2022 Huntsman World Senior Games Results
Huntsman World Senior Games
Snow Canyon High School
St. George, Utah - 10/10/2022 to 10/12/2022
Results
Event 1 W50 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Donna Lawrence W54 Texas 7.26 -0.4 2
2 Faye Bent W52 Saint George 8.25 +0.0 1
3 Mindy Case W50 Utah 10.52 +0.0 1
Event 1 W55 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 JoeAnn Jackson-Matthews W59 Minnesota 7.96 +0.0 1 7.954
2 Kathy Ann Marshall W55 Saint Joseph 7.96 +0.0 1 7.959
3 Marjorie Milligan Jackso W57 Washington 7.97 -0.4 2
4 Tracey Battle W55 Maryland 8.20 -0.4 2
5 Aleksandra Mikic W57 Iowa 9.38 -0.4 2
6 Diane Dostalek W56 California 9.57 +0.0 1
7 Stephanie Anderson W55 Utah 9.77 -0.4 2
8 Sabrina Beck W57 Illinois 10.21 -0.4 2
Event 2 W60 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Joy Upshaw W61 California 7.82 -0.3 2
2 Beverley Walters W64 Saint James 8.18 -0.3 2
3 Jacklyn Slaughter W61 Illinois 8.40 -0.3 2
4 Denise Oslin W61 Texas 8.59 0.5 1
5 Elena Pasquill W62 New York 8.79 0.5 1
6 Vicki Fox W63 Texas 8.83 -0.3 2
7 Debbie Hammond W63 Texas 8.92 0.5 1
-- Cheryl White W61 Texas DNF 0.5 1
Event 3 W65 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Sandra Murray W67 Saint James 8.58 0.5 1
2 Pat Kulpa W67 Utah 9.67 0.5 1
3 Beverley Brathwaite W66 Saint Michael 9.75 0.1 2
4 Angela Holder W69 Christ Church 9.93 0.1 2
5 Rebecca Mitchell W68 Oregon 10.66 0.1 2
6 Sandy Kosik W69 Oregon 10.90 0.5 1
Event 4 W70 50 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brenda Matthews W73 California 8.71 0.9
2 Paulette Broomes W70 Saint Michael 9.50 0.9
3 Josephine Roldan W74 California 9.89 0.9
4 Waynette Geigle W72 South Dakota 10.21 0.9
5 Gloria Crookendale W74 Saint Michael 11.01 0.9
Event 5 W75 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Mary White W76 Virginia 9.45 +0.0 1
2 Mary Macclellan W79 Washington 11.82 0.4 2
Event 5 W80 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Marg Radcliffe W80 British Columbia 10.61 +0.0 1
2 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 12.77 0.4 2
3 Louise Guardino W81 North Carolina 13.22 0.4 2
4 Florence Anderson W83 Utah 17.01 0.4 2
5 Wendy Dickson W80 Utah 23.76 +0.0 1
Event 5 W85 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 24.66 0.4 2
Event 6 M50 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Don Drummond M53 Texas 6.80 +0.0 2
2 Brian Mosley M53 New Mexico 6.92 0.2 1
3 Robert Hall M54 Tennessee 7.02 0.2 1
4 Rob Walker M54 Tennessee 7.63 +0.0 2
Event 7 M55 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 David Gibbon M56 Utah 6.44 1.0 2
2 Jonathan Luo M58 California 6.75 0.2 1
3 Lawrence Pavlica M57 Nevada 7.23 0.2 1
4 Mark Stocker M55 Utah 7.29 0.2 1
5 Phillip Cannon M58 Colorado 7.36 1.0 2
6 Sylvester Stevens M56 Michigan 7.76 1.0 2
Event 8 M60 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Michael Fitzgerald M62 Iowa 6.90 +0.0 3
2 Owen Barrett M60 New York 6.97 0.3 2
3 Robert Cole M60 Utah 7.03 -0.6 1
4 Paul Holbrook M60 Utah 7.04 0.3 2
5 Kevin Biggers M60 New Mexico 7.10 +0.0 3
6 Bradley Babcock M62 Utah 7.35 -0.6 1
7 Geraldo Cionelo M60 New Mexico 7.41 -0.6 1
8 Willie Spruill M64 North Carolina 7.67 0.3 2
9 Sanford Dawkins III M61 California 11.62 0.3 2
Event 9 M65 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Thomas Jones M68 Maryland 7.09 0.2 2
2 Craig Aramaki M68 Utah 7.31 0.2 2
3 Anthony Paschal M66 California 7.47 0.5 3
4 John Brooks M67 Virginia 7.57 0.2 2
5 David Wilson M65 Iowa 7.76 0.5 3
6 Jim Ross M69 Utah 7.88 1.0 1
7 Marvin Caperton M67 Nevada 7.92 1.0 1
8 Michael Gray M66 Idaho 8.03 0.2 2
9 Thomas Peluso M68 California 8.19 0.2 2
10 Rick Easley M68 Texas 8.36 0.2 2
11 Woody Deitrich M69 Washington 8.40 1.0 1
Event 10 M70 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Damien Leake M70 California 6.98 0.6 3
2 Edward Somerville M71 Michigan 7.43 0.6 3
3 Thomas Simek M70 New Mexico 7.64 0.9 2
4 Edward Parr M70 Utah 7.97 0.9 2
5 Jim Dolezel M72 Oklahoma 8.44 0.2 1
6 Ron Halma M70 Arizona 8.63 0.2 1
7 Glenn Howard M72 Montana 8.65 0.2 1
8 Bruce Bucky M70 Hawaii 8.73 0.6 3
9 Dale Gerstmann M73 Utah 9.25 0.2 1
10 Taylor Von M70 Oregon 9.74 0.9 2
11 Brad Foster M73 Idaho 9.82 0.6 3
Event 11 M75 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Douglas Spencer M75 Arkansas 7.56 1.1 2
2 Richard Reeser M75 Colorado 8.02 1.1 2
3 Allen Jones M75 Washington 8.32 1.1 2
4 William Wilson M79 California 8.50 1.2 1
5 Joe Elder M75 Alberta 8.69 1.2 1
6 William Hayes M75 Ohio 9.09 1.2 1
7 Julian Rainwater M78 Florida 9.61 1.2 1
8 Manuel Rico M76 California 9.65 1.2 1
9 Fred Svoboda M78 Nevada 9.91 1.1 2
10 Andy Pitas M78 Utah 10.65 1.1 2
11 Ronald Funk M78 Utah 10.82 1.1 2
Event 12 M80 50 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Frank Strouse M82 California 8.34 0.1 2
2 Marvin Champion M84 Colorado 8.50 1.0 1
3 Steven Bowles M83 Nevada 8.73 1.0 1
4 Iraj Hashemzadeh M82 California 9.52 0.1 2
5 Larry Armstrong M80 Arizona 10.74 0.1 2
6 Frank Struna M81 Montana 11.03 0.1 2
7 Larry Lusk M80 California 11.79 1.0 1
Event 14 M85 50 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bobby Whilden M87 Texas 8.67 1.4
Event 14 M90 50 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 12.89 1.4
Event 15 W50 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Donna Lawrence W54 Texas 13.43 0.5 1
2 Faye Bent W52 Saint George 15.79 0.5 1
3 Laura Martin W50 Utah 15.93 0.5 1
4 Cynthia Chiu-Pinheiro W53 Missouri 16.19 -0.4 2
5 Debra Lachance W54 British Columbia 16.42 0.5 1
6 Michelle Gross W54 California 16.65 0.5 1
7 Mindy Case W50 Utah 21.78 0.5 1
Event 15 W55 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Marjorie Milligan Jackso W57 Washington 14.70 0.1 3
