.87m 29-01
6.16m 6.52m 7.07m 8.87m 6.79m 6.57m
Event 217 Girls 14-16 Shot Put Move United F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Isabelle Hogness 15 United States 6.05m 19-10.25
4.86m 5.45m 5.27m 5.45m 5.67m 6.05m
Event 219 Women 14+ Discus Throw 35,36,37,38 F35
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cathryn Gray 22 United States 14.94m 49-00
13.23m 14.35m 14.94m 11.74m 14.63m FOUL
Event 219 Women 14+ Discus Throw 35,36,37,38 F36
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alyssa Fencil 40 United States 18.36m 60-03
18.36m 16.87m FOUL 15.02m 17.51m FOUL
Event 219 Women 14+ Discus Throw 35,36,37,38 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kasey Nickel 20 United States 21.33m 70-00
20.60m 20.61m 20.10m 21.33m FOUL 21.05m
2 Margaret Beaudoin 22 United States 19.43m 63-09
16.79m 16.19m 18.07m 16.89m 19.43m 17.61m
3 Jackie Heath 17 United States 14.13m 46-04
14.13m 12.49m 12.95m 12.63m 12.90m 13.72m
4 Janie Richardson 17 United States 12.30m 40-04
9.58m 9.93m 10.07m 10.94m 10.54m 12.30m
Event 219 Women 14+ Discus Throw 35,36,37,38 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jordan Mcguire 23 United States 13.95m 45-09
13.95m FOUL PASS FOUL PASS
Event 220 Women 14+ Discus Throw 36,38 F36
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Daniela Perez Jr. 20 Mexico 13.91m 45-08
13.88m 13.91m 13.49m 12.56m 12.55m 11.13m
Event 220 Women 14+ Discus Throw 36,38 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jennifer Brown 42 Canada 27.22m 89-04
FOUL FOUL 26.81m 26.33m 27.22m 26.35m
2 Sofia Barbis Sr. 23 Mexico 22.77m 74-08
FOUL 22.33m FOUL 22.77m 22.76m 21.66m
Event 221 Women 14+ Discus Throw 11 F11
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Abril Sarahi Meza Chicho 21 Mexico 17.88m 58-08
17.88m FOUL 15.92m 15.21m 15.92m 15.22m
Event 222 Women 14+ Discus Throw 40,41 F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Michelle Kazuba 28 Other 8.81m 28-11
8.20m 8.31m 7.87m 7.89m 8.73m 8.81m
Event 222 Women 14+ Discus Throw 40,41 F41
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Pauleth Hernadez Jr. 18 Mexico 21.10m 69-03
19.75m 21.10m 20.46m 19.19m 20.92m 19.75m
Event 223 Women 14+ Discus Throw 44,46,64 F44
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Samantha Heyison 17 United States 35.08m 115-01
34.86m FOUL 34.82m 31.29m FOUL 35.08m
2 Dolly Gola Sr. 26 India 21.70m 71-02
19.77m 20.46m FOUL 21.70m 21.27m 19.82m
Event 223 Women 14+ Discus Throw 44,46,64 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Noelle Malkamaki 21 United States 40.85m 134-00
40.46m FOUL FOUL 40.85m FOUL 39.88m
2 Danielle Kanas 17 United States 23.54m 77-03
23.54m 23.48m 21.30m 23.13m FOUL 22.24m
Event 223 Women 14+ Discus Throw 44,46,64 F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jessica Heims 24 United States 34.11m 111-11
30.42m FOUL 33.75m 34.11m 32.23m 33.10m
2 Alicia Guerrero 19 United States 26.30m 86-03
24.46m FOUL 25.78m 25.78m FOUL 26.30m
Event 225 Women 14+ Javelin Throw 35,37 F35
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cathryn Gray 22 United States 9.82m 32-03
9.82m 9.28m 9.08m 9.19m 8.72m 9.79m
2 Kira Stevens 18 United States 9.38m 30-09
8.33m 6.24m FOUL 9.38m FOUL FOUL
Event 225 Women 14+ Javelin Throw 35,37 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jackie Heath 17 United States 16.96m 55-08
16.96m 14.69m 16.29m 15.45m 15.63m 16.03m
2 Margaret Beaudoin 22 United States 13.16m 43-02
13.16m 12.49m 12.89m 12.70m 11.98m 9.15m
3 Janie Richardson 17 United States 13.02m 42-08
11.37m 11.48m 8.17m 11.85m 13.02m 12.76m
Event 227 Women 14+ Javelin Throw 46, 64 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jasmyn McCulloch 29 Canada 26.50m 86-11
22.51m 22.58m 25.63m 26.50m FOUL 24.77m
2 Danielle Kanas 17 United States 24.05m 78-11
21.45m 24.05m 22.97m 21.17m 20.92m 15.27m
Event 227 Women 14+ Javelin Throw 46, 64 F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Amaris Vazquez 18 Puerto Rico 15.86m 52-00
14.45m 13.36m 14.27m 15.86m 14.03m 15.23m
Event 227 Women 14+ Javelin Throw 46, 64 Open
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lilian Ebanks 25 United States 25.71m 84-04
25.71m 22.24m 24.98m 23.56m 22.89m 23.24m
Event 229 Women 14+ Shot Put 11 F11