2 JoeAnn Jackson-Matthews W59 Minnesota 15.30 0.1 3
3 Kathy Ann Marshall W55 Saint Joseph 15.37 -0.4 2
4 Christy Marinaro W56 New Mexico 15.70 -0.4 2
5 Suzan Garcia W58 Port-of-Spain 16.03 -0.4 2
6 Phoebe Bosc W57 Ontario 17.36 0.1 3
7 Aleksandra Mikic W57 Iowa 17.78 0.1 3
8 Stephanie Anderson W55 Utah 18.99 0.1 3
Event 16 W60 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Joy Upshaw W61 California 14.44 0.7 2
2 Beverley Walters W64 Saint James 15.58 -0.4 1
3 Jacklyn Slaughter W61 Illinois 16.09 -0.4 1
4 Beverley Beckles W64 Christ Church 16.24 0.7 2
5 Vicki Fox W63 Texas 16.32 0.7 2
6 Debbie Hammond W63 Texas 17.66 0.7 2
Event 17 W65 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sandra Murray W67 Saint James 16.55 0.9
2 Beverley Brathwaite W66 Saint Michael 18.65 0.9
3 Rebecca Mitchell W68 Oregon 20.47 0.9
Event 18 W70 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brenda Matthews W73 California 17.04 0.7
2 Paulette Broomes W70 Saint Michael 18.34 0.7
3 Josephine Roldan W74 California 19.49 0.7
4 Gloria Crookendale W74 Saint Michael 20.15 0.7
5 Waynette Geigle W72 South Dakota 20.95 0.7
6 Marti Davis W73 Utah 26.28 0.7
Event 19 W75 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mary White W76 Virginia 18.62 0.5
2 Janet Blair W75 New Mexico 19.74 0.5
3 Patti Storm W76 California 21.45 0.5
4 Mary Macclellan W79 Washington 23.84 0.5
Event 20 W80 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Cathy Nicholson W80 California 19.84 0.5
1 Marg Radcliffe W80 British Columbia 21.38 0.5
2 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 23.95 0.5
3 Louise Guardino W81 North Carolina 25.26 0.5
4 Florence Anderson W83 Utah 32.41 0.5
Event 20 W85 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
2 Edythe Hulet W85 Washington 47.98 0.5
Event 21 M50 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Don Drummond M53 Texas 12.34 1.3
2 Jonathan Mehl M52 Michigan 12.59 1.3
3 Brian Mosley M53 New Mexico 12.81 1.3
4 Robert Hall M54 Tennessee 12.96 1.3
5 Rob Walker M54 Tennessee 14.68 1.3
Event 22 M55 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 David Gibbon M56 Utah 11.62 1.3
2 Jonathan Luo M58 California 12.51 1.3
3 Kelly Curry M57 Pennsylvania 12.78 1.3
4 Mark Stocker M55 Utah 13.79 1.3
Event 23 M60 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Robert Cole M60 Utah 12.67 0.6 2
2 Owen Barrett M60 New York 12.86 0.6 2
3 Kevin Biggers M60 New Mexico 13.19 0.9 1
4 Paul Holbrook M60 Utah 13.23 0.9 1
5 Bradley Babcock M62 Utah 13.69 0.9 1
6 Paul Sabree M63 South Carolina 13.88 0.9 1
7 Willie Spruill M64 North Carolina 14.02 0.6 2
8 Geraldo Cionelo M60 New Mexico 14.22 0.9 1
9 Oscar Fabra M60 Florida 15.71 0.6 2
10 Sanford Dawkins III M61 California 19.11 0.9 1
Event 24 M65 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Thomas Jones M68 Maryland 13.01 0.5
2 Anthony Paschal M66 California 13.65 0.5
3 John Brooks M67 Virginia 13.95 0.5
4 Craig Aramaki M68 Utah 14.11 0.5
5 David Wilson M65 Iowa 14.73 0.5
6 Michael Gray M66 Idaho 15.40 0.5
Event 25 M70 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Damien Leake M70 California 12.98 1.1 3
2 Edward Somerville M71 Michigan 13.78 1.5 2
3 James Stevens M71 California 14.77 0.4 1
4 Thomas Simek M70 New Mexico 14.87 1.5 2
5 Glen Allen M71 Maryland 14.99 1.1 3
6 Edward Parr M70 Utah 15.15 0.4 1
7 Jim Dolezel M72 Oklahoma 16.40 1.5 2
8 Bruce Bucky M70 Hawaii 16.49 1.5 2
9 Ron Halma M70 Arizona 16.98 1.1 3
10 Micheal Morton M73 California 18.85 0.4 1
11 Dale Gerstmann M73 Utah 20.95 0.4 1
Event 26 M75 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Douglas Spencer M75 Arkansas 14.60 0.6 1
2 Richard Reeser M75 Colorado 15.11 0.6 1
3 Allen Jones M75 Washington 15.83 -0.1 2
4 William Wilson M79 California 16.16 -0.1 2
5 Julian Rainwater M78 Florida 18.26 0.6 1
6 Fred Svoboda M78 Nevada 18.33 0.6 1
7 William Hayes M75 Ohio 18.39 -0.1 2
Event 27 M80 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Frank Strouse M82 California 15.33 1.1
2 Steven Bowles M83 Nevada 16.51 1.1
3 Marvin Champion M84 Colorado 17.97 1.1
4 Iraj Hashemzadeh M82 California 19.40 1.1
5 Frank Struna M81 Montana 19.58 1.1
Event 28 M85 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bobby Whilden M87 Texas 16.47 -0.1
2 Bob Cozens M86 Texas 18.70 -0.1
3 Bill Kaspari M88 California 21.61 -0.1
4 Dale Perkins M89 Utah 24.22 -0.1
Event 29 M90 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Donald Leis M90 California 24.09 0.6
2 Robert Culling M90 California 28.04 0.6
Event 30 W50 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Donna Lawrence W54 Texas 27.86 -0.6
2 Cynthia Chiu-Pinheiro W53 Missouri 33.76 -0.6
3 Faye Bent W52 Saint George 35.12 -0.6
Event 30 W55 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Marjorie Milligan Jackso W57 Washington 32.10 -0.6 1
2 Christy Marinaro W56 New Mexico 32.40 -0.3 2
3 JoeAnn Jackson-Matthews W59 Minnesota 32.44 -0.6 1
4 Aleksandra Mikic W57 Iowa 35.53 -0.3 2
5 Stephanie Anderson W55 Utah 39.54 -0.3 2
Event 31 W60 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Joy Upshaw W61 California 30.11 0.8 1
2 Beverley Walters W64 Saint James 32.97 -0.1 2
3 Jacklyn Slaughter W61 Illinois 33.39 0.8 1
4 Vicki Fox W63 Texas 33.66 0.8 1
5 Debbie Hammond W63 Texas 35.98 0.8 1
6 Beverley Beckles W64 Christ Church 36.14 -0.1 2
Event 32 W65 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sandra Murray W67 Saint James 35.54 0.5
2 Beverley Brathwaite W66 Saint Michael 39.92 0.5
3 Angela Holder W69 Christ Church 40.79 0.5
4 Rebecca Mitchell W68 Oregon 43.94 0.5
5 Laurie Lusk W67 California 49.41 0.5