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Abril Sarahi Meza Chicho 21 Mexico 5.86m 19-02.75
4.31m 5.23m 5.86m 4.78m 5.15m 5.73m
Event 230 Women 14+ Shot Put 35, 36, 37 F35
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kira Stevens 18 United States 5.56m 18-03.00
5.21m 5.46m 5.53m 5.56m FOUL 5.32m
2 Cathryn Gray 22 United States 4.78m 15-08.25
4.39m 4.38m 4.18m 4.35m 4.78m 4.22m
Event 230 Women 14+ Shot Put 35, 36, 37 F36
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alyssa Fencil 40 United States 8.08m 26-06.25
6.93m 7.78m 8.08m 7.70m 6.63m FOUL
Event 230 Women 14+ Shot Put 35, 36, 37 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kasey Nickel 20 United States 8.31m 27-03.25
FOUL 7.97m 7.61m FOUL 7.92m 8.31m
2 Margaret Beaudoin 22 United States 7.45m 24-05.50
6.57m 7.10m FOUL 6.84m 7.26m 7.45m
3 Janie Richardson 17 United States 6.66m 21-10.25
6.45m 6.15m 6.66m 6.57m 6.47m 6.35m
4 Jackie Heath 17 United States 6.38m 20-11.25
6.17m 6.38m 5.76m 5.72m 6.23m 5.87m
Event 232 Women 14+ Shot Put 40, 41 F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Michelle Kazuba 28 Other 3.57m 11-08.50
3.36m 2.94m 3.57m 3.12m 3.26m 3.31m
Event 232 Women 14+ Shot Put 40, 41 F41
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Pauleth Hernadez Jr. 18 Mexico 6.97m 22-10.50
6.54m 6.97m 6.79m 6.83m 6.94m 6.70m
Event 233 Women 14+ Shot Put 44, 46, 64 F44
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Samantha Heyison 17 United States 10.01m 32-10.25
9.35m 9.57m 9.82m 10.01m 9.57m 9.86m
2 Dolly Gola Sr. 26 India 6.23m 20-05.25
5.71m 5.69m 5.94m 6.19m 6.23m 5.93m
Event 233 Women 14+ Shot Put 44, 46, 64 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Noelle Malkamaki 21 United States 12.24m 40-02.00
11.47m 12.24m 11.94m 11.30m 11.86m 11.59m
2 Jasmyn McCulloch 29 Canada 8.05m 26-05.00
7.85m 7.94m 7.93m 7.46m 7.86m 8.05m
3 Danielle Kanas 17 United States 7.92m 26-00.00
7.82m 7.40m 7.52m 7.54m 7.86m 7.92m
Event 233 Women 14+ Shot Put 44, 46, 64 F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alicia Guerrero 19 United States 9.89m 32-05.50
9.19m 9.30m 9.74m 9.65m 9.09m 9.89m
Event 236 Women 14+ Long Jump 37 F37
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Aubrey Jumper 19 United States 4.16m -0.5 13-07.75
FOUL(0.5) FOUL(+0.0) 4.16m(-0.5) 3.88m(2.0) 3.98m(-1.2) 3.95m(0.4)
2 Melanie Bailiff 22 United States 3.21m +0.0 10-06.50
3.07m(-1.9) 2.97m(+0.0) 3.06m(0.2) 3.04m(0.1) 3.21m(+0.0) FOUL(1.7)
3 Janie Richardson 17 United States 3.14m -0.9 10-03.75
3.14m(-0.9) 2.81m(0.2) 2.97m(+0.0) 3.04m(1.3) 2.98m(+0.0) 3.13m(-0.7)
4 Margaret Beaudoin 22 United States 2.66m +0.0 8-08.75
2.51m(+0.0) 2.61m(+0.0) 2.48m(-1.6) 2.56m(+0.0) 2.66m(+0.0) 2.59m(-0.0)
Event 237 Women 14+ Long Jump 38 F36
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Daniela Perez Jr. 20 Mexico 2.76m 0.4 9-00.75
2.76m(0.4) 1.96m(-0.3) 2.34m(0.4) 2.47m(+0.0) 2.19m(0.7) 2.58m(+0.0)
Event 237 Women 14+ Long Jump 38 F38
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Catarina Guimaraes 18 United States 3.93m 0.6 12-10.75
3.83m(+0.0) FOUL(-0.2) 3.86m(0.2) 3.77m(-0.6) 3.93m(0.6) 3.80m(+0.0)
1 Jordan Mcguire 23 United States 2.67m +0.0 8-09.25
2.55m(-0.5) 2.67m(+0.0) 2.45m(0.7) 2.38m(0.1) 2.55m(-0.6) 2.63m(+0.0)
Event 237 Women 14+ Long Jump 38 T38
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tianna Rissling 29 Canada 3.62m +0.0 11-10.50
3.27m(+0.0) 3.58m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.36m(1.3) 3.40m(0.9) 3.62m(+0.0)
Event 238 Women 14+ Long Jump 46, 47 F46
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Emily Lopez 17 United States 4.26m 0.6 13-11.75
4.26m(0.6) 4.16m(1.4) 4.13m(0.3) 3.99m(2.2) 3.83m(-0.5) PASS
2 Danielle Kanas 17 United States 3.29m -0.2 10-09.50
3.20m(1.7) 3.11m(0.1) 3.28m(+0.0) 2.98m(+0.0) 3.29m(-0.2) 3.23m(+0.0)
Event 238 Women 14+ Long Jump 46, 47 T47
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Taleah Williams 25 United States 5.12m NWI 16-09.75
4.91m(NWI) 4.99m(NWI) 4.83m(NWI) 5.12m(NWI) FOUL 4.87m(NWI)
Event 238 Women 14+ Long Jump 46, 47 Open
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Lilian Ebanks 25 United States 5.07m 1.3 16-07.75
FOUL(+0.0) 4.73m(+0.0) 3.65m(+0.0) 4.87m(+0.0) FOUL(-0.1) 5.07m(1.3)