Event 33 W70 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Brenda Matthews W73 California 37.57 1.4
2 Paulette Broomes W70 Saint Michael 40.41 1.4
3 Marti Davis W73 Utah 56.06 1.4
Event 34 W75 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mary White W76 Virginia 42.85 0.8
2 Kathleen Frable W77 Utah 51.51 0.8
Event 35 W80 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 52.35 0.4
2 Louise Guardino W81 North Carolina 54.78 0.4
3 Florence Anderson W83 Utah 1:12.50 0.4
Event 35 W85 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 1:54.76 0.4
Event 36 M50 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jonathan Mehl M52 Michigan 25.69 1.4
2 Brian Mosley M53 New Mexico 26.41 1.4
3 Robert Hall M54 Tennessee 26.93 1.4
Event 37 M55 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Jonathan Luo M58 California 26.72 0.6
2 Mark Stocker M55 Utah 28.25 0.6
3 Sylvester Stevens M56 Michigan 33.49 0.6
Event 38 M60 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Michael Fitzgerald M62 Iowa 26.03 0.6 3
2 Oscar Fabra M60 Florida 26.61 1.1 2
3 Owen Barrett M60 New York 26.87 0.6 1
4 Robert Cole M60 Utah 26.88 0.6 1
5 Paul Holbrook M60 Utah 26.97 0.6 3
6 Atherley Burrowes M63 Saint George 27.91 1.1 2
7 Kevin Biggers M60 New Mexico 27.97 0.6 3
8 Bradley Babcock M62 Utah 28.81 1.1 2
9 Willie Spruill M64 North Carolina 29.39 0.6 3
10 Christopher Smith M60 Florida 29.47 1.1 2
11 Geraldo Cionelo M60 New Mexico 29.74 0.6 3
Event 39 M65 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Thomas Jones M68 Maryland 26.83 0.1 2
2 John Brooks M67 Virginia 29.07 -0.8 1
3 David Wilson M65 Iowa 30.45 -0.8 1
4 Anthony Paschal M66 California 31.46 -0.8 1
5 David McLawhorn M67 California 31.54 0.1 2
6 Marvin Caperton M67 Nevada 32.61 0.1 2
7 Thomas Peluso M68 California 34.54 -0.8 1
Event 40 M70 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Edward Somerville M71 Michigan 29.04 0.2 2
2 Damien Leake M70 California 29.20 -0.5 3
3 Glen Allen M71 Maryland 30.04 -0.7 1
4 Edward Parr M70 Utah 31.74 -0.7 1
5 Tim Jantos M70 Oregon 32.18 -0.5 3
6 Jim Dolezel M72 Oklahoma 33.95 -0.5 3
7 Ron Halma M70 Arizona 34.11 0.2 2
8 Mike Tipping M70 California 34.61 -0.7 1
9 Dale Gerstmann M73 Utah 37.70 0.2 2
10 Micheal Morton M73 California 37.73 -0.7 1
11 Frank Marsh M72 Utah 46.09 -0.5 3
Event 41 M75 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Douglas Spencer M75 Arkansas 30.33 0.1 1
2 Allen Jones M75 Washington 33.16 0.1 1
3 William Wilson M79 California 33.97 0.7 2
4 Joe Elder M75 Alberta 36.22 0.7 2
5 Fred Svoboda M78 Nevada 37.52 0.7 2
6 Roger Spencer M79 Utah 38.38 0.1 1
7 William Hayes M75 Ohio 41.11 0.7 2
8 Manuel Rico M76 California 42.37 0.1 1
9 Stan Davis M75 Utah 1:04.76 0.7 2
Event 42 M80 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Frank Strouse M82 California 32.30 0.5
2 Marvin Champion M84 Colorado 35.59 0.5
3 Richard Kimmell M83 Utah 44.96 0.5
4 Larry Lusk M80 California 54.19 0.5
Event 43 M85 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bob Cozens M86 Texas 38.59 1.7
2 Dale Perkins M89 Utah 47.58 1.7
3 Bill Kaspari M88 California 51.61 1.7
Event 43 M90 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Robert Culling M90 California 49.09 1.7
2 Donald Leis M90 California 53.09 1.7
Event 44 W50 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Veronica Stocker W53 California 1:16.83
Event 44 W55 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Christy Marinaro W56 New Mexico 1:17.99
2 Aleksandra Mikic W57 Iowa 1:24.57
3 Sandra Checketts W57 Utah 1:28.02
4 Stephanie Anderson W55 Utah 1:33.31
Event 45 W60 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vicki Fox W63 Texas 1:18.75
2 Beverley Walters W64 Saint James 1:22.87
3 Teresa Gardner W62 Arizona 1:28.59
Event 46 W65 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Leandra Funk W66 Indiana 1:17.50
2 Sandra Murray W67 Saint James 1:33.22
3 Rebecca Mitchell W68 Oregon 1:54.10
4 Karen Blackmore W68 Colorado 2:00.60
Event 47 W70 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paulette Broomes W70 Saint Michael 1:38.44
2 Marti Davis W73 Utah 2:18.27
Event 48 W75 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kathleen Frable W77 Utah 2:10.12
2 Mary Macclellan W79 Washington 2:43.19
Event 48 W80 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Louise Guardino W81 North Carolina 2:21.63
2 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 2:25.00
3 Florence Anderson W83 Utah 2:28.51
Event 48 W85 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 HelenAnn Phillips W85 New Mexico 2:31.22
2 Edythe Hulet W85 Washington 4:06.04
Event 49 M50 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jonathan Mehl M52 Michigan 57.23
2 Robert Hall M54 Tennessee 1:15.86
Event 51 M60 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Owen Barrett M60 New York 58.78
2 Atherley Burrowes M63 Saint George 1:01.69
3 Robert Cole M60 Utah 1:01.71
4 Oscar Fabra M60 Florida 1:01.99
5 Bradley Babcock M62 Utah 1:08.60
6 James Lee M61 California 1:14.45
7 Sanford Dawkins III M61 California 2:07.88
Event 52 M65 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Brooks M67 Virginia 1:09.15
2 David Wilson M65 Iowa 1:10.80
3 Anthony Paschal M66 California 1:17.47
4 Robin Telfer M67 Alberta 1:22.08
Event 53 M70 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Glen Allen M71 Maryland 1:09.58
2 David Salazar M72 New Mexico 1:11.59
3 Tim Jantos M70 Oregon 1:13.22
4 Norman Lewis M73 Washington 1:19.83
5 Micheal Morton M73 California 1:31.97
Event 54 M75 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 John Darlington M77 California 1:18.97 2
2 Kent Blair M78 New Mexico 1:21.36 1