Event 239 Women 14+ Long Jump 63, 64 F64
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Amaris Vazquez 18 Puerto Rico 3.09m +0.0 10-01.75
FOUL(-0.0) FOUL(+0.0) 2.70m(+0.0) FOUL(-0.5) FOUL(1.1) 3.09m(+0.0)
Event 239 Women 14+ Long Jump 63, 64 T63
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Lacey Henderson 33 Unattached 3.52m +0.0 11-06.75
3.43m(0.1) 3.52m(+0.0) 3.30m(2.1) FOUL(-0.1) 3.50m(0.6) 3.41m(-0.2)
2 Lindi Marcusen 26 Other 3.42m -1.0 11-02.75
3.01m(1.4) 3.18m(+0.0) 3.26m(0.8) 3.15m(-1.9) 3.41m(+0.0) 3.42m(-1.0)
Event 241 Women 14+ Discus Throw 51, 54 F51
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cassie Mitchell 41 United States 14.20m 46-07
13.96m 13.92m FOUL 14.20m FOUL 13.90m
Event 242 Women 14+ Discus Throw 55 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sarah Mickey 24 Canada 20.49m 67-03
19.22m 20.33m 20.49m 20.37m 20.03m 20.48m
2 Emma Jundt 19 United States 7.86m 25-09
6.49m 6.85m 7.72m 7.78m 7.86m 7.37m
Event 243 Women 14+ Discus Throw 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kenia Contreras Roman 25 Mexico 16.71m 54-10
15.77m 16.20m 15.95m 16.71m 16.46m 16.67m
2 Camryn Ledford 18 United States 11.22m 36-10
FOUL 9.10m 11.08m 10.71m 11.22m 10.70m
Event 244 Women 14+ Discus Throw 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Christina Gardner 40 United States 22.98m 75-05
21.87m 22.85m 21.33m 20.62m 21.36m 22.98m
2 Carol Ximen Rodriguez Jr 16 Mexico 20.17m 66-02
16.67m 17.85m 17.33m 17.00m 17.88m 20.17m
3 Janyn Raymundo Medina Jr 15 Mexico 18.05m 59-03
17.13m 18.01m 17.53m 16.61m 18.05m FOUL
4 Diana Romero 51 United States 13.52m 44-04
11.23m 8.63m 10.22m 13.42m 11.96m 13.52m
5 Vaiva Puodziunas 18 United States 12.96m 42-06
12.86m 12.78m 12.95m 12.85m 12.39m 12.96m
6 Heather Sealover 35 United States 11.48m 37-08
10.91m 10.26m 10.26m 9.99m 10.53m 11.48m
7 Kayla Woputz 38 United States 9.88m 32-05
9.26m 9.61m 9.17m 9.17m 9.88m 9.82m
Event 245 Women 14+ Discus Throw 34 F34
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Robynne Hill 26 United States 15.99m 52-05
15.04m 15.12m 14.07m 13.40m 15.50m 15.99m
2 Elicia Meairs 17 United States 10.84m 35-07
9.28m 10.84m 9.79m 8.49m 9.86m 9.69m
Event 247 Women 14+ Javelin Throw 54 F54
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Evelyn De Leon 42 Panama 7.28m 23-11
6.81m 6.98m 7.02m 7.16m 7.28m FOUL
Event 248 Women 14+ Javelin Throw 55 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Iveth Valdes 45 Panama 14.52m 47-08
12.44m 13.49m 14.02m 14.31m 14.48m 14.52m
2 Emma Jundt 19 United States 8.10m 26-07
7.43m 7.74m 7.87m FOUL 8.00m 8.10m
Event 249 Women 14+ Javelin Throw 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Camryn Ledford 18 United States 12.52m 41-01
12.02m 12.10m 11.88m 12.43m 11.27m 12.52m
2 Kenia Contreras Roman 25 Mexico 9.30m 30-06
9.04m 8.55m 9.24m 8.41m 8.28m 9.30m
Event 250 Women 14+ Javelin Throw 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Janyn Raymundo Medina Jr 15 Mexico 13.00m 42-08
11.47m 11.50m 11.23m 12.03m 13.00m FOUL
2 Carol Ximen Rodriguez Jr 16 Mexico 10.99m 36-01
FOUL 10.99m 10.77m 10.99m FOUL FOUL
3 Kayla Woputz 38 United States 9.78m 32-01
9.62m 9.78m 9.30m 8.22m 9.57m 9.42m
4 Heather Sealover 35 United States 7.85m 25-09
6.47m 6.87m 7.85m 5.88m 5.94m 5.79m
Event 251 Women 14+ Javelin Throw 33, 34 F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luisa Lizbeth Castrejon 31 Mexico 7.83m 25-08
6.98m 7.06m 7.43m 7.36m 7.83m 7.30m
2 Guadalupe Rizo Sr. 23 Mexico 5.16m 16-11
4.25m 4.56m 5.16m 5.09m 4.53m 4.12m
Event 251 Women 14+ Javelin Throw 33, 34 F34
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Beth King 43 Unattached 12.67m 41-07
12.26m 12.35m 11.15m 11.93m 12.19m 12.67m
2 Robynne Hill 26 United States 12.03m 39-06
11.40m 12.03m 11.25m 11.53m 10.45m 10.30m
3 Elicia Meairs 17 United States 10.66m 35-00
9.61m 9.83m 10.66m 10.35m 10.06m 9.92m
4 Beth Grauer 39 Unattached 10.59m 34-09
9.77m 9.52m 8.65m 9.56m 10.59m 10.49m
Event 253 Women 14+ Shot Put 54 F54
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Evelyn De Leon 42 Panama 3.76m 12-04.00
3.56m 3.69m 3.52m 3.74m 3.76m 3.57m
Event 254 Women 14+ Shot Put 55 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Iveth Valdes 45 Panama 6.68m 21-11.00
6.26m 6.52m 6.43m 6.60m 6.68m 6.41m
2 Emma Jundt 19 United States 4.00m 13-01.50
3.77m 3.77m 3.74m 3.86m 3.89m 4.00m
Event 255 Women 14+ Shot Put 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kenia Contreras Roman 25 Mexico 5.49m 18-00.25
5.49m 5.29m 5.42m 5.29m 5.06m 5.30m
2 Camryn Ledford 18 United States 4.66m 15-03.50
4.46m 4.20m 4.06m 4.07m 4.06m 4.66m
Event 256 Women 14+ Shot Put 57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Carol Ximen Rodriguez Jr 16 Mexico 7.46m 24-05.75
6.80m 7.24m 7.26m 7.29m 6.96m 7.46m
Event 256 Women 14+ Shot Put 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Christina Gardner 40 United States 9.12m 29-11.25
8.59m 8.78m 9.07m 9.12m 9.06m 8.92m
2 Vaiva Puodziunas 18 United States 6.56m 21-06.25
6.06m 6.56m 6.10m 6.25m 5.96m 6.29m
3 Diana Romero 51 United States 6.33m 20-09.25
5.84m 6.04m 6.03m 5.64m 6.33m 6.29m
4 Janyn Raymundo Medina Jr 15 Mexico J6.33m 20-09.25
5.71m 5.60m 5.60m 5.89m 6.33m 6.09m
5 Kayla Woputz 38 United States 5.56m 18-03.00
5.19m 4.91m 5.06m 4.69m 5.56m 5.33m
6 Heather Sealover 35 United States 5.06m 16-07.25
5.06m 5.04m FOUL 4.70m 4.69m 4.85m
Event 257 Women 14+ Shot Put 34 F34
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Beth Grauer 39 Unattached 6.44m 21-01.50
6.10m 6.14m 6.14m 6.16m 6.35m 6.44m
2 Beth King 43 Unattached 5.97m 19-07.00
5.62m 5.66m 5.77m 5.90m 5.92m 5.97m
3 Robynne Hill 26 United States 5.71m 18-09.00
5.45m 5.52m 5.66m 5.65m 5.66m 5.71m
4 Elicia Meairs 17 United States 5.31m 17-05.25
4.60m 4.99m 5.06m 5.14m 5.24m 5.31m
Event 258 Women 14+ Shot Put 32, 33 F32
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Shantal Cobos Soltero Sr 25 Mexico 2.74m 9-00.00
2.74m 2.28m 2.42m 2.71m 2.54m 2.55m
Event 258 Women 14+ Shot Put 32, 33 F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luisa Lizbeth Castrejon 31 Mexico 4.11m 13-06.00
3.90m 3.83m 4.03m 3.94m 4.11m 3.73m
2 Guadalupe Rizo Sr. 23 Mexico 2.53m 8-03.75
2.40m 2.51m 2.18m 2.53m 2.45m 2.48m
Event 261 Boys 13&U Shot Put Move United F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jackson Ingram 12 United States 3.52m 11-06.75
2.91m 2.91m 3.23m FOUL 3.45m 3.52m
Event 262 Boys 13&U Long Jump Move United T45
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Nathanael Akers 12 Unattached 2.06m 0.6 6-09.25
1.58m(+0.0) 1.74m(1.5) FOUL(1.2) 1.08m(1.7) 2.03m(1.5) 2.06m(0.6)
Event 263 Boys 13&U Discus Throw Move United F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 6.22m 20-05
4.28m 5.15m 5.66m 5.75m 6.07m 6.22m
Event 263 Boys 13&U Discus Throw Move United F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Francis McCabe III 11 Other 7.02m 23-00
5.79m 5.99m 6.50m FOUL 6.70m 7.02m
Event 264 Boys 13&U Javelin Throw Move United F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Dylan Chalmers 12 United States 5.55m 18-02
5.19m 5.55m 5.54m 4.86m 5.39m 4.73m
Event 264 Boys 13&U Javelin Throw Move United F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Francis McCabe III 11 Other 7.10m 23-03
6.79m 7.10m 6.72m 6.50m 6.70m 6.81m
Event 266 Boys 14-16 Discus Throw Move United F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 46.03m 151-00
FOUL 31.15m 41.32m 36.42m 46.03m 44.44m
Event 267 Boys 14-16 Javelin Throw Move United F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 43.16m 141-07
43.16m 41.91m 39.97m 43.07m 42.09m 41.18m
Event 268 Boys 14-16 Shot Put Move United F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 12.01m 39-05.00
11.34m 12.01m 11.51m 11.97m 10.77m 11.98m
Event 269 Boys 14-16 Long Jump Move United F38
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Grant Weighall 15 United States 5.64m 0.3 18-06.00
5.38m(0.4) 5.51m(1.7) 5.64m(0.3) 4.07m(0.8) FOUL(0.3) 5.39m(-0.1)
Event 270 Boys 14-16 Discus Throw 56 MU F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Renato Soria García Jr. 15 Mexico 11.45m 37-07
FOUL 10.94m 11.45m 11.32m 11.16m 10.88m
Event 275 Men 14+ Discus Throw 40,41,45,46 F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joshua Muscari 20 United States 11.06m 36-03
10.29m 10.92m 10.06m 10.06m 11.06m 10.48m
Event 275 Men 14+ Discus Throw 40,41,45,46 F41
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luis Javier Pinto Jr. 16 Mexico 10.15m 33-04
FOUL 8.19m 8.59m 8.72m 8.57m 10.15m