3 Dale Monroe-Cook M75 Illinois 1:25.25 1
4 Robert Browne M77 Utah 1:30.72 2
5 Allen Jones M75 Washington 1:32.79 2
6 William Hayes M75 Ohio 1:35.52 1
7 Fred Svoboda M78 Nevada 1:38.06 1
8 Bill Weaver M78 Texas 1:53.39 2
9 Stan Davis M75 Utah 2:42.31 1
Event 55 M80 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Disterdick M80 Florida 1:58.46
Event 56 M85 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dale Perkins M89 Utah 1:53.95
Event 57 W50 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Veronica Stocker W53 California 3:06.04
1:26.243 (1:26.243) 3:06.038 (1:39.795)
Event 57 W55 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sandra Checketts W57 Utah 3:09.69
1:30.462 (1:30.462) 3:09.682 (1:39.220)
2 Stephanie Anderson W55 Utah 3:17.91
1:36.100 (1:36.100) 3:17.905 (1:41.805)
3 Cheryl Hall W56 Wisconsin 5:09.32
2:24.099 (2:24.099) 5:09.315 (2:45.216)
Event 57 W60 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Suzanne Cordes W62 California 2:53.66
1:24.182 (1:24.182) 2:53.658 (1:29.476)
2 Vicki Fox W63 Texas 3:25.94
1:35.237 (1:35.237) 3:25.938 (1:50.701)
3 Debby Jones W61 Arizona 3:42.42
1:43.575 (1:43.575) 3:42.414 (1:58.839)
4 Tauni Jones W61 New Mexico 3:57.55
1:54.655 (1:54.655) 3:57.545 (2:02.890)
Event 58 W65 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Trenice Mullis Dubow W68 Georgia 3:57.10
1:53.550 (1:53.550) 3:57.095 (2:03.545)
2 Laurie Lusk W67 California 4:13.57
2:02.430 (2:02.430) 4:13.564 (2:11.134)
3 Karen Blackmore W68 Colorado 4:55.24
2:24.763 (2:24.763) 4:55.238 (2:30.475)
Event 58 W70 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Marti Davis W73 Utah 5:19.92
2:29.874 (2:29.874) 5:19.919 (2:50.045)
2 I Marlene Summers W70 Utah 7:13.22
3:29.903 (3:29.903) 7:13.213 (3:43.310)
Event 58 W75 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Yoko Eichel W75 California 3:55.93
1:51.887 (1:51.887) 3:55.930 (2:04.043)
2 Kathleen Frable W77 Utah 5:01.72
2:26.907 (2:26.907) 5:01.711 (2:34.804)
Event 58 W80 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Florence Anderson W83 Utah 5:39.08
2:44.235 (2:44.235) 5:39.080 (2:54.845)
Event 58 W85 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lynne Hurrell W88 California 5:26.90
2:31.014 (2:31.014) 5:26.893 (2:55.879)
2 HelenAnn Phillips W85 New Mexico 5:32.24
2:37.782 (2:37.782) 5:32.236 (2:54.454)
3 Edythe Hulet W85 Washington 8:31.60
4:17.963 (4:17.963) 8:31.598 (4:13.635)
Event 59 M50 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Neff McGhie M53 Nevada 2:26.72
1:12.248 (1:12.248) 2:26.711 (1:14.463)
Event 59 M55 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steven Kast M57 Virginia 2:20.30
1:12.065 (1:12.065) 2:20.292 (1:08.227)
2 Patrick Bourne M58 Christ Church 2:42.92
1:14.816 (1:14.816) 2:42.915 (1:28.099)
Event 59 M60 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bob Jones M60 Arizona 2:53.54
1:24.196 (1:24.196) 2:53.539 (1:29.343)
Event 60 M65 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Henderson Waltress M65 Bridgetown 2:42.52
1:20.708 (1:20.708) 2:42.517 (1:21.809)
Event 60 M70 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Salazar M72 New Mexico 2:51.89
1:25.739 (1:25.739) 2:51.887 (1:26.148)
2 Bob Morris M70 California 3:02.73
1:31.193 (1:31.193) 3:02.726 (1:31.533)
3 Glen Allen M71 Maryland 3:06.60
1:32.541 (1:32.541) 3:06.595 (1:34.054)
4 Tim Jantos M70 Oregon 3:15.58
1:31.911 (1:31.911) 3:15.572 (1:43.661)
Event 61 M75 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dale Monroe-Cook M75 Illinois 3:18.41
1:36.997 (1:36.997) 3:18.401 (1:41.404)
2 John Darlington M77 California 3:27.71
1:39.118 (1:39.118) 3:27.707 (1:48.589)
3 Robert Browne M77 Utah 3:30.87
1:47.711 (1:47.711) 3:30.870 (1:43.159)
4 Stan Davis M75 Utah 6:09.45
2:47.003 (2:47.003) 6:09.449 (3:22.446)
Event 62 M80 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Disterdick M80 Florida 4:35.32
2:20.553 (2:20.553) 4:35.312 (2:14.759)
2 Richard Kimmell M83 Utah 4:43.25
2:25.056 (2:25.056) 4:43.250 (2:18.194)
3 Richard Whitehead M80 Utah 6:52.07
3:20.313 (3:20.313) 6:52.061 (3:31.748)
Event 62 M85 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dale Perkins M89 Utah 4:46.82
2:24.946 (2:24.946) 4:46.815 (2:21.869)
2 Mel Kleinman M85 Utah 4:50.42
2:26.187 (2:26.187) 4:50.413 (2:24.226)
Event 62 M90 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robert Culling M90 California 4:50.08
2:25.857 (2:25.857) 4:50.072 (2:24.215)
Event 63 W50 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Veronica Stocker W53 California 6:32.76
1:10.485 (1:10.485) 2:53.710 (1:43.225) 4:44.470 (1:50.760)
6:32.756 (1:48.286)
Event 63 W55 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sandra Checketts W57 Utah 6:18.76
1:09.959 (1:09.959) 2:52.642 (1:42.683) 4:38.401 (1:45.759)
6:18.759 (1:40.358)
2 Stephanie Anderson W55 Utah 6:43.39
1:09.942 (1:09.942) 2:56.506 (1:46.564) 4:53.542 (1:57.036)
6:43.382 (1:49.840)
Event 63 W60 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Suzanne Cordes W62 California 5:51.91
1:08.012 (1:08.012) 2:40.693 (1:32.681) 4:16.363 (1:35.670)
5:51.903 (1:35.540)
Event 64 W65 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Trenice Mullis Dubow W68 Georgia 7:50.57
1:27.440 (1:27.440) 3:32.621 (2:05.181) 5:42.336 (2:09.715)
7:50.565 (2:08.229)
2 Laurie Lusk W67 California 8:21.88
1:33.598 (1:33.598) 3:49.165 (2:15.567) 6:07.615 (2:18.450)
8:21.871 (2:14.256)
3 Susannah Joefield W69 Port-of-Spain 8:37.28
1:28.448 (1:28.448) 3:40.731 (2:12.283) 6:05.318 (2:24.587)
8:37.272 (2:31.954)
4 Lydia Woods W69 Arizona 13:40.13
2:10.844 (2:10.844) 6:01.629 (3:50.785) 9:58.240 (3:56.611)
13:40.123 (3:41.883)
Event 64 W70 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paula Haycock W71 Utah 8:19.80
1:31.292 (1:31.292) 3:46.290 (2:14.998) 6:05.356 (2:19.066)
8:19.795 (2:14.439)
2 Marti Davis W73 Utah 10:32.39
1:51.078 (1:51.078) 4:48.252 (2:57.174) 7:43.216 (2:54.964)
10:32.390 (2:49.174)
3 I Marlene Summers W70 Utah 13:40.38
2:36.823 (2:36.823) 6:21.767 (3:44.944) 10:09.903 (3:48.136)
13:40.374 (3:30.471)
Event 64 W75 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kathleen Frable W77 Utah 10:18.37
1:45.160 (1:45.160) 4:31.661 (2:46.501) 7:25.673 (2:54.012)
10:18.370 (2:52.697)
Event 64 W80 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Florence Anderson W83 Utah 10:55.69
1:59.614 (1:59.614) 4:59.875 (3:00.261) 7:59.536 (2:59.661)
10:55.683 (2:56.147)
Event 64 W85 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 HelenAnn Phillips W85 New Mexico 11:39.57
2:02.050 (2:02.050) 5:11.743 (3:09.693) 8:21.783 (3:10.040)
11:39.567 (3:17.784)
2 Edythe Hulet W85 Washington 15:56.14
3:10.792 (3:10.792) 7:26.011 (4:15.219) 11:42.529 (4:16.518)
15:56.137 (4:13.608)
Event 65 M50 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Neff McGhie M53 Nevada 5:01.85
57.968 (57.968) 2:18.454 (1:20.486) 3:41.997 (1:23.543)
5:01.848 (1:19.851)
2 Phil Hackbarth M53 Colorado 5:38.17
1:06.388 (1:06.388) 2:37.449 (1:31.061) 4:10.914 (1:33.465)
5:38.169 (1:27.255)
Event 65 M55 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steven Kast M57 Virginia 4:54.48
57.524 (57.524) 2:17.465 (1:19.941) 3:37.313 (1:19.848)
4:54.479 (1:17.166)
2 Barry Verespey M56 Utah 5:20.05
1:02.399 (1:02.399) 2:28.414 (1:26.015) 3:53.110 (1:24.696)
5:20.042 (1:26.932)
3 Patrick Bourne M58 Christ Church 5:53.13
1:02.622 (1:02.622) 2:29.406 (1:26.784) 4:12.481 (1:43.075)
5:53.123 (1:40.642)
4 Paul Tan M58 Utah 6:13.95
1:06.018 (1:06.018) 2:41.837 (1:35.819) 4:25.347 (1:43.510)
6:13.950 (1:48.603)
Event 65 M60 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Melvin Graff M61 Utah 5:22.59
1:03.397 (1:03.397) 2:29.059 (1:25.662) 3:56.658 (1:27.599)
5:22.587 (1:25.929)
2 Lon Waters M61 New Mexico 5:29.05
1:01.928 (1:01.928) 2:30.818 (1:28.890) 4:01.846 (1:31.028)
5:29.043 (1:27.197)
3 Steve Brumwell M64 California 5:40.42
1:02.893 (1:02.893) 2:31.507 (1:28.614) 4:05.699 (1:34.192)
5:40.417 (1:34.718)
4 Bob Jones M60 Arizona 5:41.87
1:03.927 (1:03.927) 2:34.770 (1:30.843) 4:09.167 (1:34.397)
5:41.864 (1:32.697)
Event 65 M65 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Henderson Waltress M65 Bridgetown 5:37.51
56.943 (56.943) 2:29.080 (1:32.137) 4:07.587 (1:38.507)
5:37.504 (1:29.917)
Event 66 M70 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rod Thompson M73 Oregon 6:21.95
1:12.315 (1:12.315) 2:56.845 (1:44.530) 4:45.415 (1:48.570)
6:21.945 (1:36.530)
2 Ronald Allen M72 Utah 6:35.26
1:10.580 (1:10.580) 2:54.690 (1:44.110) 4:47.242 (1:52.552)
6:35.256 (1:48.014)
3 Bob Morris M70 California 7:18.12
1:38.074 (1:38.074) 3:42.000 (2:03.926) 5:34.681 (1:52.681)
7:18.115 (1:43.434)
Event 66 M75 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kent Blair M78 New Mexico 6:31.08
1:12.877 (1:12.877) 2:57.558 (1:44.681) 4:47.076 (1:49.518)
6:31.072 (1:43.996)
2 Dale Monroe-Cook M75 Illinois 6:59.47
1:14.609 (1:14.609) 3:06.482 (1:51.873) 5:04.578 (1:58.096)
6:59.467 (1:54.889)
3 Brian Wolsey M76 Utah 7:38.44
1:32.324 (1:32.324) 3:36.239 (2:03.915) 5:43.552 (2:07.313)
7:38.439 (1:54.887)
4 Stan Davis M75 Utah 12:28.34
1:49.936 (1:49.936) 5:03.554 (3:13.618) 8:46.862 (3:43.308)
12:28.334 (3:41.472)
Event 67 M80 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Disterdick M80 Florida 9:07.40
1:48.809 (1:48.809) 4:19.711 (2:30.902) 6:48.985 (2:29.274)
9:07.392 (2:18.407)
2 Richard Kimmell M83 Utah 9:43.14
1:47.728 (1:47.728) 4:24.078 (2:36.350) 7:05.402 (2:41.324)
9:43.138 (2:37.736)
3 Larry Lusk M80 California 11:11.97
1:54.321 (1:54.321) 4:53.818 (2:59.497) 8:05.697 (3:11.879)
11:11.966 (3:06.269)
Event 67 M85 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mel Kleinman M85 Utah 9:51.79
1:47.253 (1:47.253) 4:27.406 (2:40.153) 7:12.670 (2:45.264)
9:51.782 (2:39.112)
Event 67 M90 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robert Culling M90 California 9:38.63
1:46.849 (1:46.849) 4:16.327 (2:29.478) 6:53.415 (2:37.088)
9:38.623 (2:45.208)
Event 68 W50 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Holly Hjorth W54 Colorado 26:21.70
1:29.952 (1:29.952) 4:33.994 (3:04.042) 7:47.978 (3:13.984)
11:33.573 (3:45.595) 15:09.032 (3:35.459) 19:01.594 (3:52.562)
22:42.477 (3:40.883) 26:21.692 (3:39.215)
Event 68 W55 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sandra Checketts W57 Utah 13:22.14
49.015 (49.015) 2:34.361 (1:45.346) 4:22.533 (1:48.172)
6:09.740 (1:47.207) 7:58.292 (1:48.552) 9:49.425 (1:51.133)
11:39.355 (1:49.930) 13:22.137 (1:42.782)
2 Stephanie Anderson W55 Utah 14:03.23
49.546 (49.546) 2:41.107 (1:51.561) 4:36.488 (1:55.381)
6:30.050 (1:53.562) 8:26.002 (1:55.952) 10:20.672 (1:54.670)
12:14.767 (1:54.095) 14:03.225 (1:48.458)
Event 68 W60 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Suzanne Cordes W62 California 12:29.84
45.162 (45.162) 2:23.347 (1:38.185) 4:03.259 (1:39.912)
5:43.811 (1:40.552) 7:26.397 (1:42.586) 9:10.187 (1:43.790)
10:52.092 (1:41.905) 12:29.839 (1:37.747)
2 Tauni Jones W61 New Mexico 17:17.68
59.468 (59.468) 3:12.492 (2:13.024) 5:29.756 (2:17.264)
7:52.871 (2:23.115) 10:15.862 (2:22.991) 12:38.952 (2:23.090)
15:04.878 (2:25.926) 17:17.676 (2:12.798)
Event 68 W65 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Faith Morris W66 California 17:27.62
1:02.766 (1:02.766) 3:19.433 (2:16.667) 5:35.892 (2:16.459)