Event 275 Men 14+ Discus Throw 40,41,45,46 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jesus Yusbeni Bon Cruz J 20 Mexico 34.72m 113-11
34.72m FOUL 30.30m 34.11m 33.95m FOUL
2 Jesus Andres Almeida Gar 17 Mexico 23.49m 77-01
23.04m 23.02m 22.77m 23.49m FOUL 21.71m
Event 276 Men 14+ Discus Throw 36, 38 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luis Carlos Valenzuela J 23 Mexico 36.76m 120-07
27.30m 30.31m 36.69m 36.76m 35.33m 34.73m
2 Sam Winter 17 United States 17.63m 57-10
16.32m 17.22m 17.63m 9.94m 12.88m 10.67m
Event 277 Men 14+ Discus Throw 37 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Rishi Raj Rathore Sr. 21 India 44.82m 147-00
44.82m 40.83m FOUL 44.82m 39.44m 43.23m
2 David Bambrick 38 Canada 30.81m 101-01
28.84m 25.90m 25.94m 24.94m FOUL 30.81m
3 Logan Krepop 20 United States 28.98m 95-01
FOUL 28.98m 28.42m 28.05m 23.70m FOUL
4 Ben Brandt 20 United States 27.49m 90-02
27.13m 21.94m 24.60m FOUL 20.72m 27.49m
Event 278 Men 14+ Discus Throw 64 F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Max Rohn 35 United States 50.12m 164-05
49.25m 50.12m FOUL FOUL 48.37m 46.88m
2 Derik Smith 19 United States 40.87m 134-01
40.87m 37.54m 39.89m 39.67m 40.48m 38.50m
3 Justin James 46 United States 22.55m 74-00
FOUL 20.80m 21.22m 21.96m 22.55m FOUL
Event 280 Men 14+ Javelin Throw 35, 36, 38 F35
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Austin Spalla 17 United States 24.95m 81-10
24.95m 22.83m 21.90m FOUL FOUL 24.44m
Event 280 Men 14+ Javelin Throw 35, 36, 38 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cody Jones 27 United States 41.38m 135-09
37.54m 38.41m 36.14m 41.14m 39.21m 41.38m
2 Sam Winter 17 United States 11.91m 39-01
10.69m 10.24m 10.52m 11.64m 11.91m 10.69m
Event 281 Men 14+ Javelin Throw 37, 38 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ben Brandt 20 United States 33.24m 109-01
28.26m 24.61m 30.16m 28.56m 32.39m 33.24m
2 Logan Krepop 20 United States 30.29m 99-04
28.23m 26.36m 26.88m 30.29m 29.57m 29.17m
3 Axel Ruiz Jr. 19 Mexico 29.55m 96-11
29.55m 26.93m 26.46m 27.97m 27.39m 29.50m
Event 282 Men 14+ Javelin Throw 40,41,45,46 F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joshua Muscari 20 United States 15.99m 52-05
15.61m 15.99m 15.48m 15.64m 14.85m 15.75m
Event 282 Men 14+ Javelin Throw 40,41,45,46 F41
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Navdeep Navdeep Sr. 22 India 42.63m 139-10
33.30m 40.36m 42.63m 39.57m 39.09m FOUL
2 Jesus Morales Sr. 21 Mexico 24.07m 79-00
23.07m 21.53m 19.35m 23.86m 24.07m FOUL
Event 282 Men 14+ Javelin Throw 40,41,45,46 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jesus Yusbeni Bon Cruz J 20 Mexico 25.08m 82-03
25.08m 21.33m PASS PASS PASS PASS
Event 283 Men 14+ Javelin Throw 42, 43, 62, F42
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mahendra Gurjar Sr. 24 India 50.94m 167-01
37.31m 43.08m 41.45m 50.94m FOUL FOUL
Event 283 Men 14+ Javelin Throw 42, 43, 62, F43
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Pushpendra Singh Sr. 33 India 54.43m 178-07
47.75m 47.62m FOUL 54.35m 54.43m 51.97m
Event 283 Men 14+ Javelin Throw 42, 43, 62, F62
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lucas Jundt 18 United States 29.35m 96-03
FOUL FOUL FOUL 28.13m 29.35m FOUL
Event 283 Men 14+ Javelin Throw 42, 43, 62, F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Derik Smith 19 United States 35.51m 116-06
31.56m 32.46m 35.51m 33.34m 33.00m 31.12m
2 Justin James 46 United States 18.42m 60-05
17.34m 16.59m 16.77m 18.00m 18.42m 16.74m
Event 285 Men 14+ Shot Put 35, 36, 38 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sam Winter 17 United States 5.59m 18-04.25
FOUL 5.36m 5.59m 4.74m 5.45m 5.09m
Event 286 Men 14+ Shot Put 37 F37
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
2 David Bambrick 38 Canada 10.72m 35-02.00
10.33m 10.58m 10.71m 10.33m 10.72m 10.53m
3 Ben Brandt 20 United States 10.61m 34-09.75
10.16m 10.26m 10.20m 9.78m 10.61m 10.19m
4 Rishi Raj Rathore Sr. 21 India 10.47m 34-04.25
9.81m 10.47m FOUL 10.44m 10.29m 10.31m
5 Logan Krepop 20 United States 9.47m 31-01.00
9.44m 9.39m 3.06m 8.89m 9.20m 9.47m
Event 286 Men 14+ Shot Put 37 F38
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luis Carlos Valenzuela J 23 Mexico 13.26m 43-06.00
11.64m 12.31m 11.91m FOUL 12.67m 13.26m
Event 287 Men 14+ Shot Put 40,41,45,46 F40
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Benjamin Foos 25 Other 8.38m 27-06.00
7.78m 8.38m 8.36m 8.19m 8.17m FOUL
Event 287 Men 14+ Shot Put 40,41,45,46 F41
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jesus Morales Sr. 21 Mexico 8.79m 28-10.25
8.50m 8.79m 8.48m 8.11m 8.58m 7.61m
2 Navdeep Navdeep Sr. 22 India 7.61m 24-11.75
FOUL 7.32m 7.53m FOUL 7.61m FOUL
3 Luis Javier Pinto Jr. 16 Mexico 4.44m 14-07.00
4.12m 4.43m 3.98m 4.44m 4.07m 4.11m
Event 287 Men 14+ Shot Put 40,41,45,46 F46
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Josh Cinnamo 41 United States 15.08m 49-05.75
14.75m FOUL 15.08m 15.06m 14.46m 14.97m
2 Jesus Yusbeni Bon Cruz J 20 Mexico 10.22m 33-06.50
10.22m 9.93m 9.21m 9.48m 9.56m 9.71m
3 Jesus Andres Almeida Gar 17 Mexico 8.38m 27-06.00
8.38m 7.95m 8.11m 8.17m 8.22m 7.81m
Event 288 Men 14+ Shot Put 11, 12 F11
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Juan Caballero 31 Panama 9.83m 32-03.00
9.83m FOUL 9.22m 9.69m 9.55m 9.10m
Event 288 Men 14+ Shot Put 11, 12 F12
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Devin Huhta 38 United States 14.01m 45-11.75
13.30m 12.61m FOUL 13.36m 14.01m 13.02m
Event 289 Men 14+ Shot Put 62, 64 F64
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Derik Smith 19 United States 10.43m 34-02.75
10.43m FOUL 9.05m FOUL FOUL FOUL
2 Gregory Walker 34 United States 9.58m 31-05.25
8.72m 9.51m FOUL 8.40m 9.58m 9.12m
3 Justin James 46 United States 8.98m 29-05.50
8.55m 8.22m 8.10m 8.30m 8.98m 8.85m
Event 291 Men 14+ Long Jump 20
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 José Trujillo 43 Peru 1.98m -2.6 6-06.00
1.45m(+0.0) 1.73m(+0.0) 1.98m(-2.6) FOUL FOUL FOUL
Event 292 Men 14+ Long Jump 35,36,37,38
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Enrique Ornano 24 Panama 4.41m +0.0 14-05.75
4.13m(0.4) 3.86m(0.8) 4.41m(+0.0) 4.33m(+0.0) 3.73m(0.3) 4.22m(1.1)
2 Alan Manuel Zavala Alvar 25 Mexico 3.87m +0.0 12-08.50
2.99m(0.3) 3.45m(1.3) 3.78m(-0.0) 3.87m(+0.0) 3.64m(+0.0) 3.66m(0.1)
Event 292 Men 14+ Long Jump 35,36,37,38 F35
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Austin Spalla 17 United States 4.23m 0.4 13-10.50
3.93m(2.5) 3.82m(0.2) 3.74m(-0.1) FOUL(0.1) 3.84m(0.2) 4.23m(0.4)
Event 292 Men 14+ Long Jump 35,36,37,38 F36
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Justin Caine 39 United States 4.89m +0.0 16-00.50
FOUL(+0.0) 4.89m(+0.0) FOUL(0.4) FOUL(0.8) FOUL(+0.0) 4.86m(0.3)
2 Daniel Garcia Jr. 21 Mexico 3.81m 1.0 12-06.00
FOUL FOUL(-1.8) 3.71m(+0.0) 3.81m(1.0) 3.54m(+0.0) 3.78m(-0.7)
3 Erik Velasco 24 United States 3.80m +0.0 12-05.75
3.57m(0.4) 3.80m(+0.0) 3.20m(0.2) 3.71m(0.9) 3.60m(0.9) 3.74m(1.6)
Event 292 Men 14+ Long Jump 35,36,37,38 F37
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Axel Ruiz Jr. 19 Mexico 3.99m +0.0 13-01.25
3.53m(1.6) 3.62m(1.6) 3.94m(+0.0) 3.99m(+0.0) 3.59m(+0.0) 3.69m(1.3)
Event 292 Men 14+ Long Jump 35,36,37,38 F38
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Sam Winter 17 United States 3.36m 1.3 11-00.25
3.36m(1.3) 3.32m(+0.0) 1.72m(1.1) 3.35m(0.4) 2.66m(+0.0) 3.12m(+0.0)
Event 293 Men 14+ Long Jump 40,45
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Jesus Jauregui Garcia Jr 23 Mexico 6.41m 0.6 21-00.50
6.02m(-0.7) 6.31m(2.6) 6.26m(1.8) 6.41m(0.6) 6.39m(0.2) 6.08m(-0.8)
Event 293 Men 14+ Long Jump 40,45 F40
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Joshua Muscari 20 United States 2.42m +0.0 7-11.25
2.35m(+0.0) 2.42m(+0.0) 2.18m(2.2) 2.37m(2.1) 2.24m(+0.0) 1.99m(-0.2)
Event 294 Men 14+ Long Jump 62,63,64 F62
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Lucas Jundt 18 United States 4.97m +0.0 16-03.75
4.20m(0.5) 4.37m(-0.2) 4.97m(+0.0) FOUL(1.6) 4.36m(-0.1) 4.84m(+0.0)
Event 294 Men 14+ Long Jump 62,63,64 F63
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Ezra Frech 17 United States 6.35m 3.1 20-10.00
5.77m(-0.1) 6.35m(3.1) FOUL(0.6) 5.96m(0.7) 5.74m(+0.0) 5.64m(2.3)
Event 294 Men 14+ Long Jump 62,63,64 F64
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Gregory Walker 34 United States 5.25m 3.4 17-02.75
4.80m(-0.6) 4.90m(0.2) 5.25m(3.4) 4.76m(+0.0) 4.49m(-1.2) FOUL(1.1)