7:55.518 (2:19.626) 10:16.920 (2:21.402) 12:42.023 (2:25.103)
15:07.384 (2:25.361) 17:27.616 (2:20.232)
2 Lydia Woods W69 Arizona 28:19.29
1:37.134 (1:37.134) 5:17.745 (3:40.611) 9:03.619 (3:45.874)
12:55.860 (3:52.241) 16:50.062 (3:54.202) 20:39.675 (3:49.613)
24:32.072 (3:52.397) 28:19.290 (3:47.218)
Event 68 W70 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paula Haycock W71 Utah 17:21.47
1:01.531 (1:01.531) 3:25.432 (2:23.901) 5:46.932 (2:21.500)
8:06.353 (2:19.421) 10:24.763 (2:18.410) 12:45.704 (2:20.941)
15:08.446 (2:22.742) 17:21.463 (2:13.017)
2 I Marlene Summers W70 Utah 30:37.03
1:57.457 (1:57.457) 6:15.621 (4:18.164) 10:25.741 (4:10.120)
14:35.725 (4:09.984) 18:39.503 (4:03.778) 22:44.298 (4:04.795)
26:45.392 (4:01.094) 30:37.025 (3:51.633)
Event 68 W85 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 32:23.39
2:05.067 (2:05.067) 6:19.702 (4:14.635) 10:35.619 (4:15.917)
14:55.460 (4:19.841) 19:21.874 (4:26.414) 23:44.568 (4:22.694)
28:06.487 (4:21.919) 32:23.383 (4:16.896)
Event 69 M50 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Neff McGhie M53 Nevada 10:52.77
42.498 (42.498) 2:06.749 (1:24.251) 3:32.005 (1:25.256)
4:59.360 (1:27.355) 6:28.318 (1:28.958) 7:58.241 (1:29.923)
9:26.938 (1:28.697) 10:52.769 (1:25.831)
2 Eric Larson M50 Utah 11:37.82
46.694 (46.694) 2:20.743 (1:34.049) 3:57.193 (1:36.450)
5:31.949 (1:34.756) 7:06.905 (1:34.956) 8:40.336 (1:33.431)
10:12.838 (1:32.502) 11:37.814 (1:24.976)
3 Phil Hackbarth M53 Colorado 12:19.12
46.607 (46.607) 2:19.085 (1:32.478) 3:54.256 (1:35.171)
5:30.163 (1:35.907) 7:08.708 (1:38.545) 8:51.147 (1:42.439)
10:36.201 (1:45.054) 12:19.120 (1:42.919)
Event 69 M55 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steven Kast M57 Virginia 10:38.67
41.728 (41.728) 2:06.066 (1:24.338) 3:29.745 (1:23.679)
4:53.466 (1:23.721) 6:18.353 (1:24.887) 7:45.818 (1:27.465)
9:14.728 (1:28.910) 10:38.664 (1:23.936)
2 Barry Verespey M56 Utah 12:00.43
44.446 (44.446) 2:17.239 (1:32.793) 3:48.962 (1:31.723)
5:21.748 (1:32.786) 6:56.815 (1:35.067) 8:34.727 (1:37.912)
10:20.885 (1:46.158) 12:00.426 (1:39.541)
3 Pete Bowden M57 Utah 12:20.45
47.457 (47.457) 2:25.173 (1:37.716) 4:05.933 (1:40.760)
5:46.148 (1:40.215) 7:26.224 (1:40.076) 9:05.561 (1:39.337)
10:44.915 (1:39.354) 12:20.445 (1:35.530)
Event 69 M60 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lon Waters M61 New Mexico 11:44.85
44.759 (44.759) 2:18.114 (1:33.355) 3:53.133 (1:35.019)
5:27.066 (1:33.933) 7:02.525 (1:35.459) 8:39.901 (1:37.376)
10:16.691 (1:36.790) 11:44.845 (1:28.154)
2 Steve Brumwell M64 California 12:04.97
44.994 (44.994) 2:18.483 (1:33.489) 3:53.390 (1:34.907)
5:28.129 (1:34.739) 7:05.483 (1:37.354) 8:45.968 (1:40.485)
10:27.323 (1:41.355) 12:04.965 (1:37.642)
3 Bob Jones M60 Arizona 12:11.82
46.679 (46.679) 2:21.636 (1:34.957) 3:58.503 (1:36.867)
5:35.869 (1:37.366) 7:13.774 (1:37.905) 8:52.884 (1:39.110)
10:32.688 (1:39.804) 12:11.818 (1:39.130)
Event 69 M65 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Alan Porter M65 Oregon 11:53.74
49.042 (49.042) 2:25.167 (1:36.125) 4:00.619 (1:35.452)
5:36.121 (1:35.502) 7:12.816 (1:36.695) 8:48.049 (1:35.233)
10:25.994 (1:37.945) 11:53.734 (1:27.740)
2 Henderson Waltress M65 Bridgetown 13:10.05
42.228 (42.228) 2:19.656 (1:37.428) 4:02.915 (1:43.259)
5:51.849 (1:48.934) 7:46.285 (1:54.436) 9:43.259 (1:56.974)
11:37.248 (1:53.989) 13:10.044 (1:32.796)
3 Jeff Clark M67 California 14:40.69
49.966 (49.966) 2:39.641 (1:49.675) 4:32.407 (1:52.766)
6:27.956 (1:55.549) 8:28.696 (2:00.740) 10:29.962 (2:01.266)
12:35.657 (2:05.695) 14:40.686 (2:05.029)
Event 70 M70 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rod Thompson M73 Oregon 13:19.62
51.485 (51.485) 2:38.423 (1:46.938) 4:25.697 (1:47.274)
6:13.291 (1:47.594) 8:03.250 (1:49.959) 9:54.484 (1:51.234)
11:46.351 (1:51.867) 13:19.617 (1:33.266)
2 Bob Morris M70 California 13:19.98
51.875 (51.875) 2:37.968 (1:46.093) 4:25.241 (1:47.273)
6:12.804 (1:47.563) 8:02.714 (1:49.910) 9:53.981 (1:51.267)
11:45.541 (1:51.560) 13:19.980 (1:34.439)
Event 70 M75 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Dale Monroe-Cook M75 Illinois 15:04.99
52.819 (52.819) 2:50.254 (1:57.435) 4:51.587 (2:01.333)
6:53.714 (2:02.127) 8:56.215 (2:02.501) 10:57.907 (2:01.692)
13:03.674 (2:05.767) 15:04.983 (2:01.309)
2 Bill Weaver M78 Texas 19:22.42
1:07.744 (1:07.744) 3:38.340 (2:30.596) 6:12.860 (2:34.520)
8:48.805 (2:35.945) 11:28.389 (2:39.584) 14:07.292 (2:38.903)
16:49.858 (2:42.566) 19:22.420 (2:32.562)
Event 70 M80 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Richard Kimmell M83 Utah 21:05.60
1:10.847 (1:10.847) 3:45.176 (2:34.329) 6:32.824 (2:47.648)
9:26.977 (2:54.153) 12:28.570 (3:01.593) 15:31.592 (3:03.022)
18:30.384 (2:58.792) 21:05.595 (2:35.211)
Event 70 M85 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Mel Kleinman M85 Utah 21:11.27
1:19.029 (1:19.029) 4:12.989 (2:53.960) 7:05.422 (2:52.433)
9:55.890 (2:50.468) 12:50.042 (2:54.152) 15:42.726 (2:52.684)
18:34.423 (2:51.697) 21:11.263 (2:36.840)
Event 70 M90 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robert Culling M90 California 22:56.39
1:19.516 (1:19.516) 4:13.663 (2:54.147) 7:04.679 (2:51.016)
9:58.330 (2:53.651) 13:08.244 (3:09.914) 16:30.062 (3:21.818)
19:49.549 (3:19.487) 22:56.390 (3:06.841)
Event 73 X50+ 4x100 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Unattached 'D' 51.44
1) Thomas Jones 68 2) Paul Sabree 63
3) Willie Spruill 64 4) Brian Mosley 53
2 Unattached 'A' 51.95
1) Oscar Fabra 60 2) Owen Barrett 60
3) Robert Cole 60 4) Kevin Biggers 60
3 Unattached 'H' 56.07
1) Atherley Burrowes 63 2) Patrick Bourne 58
3) Henderson Waltress 65 4) John Brooks 67