2 Derik Smith 19 United States 5.22m 0.9 17-01.50
4.94m(0.9) FOUL(1.5) 5.22m(0.9) FOUL(0.1) FOUL(-0.8) 4.96m(0.4)
Event 295 Men 14+ Long Jump 11 T11
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Jagdishbhai Shantila Par 23 India 5.07m -1.4 16-07.75
4.88m(+0.0) 4.79m(-0.1) 4.69m(+0.0) 4.72m(-0.3) FOUL(+0.0) 5.07m(-1.4)
Event 297 Men 14+ Discus Throw 54, 55 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neeraj Yadav 38 India 33.57m 110-02
33.57m 32.30m 27.58m 32.75m 33.57m
2 Cristofer Murillo 26 Panama 22.87m 75-00
22.87m 21.50m 21.28m 21.10m 21.66m 22.51m
3 Isaac Lipscomb 23 United States 21.29m 69-10
20.11m 19.59m 19.70m 21.29m FOUL 17.60m
4 Josue Carmona Anya Jr. 20 Mexico 19.39m 63-07
18.70m 17.07m 18.04m 17.78m 19.29m 19.39m
5 Jesus Jasiel Valdez Camp 24 Mexico 14.99m 49-02
14.09m 13.78m 12.69m 13.96m 14.04m 14.99m
6 Israel Díaz Benito Jr. 17 Mexico 10.91m 35-09
9.45m 10.91m 10.76m 9.44m 10.70m
Event 298 Men 14+ Discus Throw 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Yogesh Kathuniya Sr. 25 India 44.15m 144-10
42.26m 42.56m 43.62m 44.15m 43.40m 43.81m
2 Jackson Schroeder 19 United States 26.18m 85-11
24.39m 25.72m 25.28m 23.98m 26.18m 23.07m
Event 299 Men 14+ Discus Throw 57 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
2 Carlo Uglow 15 United States 12.29m 40-04
10.15m 10.34m FOUL 10.75m 12.27m 12.29m
Event 299 Men 14+ Discus Throw 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Rodrigo Alessandro Rodri 18 Mexico 24.07m 79-00
23.29m FOUL FOUL FOUL 23.49m 24.07m
1 Brian Conwell 42 United States 21.50m 70-06
18.65m 19.42m 20.77m FOUL 19.56m 21.50m
2 Alejandro Galindo Jr. 21 Mexico 20.88m 68-06
18.90m 19.80m 20.88m 20.48m 19.37m 20.86m
3 Gabriel Scanlan 17 United States 19.82m 65-00
18.03m 19.20m 19.82m 19.10m 17.22m 19.04m
4 Joshua Jundt 19 United States 16.72m 54-10
12.05m 14.48m 15.23m FOUL 15.43m 16.72m
5 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 13.35m 43-09
9.93m 11.86m 12.10m 12.49m 13.01m 13.35m
6 Christian Ramirez 17 United States 12.06m 39-07
FOUL 10.95m 11.71m 12.06m FOUL FOUL
Event 301 Men 14+ Javelin Throw 53, 54 F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Christopher Francis 41 Unattached 8.37m 27-05
FOUL FOUL FOUL FOUL 8.37m FOUL
Event 301 Men 14+ Javelin Throw 53, 54 F54
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Edgar Fuentes Sr. 28 Mexico 30.34m 99-06
27.69m 27.80m 29.07m 29.09m 29.27m 30.34m
2 Justin Phongsavanh 25 United States 30.32m 99-06
28.57m 29.09m 29.42m 30.06m 30.05m 30.32m
Event 302 Men 14+ Javelin Throw 33, 34 F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Gertrudis Ortega Sr. 49 Panama 19.81m 65-00
17.17m 17.28m 18.62m 19.37m 19.55m 19.81m
2 Jose Mendoza Jr. 22 Mexico 11.18m 36-08
9.86m 10.19m 10.73m 11.14m FOUL 11.18m
Event 303 Men 14+ Javelin Throw 56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ruben Lansiquot 46 Panama 22.50m 73-10
20.57m 20.25m 22.50m 20.13m 22.36m 22.30m
Event 303 Men 14+ Javelin Throw 56 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cristofer Murillo 26 Panama 17.43m 57-02
15.85m 16.56m FOUL 16.19m 17.43m 16.42m
2 Jesus Jasiel Valdez Camp 24 Mexico 11.74m 38-06
FOUL 11.73m 10.70m 11.74m FOUL 11.68m
Event 303 Men 14+ Javelin Throw 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Raul Andrade 32 Panama 22.03m 72-03
21.77m FOUL FOUL 22.03m FOUL FOUL
2 Carlo Uglow 15 United States 12.48m 40-11
12.48m 11.71m 11.99m 11.07m 11.83m 11.06m
Event 304 Men 14+ Javelin Throw 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Luis Espinosa 45 Panama 28.13m 92-03
26.72m 25.21m 27.75m 24.89m 27.80m 28.13m
2 Rodrigo Alessandro Rodri 18 Mexico 20.26m 66-06
19.76m 20.00m 19.91m 20.26m 19.99m 20.16m
3 Alejandro Galindo Jr. 21 Mexico 19.59m 64-03
18.39m 18.57m 17.80m FOUL 19.59m 19.44m
4 Gabriel Scanlan 17 United States 16.52m 54-02
FOUL FOUL 16.43m 16.52m 16.27m FOUL
5 Christian Ramirez 17 United States 15.33m 50-03
14.18m 13.39m 15.33m 13.32m 14.63m 14.50m
6 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 13.35m 43-09
12.41m 13.35m 13.31m 12.31m 13.18m 7.72m
Event 306 Men 14+ Shot Put 53, 54 F53
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Scot Severn 54 United States 7.38m 24-02.50
7.38m 7.26m 7.37m 7.22m 7.07m 7.11m
Event 306 Men 14+ Shot Put 53, 54 F54
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cedric Geter 53 United States 9.72m 31-10.75
9.29m 9.48m 9.68m 9.72m 9.13m 9.10m
Event 307 Men 14+ Shot Put 32, 33, 34 F32
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steven Ferreira 34 United States 2.41m 7-11.00
2.19m FOUL FOUL 1.87m 2.41m 1.70m
Event 307 Men 14+ Shot Put 32, 33, 34 F33
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Gertrudis Ortega Sr. 49 Panama 7.99m 26-02.75
7.42m 7.32m 7.99m 7.94m 7.48m 7.10m
2 Christopher Francis 41 Unattached 6.53m 21-05.25
FOUL 5.39m 5.69m 6.53m 5.20m 5.71m
3 Jose Mendoza Jr. 22 Mexico 6.38m 20-11.25
5.61m 5.89m 6.38m 6.08m 6.14m 6.07m
Event 308 Men 14+ Shot Put 55 F55
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neeraj Yadav 38 India 9.81m 32-02.25
8.85m 9.27m FOUL 8.91m 9.81m 9.32m
2 Manihas Manihas Sr. 36 India 9.48m 31-01.25
9.00m 9.25m 9.10m 9.48m 9.39m 3.20m
3 Ruben Lansiquot 46 Panama 9.10m 29-10.25
7.71m 8.37m 8.33m 8.84m 9.01m 9.10m
4 Isaac Lipscomb 23 United States 8.05m 26-05.00
7.10m 7.68m 7.50m 7.94m 7.68m 8.05m
5 Cristofer Murillo 26 Panama 7.11m 23-04.00
6.64m FOUL 6.78m 7.11m FOUL 6.97m
6 Josue Carmona Anya Jr. 20 Mexico 6.65m 21-10.00
6.61m 6.65m 6.61m 6.60m 6.61m 6.61m
7 Jesus Jasiel Valdez Camp 24 Mexico 5.70m 18-08.50
5.16m 5.66m 5.70m 5.24m 5.55m 5.59m
8 Israel Díaz Benito Jr. 17 Mexico 4.84m 15-10.50
4.73m 4.48m 4.62m 4.77m 4.39m 4.84m
Event 309 Men 14+ Shot Put 56 F56
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Yogesh Kathuniya Sr. 25 India 9.67m 31-08.75
9.11m 9.31m 9.33m 9.34m 9.44m 9.67m
2 Raul Andrade 32 Panama 8.67m 28-05.50
8.11m FOUL 8.30m 8.35m 8.67m FOUL
3 Jackson Schroeder 19 United States 8.57m 28-01.50
7.95m 8.18m 8.37m 8.48m 8.55m 8.57m
4 Renato Soria García Jr. 15 Mexico 6.22m 20-05.00
5.74m 5.73m 5.86m 5.89m 6.05m 6.22m
Event 310 Men 14+ Shot Put 57 F57
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Anthony Pone I 49 United States 11.24m 36-10.50
10.23m 10.70m 10.78m 10.85m 11.00m 11.24m
1 Brian Conwell 42 United States 6.80m 22-03.75
6.66m 6.18m 6.23m 6.22m 6.19m 6.80m
2 Luis Espinosa 45 Panama 9.87m 32-04.75
9.62m 9.51m 9.58m 9.27m 9.87m 9.47m
3 Ricardo Connel 45 Panama 9.65m 31-08.00
9.31m 9.65m 9.29m 9.22m 9.63m 9.54m
4 Joshua Jundt 19 United States 7.52m 24-08.25
7.37m 7.38m 7.52m 7.30m 7.47m 7.01m
5 Rodrigo Alessandro Rodri 18 Mexico 7.01m 23-00.00
6.68m 6.53m 6.64m 6.75m 6.86m 7.01m
6 Alejandro Galindo Jr. 21 Mexico 6.68m 21-11.00
6.17m 6.64m 6.68m 6.68m 6.65m 6.67m
7 Gabriel Scanlan 17 United States 5.64m 18-06.00
5.64m 5.31m 5.55m 5.60m 5.39m 5.49m
8 Christian Ramirez 17 United States 4.86m 15-11.50
4.35m 4.86m 4.65m 4.69m 4.74m 4.70m
9 Ephraim Tonn-Bourg 17 United States 4.31m 14-01.75
4.27m 4.21m 4.10m 4.26m 4.19m 4.31m
Event 312 Women Hammer Throw 32, 51 F32
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Shantal Cobos Soltero Sr 25 Mexico 20.17m 66-02
17.06m 16.19m 20.17m 19.09m 19.94m 18.63m
Event 312 Women Hammer Throw 32, 51 F51
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cassie Mitchell 41 United States 22.69m 74-05
20.87m 22.35m 21.63m 22.51m 22.69m 22.43m
Event 312 Men Hammer Throw 32, 51 F32
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Steven Ferreira 34 United States 15.96m 52-04
FOUL 15.02m 13.41m 15.96m FOUL 15.13m
Event 312 Men Hammer Throw 32, 51 F51
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jose Villela Sr. 36 Mexico 20.96m 68-09
20.96m FOUL 19.23m 14.96m 18.72m FOUL
Event 313 Men High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Roderick Townsend 30 United States 2.00m 6-06.75
1.60 1.70 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.03 2.10 2.16
P P P P P P O X X X
2 Nishad Kumar Nishad Kuma 23 India 1.85m 6-00.75
1.60 1.70 1.80 1.85
P P O O
3 Jesus Jauregui Garcia Jr 23 Mexico 1.70m 5-07.00
1.60 1.70 1.80
XO XXO XXX
Event 313 Men High Jump F63
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- Ezra Frech 17 United States NH
1.60
XXX
Event 314 Women 100 Meter Dash Race Runner Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Lilian Yates 18 United States 56.70 -1.3
Event 314 Men 100 Meter Dash Race Runner Open
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Michael Anwar 27 Other 21.01 -1.3
|