4 Unattached 'B' 56.83
1) Bradley Babcock 62 2) Michael Gray 66
3) Jonathan Mehl 52 4) Christopher Smith 60
5 Unattached 'G' 59.99
1) Tracey Battle 55 2) Donna Lawrence 54
3) Marjorie Milligan Jackson 57 4) Christy Marinaro 56
6 Unattached 'C' 1:04.93
1) Debbie Hammond 63 2) Jacklyn Slaughter 61
3) Vicki Fox 63 4) Leandra Funk 66
7 Unattached 'E' 1:07.82
1) Debra Lachance 54 2) Phoebe Bosc 57
3) Michelle Gross 54 4) Stephanie Anderson 55
8 Unattached 'F' 1:13.47
1) Richard Reeser 75 2) Fred Svoboda 78
3) Jim Dolezel 72 4) Julian Rainwater 78
Event 74 W50 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Debora Smith W50 Utah 1.20m 3-11.25
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.34
O O XO O O XXP
2 Cynthia Chiu-Pinheiro W53 Missouri 1.15m 3-09.25
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
O O O O XXX
Event 74 W55 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sabrina Beck W57 Illinois 1.20m 3-11.25
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.34
O O O O O XXP
Event 75 W60 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Vicki Fox W63 Texas 1.26m 4-01.50
1.01 1.06 1.11 1.16 1.21 1.26 1.31
X O O O XO O XXX
1 Deborah von Winckelmann W63 California 1.26m 4-01.50
1.11 1.16 1.21 1.26 1.31
O O O O XXX
3 Elena Pasquill W62 New York 1.11m 3-07.75
0.71 0.76 0.81 0.86 0.91 0.96 1.01 1.06 1.11 1.16
O P O O O O O O O XXX
3 Ellyn Wong W64 New Mexico 1.11m 3-07.75
1.01 1.06 1.11 1.16
O O XO XXX
5 Terah Johnson W61 Utah 1.01m 3-03.75
0.96 1.01 1.06
O O XXX
Event 75 W65 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Janita Austin W68 Saint Michael 1.06m 3-05.75
0.91 0.96 1.01 1.06
O O O O
2 Donna Zukas W67 Pennsylvania 0.96m 3-01.75
0.81 0.86 0.91 0.96 1.01
O O O O P
3 Karen Blackmore W68 Colorado 0.91m 2-11.75
0.81 0.86 0.91 0.96
O O XO XXX
4 Lydia Woods W69 Arizona 0.81m 2-07.75
0.71 0.76 0.81 0.86
O P XO XXX
Event 76 W70 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cher Tufly W74 Colorado 0.86m 2-09.75
0.66 0.71 0.76 0.81 0.86 0.91
O O O O O XXX
Event 76 W75 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Janet Blair W75 New Mexico 1.05m 3-05.25
1.00 1.05 1.07
O O XXX
2 Margaret Convey W76 Alberta 0.86m 2-09.75
0.66 0.71 0.76 0.81 0.86 0.91
O O O O O XXX
2 Chris Beal W76 Colorado 0.86m 2-09.75
0.66 0.71 0.76 0.81 0.86 0.91
O O O O O XXX
Event 76 W80 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Marg Radcliffe W80 British Columbia 0.91m 2-11.75
0.71 0.76 0.81 0.86 0.91 1.00
O O P O O XP
Event 77 M50 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kam Wrigg M53 Montana 1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
XO O XXO XXX
2 Rob Walker M54 Tennessee 1.36m 4-05.50
1.26 1.31 1.36 1.41
O P XO XXX
Event 77 M55 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 David Sampson M58 Utah 1.56m 5-01.25
1.51 1.56 1.61
XO O P
2 Ralph Oneal M55 Colorado 1.51m 4-11.50
1.51 1.56
XXO XXX
3 J Steele M56 California 1.46m 4-09.50
1.36 1.41 1.46 1.51
O O O XXX
Event 78 M60 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kim Nielson M64 Nevada 1.55m 5-01.00
1.41 1.55 1.60
O O XXX
2 William Rea M63 Utah 1.31m 4-03.50
1.26 1.31 1.36
O O XXX
Event 79 M65 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bruce McBarnette M65 Virginia 1.59m 5-02.50
1.41 1.46 1.51 1.59 1.66
O O XO O XXX
2 Randy Harris M66 Illinois 1.46m 4-09.50
1.36 1.41 1.46 1.51
O O O XXX
3 Woody Deitrich M69 Washington 1.26m 4-01.50
1.16 1.21 1.26 1.31
O O O XXX
3 Rob Schenk M68 Utah 1.26m 4-01.50
1.16 1.21 1.26 1.31
XO O XO XXX
Event 80 M70 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ron Halma M70 Arizona 1.25m 4-01.25
1.15 1.20 1.25 1.30
O XO O XXX
1 James Stevens M71 California 1.25m 4-01.25
1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
O O XXO XXO XXX
3 Monte Gast M74 California 1.15m 3-09.25
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
O O O XO XXX
4 Harry Johnson M72 Utah 1.05m 3-05.25
0.95 1.00 1.05 1.10
O O XO XXX
Event 81 M75 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Frank Tilton M76 Missouri 1.20m 3-11.25
1.10 1.15 1.20
O O XXO
2 William Wilson M79 California 1.15m 3-09.25
1.05 1.10 1.15 1.20
XO O XXO XXX
3 Norman Frable M77 Utah 1.05m 3-05.25
0.95 1.00 1.05 1.10
O O O XXX
4 Ronald Funk M78 Utah 1.00m 3-03.25
0.95 1.00 1.05
O O XXX
-- Roger Spencer M79 Utah NH
1.15
XXX
Event 82 M80 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Larry Armstrong M80 Arizona 1.12m 3-08.00
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 1.02 1.04 1.07 1.12 1.17
P P O P O P O O P XXO XO XXX
1 John Disterdick M80 Florida 1.12m 3-08.00
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 1.02 1.04 1.07 1.12 1.17
P P O O O O O O P XXO O XXX
3 Don Roberts M82 Oregon 1.02m 3-04.00
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 1.02 1.04 1.07
O P P P P O O XO P XXX
4 Robert Southerlan M84 Tennessee 0.97m 3-02.25
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 1.02
O O P P O O O XXX
5 Juan (Hans) Stocker M81 Utah 0.87m 2-10.25
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87
P P P P O
6 Richard Whitehead M80 Utah 0.72m 2-04.25
0.67 0.72 0.77 0.82
O O P XXX
Event 82 M85 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Doug Spainhower M88 Utah 1.02m 3-04.00
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 1.02 1.04
O O O XO O O XXO XXO XXX
2 George Boswell M86 Utah 0.77m 2-06.25
0.67 0.72 0.77 0.82
O X O XXX
Event 82 M90 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 0.92m 3-00.25
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97
O O XO XO O XXO XP
2 Donald Leis M90 California 0.82m 2-08.25
0.67 0.72 0.77 0.82 0.87
O O O XO XXX
Event 83 W50 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donna Lawrence W54 Texas 4.10m NWI 13-05.50
3.93m(NWI) 4.10m(NWI) 4.03m(NWI) PASS PASS PASS
2 Debora Smith W50 Utah 3.26m NWI 10-08.50
2.96m(NWI) 3.11m(NWI) 3.20m(NWI) 3.11m(NWI) 3.14m(NWI) 3.26m(NWI)
Event 83 W55 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tracey Battle W55 Maryland 4.03m NWI 13-02.75
3.90m(NWI) 4.03m(NWI) 3.99m(NWI) 4.01m(NWI) PASS PASS
2 JoeAnn Jackson-Matthews W59 Minnesota 3.58m NWI 11-09.00
3.50m(NWI) 3.56m(NWI) 3.58m(NWI) PASS PASS PASS
3 Angela Jackson W59 Saint George J3.58m NWI 11-09.00
2.92m(NWI) 3.22m(NWI) 3.31m(NWI) 3.45m(NWI) 3.58m(NWI) 3.44m(NWI)
4 Cheryl Hall W56 Wisconsin 2.49m NWI 8-02.00
2.33m(NWI) 2.29m(NWI) 2.35m(NWI) 2.37m(NWI) 2.37m(NWI) 2.49m(NWI)
Event 84 W60 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Vicki Fox W63 Texas 3.55m NWI 11-07.75
3.47m(NWI) PASS 3.55m(NWI) PASS PASS PASS
2 Deborah von Winckelmann W63 California 3.47m NWI 11-04.75
3.35m(NWI) 3.31m(NWI) 3.47m(NWI) 3.39m(NWI) 3.47m(NWI) 3.36m(NWI)
3 Denise Oslin W61 Texas 3.41m NWI 11-02.25
3.31m(NWI) 3.30m(NWI) 3.14m(NWI) 3.34m(NWI) 3.41m(NWI) 2.68m(NWI)
4 Elena Pasquill W62 New York 3.38m NWI 11-01.25
3.23m(NWI) PASS 3.31m(NWI) 3.38m(NWI) 3.32m(NWI) 3.30m(NWI)
5 Ellyn Wong W64 New Mexico 3.21m NWI 10-06.50
PASS PASS 3.21m(NWI) PASS PASS PASS
6 Terah Johnson W61 Utah 3.05m NWI 10-00.25
PASS 2.74m(NWI) PASS 2.69m(NWI) 2.83m(NWI) 3.05m(NWI)
7 Wendy Barrow-Smith W63 Saint Michael 2.92m NWI 9-07.00
2.69m(NWI) 2.70m(NWI) 2.20m(NWI) PASS 2.92m(NWI) PASS
Event 84 W65 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Linda Cohn W69 California 3.23m NWI 10-07.25
3.23m(NWI) 3.23m(NWI) 3.14m(NWI) 2.96m(NWI) 2.98m(NWI) 3.16m(NWI)
2 Janita Austin W68 Saint Michael 2.70m NWI 8-10.25
2.50m(NWI) 2.46m(NWI) 2.70m(NWI) 2.53m(NWI) 2.20m(NWI) 1.65m(NWI)
3 Lydia Woods W69 Arizona 2.03m NWI 6-08.00
2.03m(NWI) 1.99m(NWI) 2.03m(NWI) PASS PASS PASS
Event 85 W70 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Brenda Matthews W73 California 2.85m NWI 9-04.25
2.72m(NWI) PASS 2.67m(NWI) 2.76m(NWI) 2.85m(NWI) PASS
2 Waynette Geigle W72 South Dakota 2.19m NWI 7-02.25
2.19m(NWI) 2.02m(NWI) 1.57m(NWI) 2.13m(NWI) 2.11m(NWI) PASS
Event 85 W75 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Janet Blair W75 New Mexico 2.83m NWI 9-03.50
PASS 2.83m(NWI) PASS PASS PASS 2.15m(NWI)
Event 85 W80 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 2.01m NWI 6-07.25
1.51m(NWI) 1.87m(NWI) 1.87m(NWI) 1.94m(NWI) 1.86m(NWI) 2.01m(NWI)
Event 86 M50 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Eric Bramwell M51 Arizona 5.47m NWI 17-11.50
5.47m(NWI) PASS PASS PASS PASS PASS
2 Kam Wrigg M53 Montana 5.16m NWI 16-11.25
4.96m(NWI) 5.16m(NWI) 5.06m(NWI) 5.14m(NWI) 5.10m(NWI) 4.99m(NWI)
3 Rob Walker M54 Tennessee 4.10m NWI 13-05.50
3.57m(NWI) 3.56m(NWI) 3.64m(NWI) PASS 4.10m(NWI) 3.71m(NWI)
Event 87 M55 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Jonathan Luo M58 California 5.46m NWI 17-11.00
5.10m(NWI) 5.32m(NWI) PASS PASS PASS 5.46m(NWI)
2 Mark Warren M55 California 5.36m NWI 17-07.00
4.47m(NWI) PASS 4.51m(NWI) 5.36m(NWI) PASS PASS
3 Kelly Curry M57 Pennsylvania 5.30m NWI 17-04.75
5.16m(NWI) 5.30m(NWI) 5.06m(NWI) PASS PASS PASS
4 Phillip Cannon M58 Colorado 4.90m NWI 16-01.00
4.45m(NWI) 4.35m(NWI) 4.90m(NWI) PASS PASS PASS
5 Mark B M56 Texas 4.46m NWI 14-07.75
4.46m(NWI) 4.43m(NWI) 4.42m(NWI) PASS PASS 4.39m(NWI)
6 Ralph Oneal M55 Colorado 4.16m NWI 13-07.75
4.16m(NWI) PASS PASS PASS PASS PASS
7 Jonathan Melusky M55 Washington 3.58m NWI 11-09.00
3.37m(NWI) 3.58m(NWI) PASS PASS PASS PASS
8 Mark Dickerson M57 Nevada 3.51m NWI 11-06.25
3.51m(NWI) 3.17m(NWI) 3.07m(NWI) PASS PASS PASS
9 William Sibrel M59 Arizona 3.23m NWI 10-07.25
PASS 3.23m(NWI) PASS PASS PASS PASS
Event 88 M60 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donald Bunker M62 Ohio 4.67m NWI 15-04.00
4.23m(NWI) 4.48m(NWI) 4.62m(NWI) PASS 4.53m(NWI) 4.67m(NWI)
2 Christopher Smith M60 Florida 4.62m NWI 15-02.00
4.49m(NWI) 4.56m(NWI) 4.40m(NWI) 4.62m(NWI) 4.57m(NWI) 4.52m(NWI)
3 Tom Obray M64 Utah 4.41m NWI 14-05.75
4.10m(NWI) 4.41m(NWI) PASS PASS PASS PASS
4 Kevin Kullander M63 Idaho 4.33m NWI 14-02.50
4.07m(NWI) PASS 3.96m(NWI) 4.33m(NWI) 4.09m(NWI) PASS
5 Bradley Babcock M62 Utah 4.29m NWI 14-01.00
3.92m(NWI) 3.56m(NWI) 4.05m(NWI) 3.83m(NWI) 4.29m(NWI) 3.19m(NWI)
6 Kim Nielson M64 Nevada 4.07m NWI 13-04.25
3.82m(NWI) 4.07m(NWI) 4.01m(NWI) 3.68m(NWI) PASS PASS
Event 89 M65 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Bob Thurman M66 California 4.05m NWI 13-03.50
4.05m(NWI) PASS PASS PASS PASS PASS
2 Woody Deitrich M69 Washington 3.81m NWI 12-06.00
3.75m(NWI) 3.81m(NWI) PASS PASS PASS 3.69m(NWI)
Event 90 M70 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Damien Leake M70 California 4.50m NWI 14-09.25
4.46m(NWI) PASS PASS 3.50m(NWI) 4.50m(NWI) PASS
2 James Stevens M71 California 4.20m NWI 13-09.50
3.93m(NWI) 3.99m(NWI) 4.13m(NWI) 3.94m(NWI) 4.20m(NWI) 3.95m(NWI)
3 Thomas Simek M70 New Mexico 3.96m NWI 13-00.00
PASS 3.61m(NWI) 3.19m(NWI) 3.38m(NWI) 3.56m(NWI) 3.96m(NWI)
4 Mike Tipping M70 California 3.51m NWI 11-06.25
3.51m(NWI) 3.39m(NWI) 3.50m(NWI) 3.48m(NWI) 3.47m(NWI) 3.43m(NWI)
5 James Malin M71 California 3.50m NWI 11-05.75
3.11m(NWI) 3.50m(NWI) 3.30m(NWI) PASS PASS PASS
6 Robert White M72 Michigan 3.37m NWI 11-00.75
3.37m(NWI) PASS PASS PASS PASS PASS
7 Glen Allen M71 Maryland 3.34m NWI 10-11.50
3.31m(NWI) 3.34m(NWI) 3.14m(NWI) 3.07m(NWI) 3.03m(NWI) 3.27m(NWI)
8 Harry Johnson M72 Utah 2.29m NWI 7-06.25
2.18m(NWI) 2.25m(NWI) 2.29m(NWI) 2.29m(NWI)
Event 90 M75 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 William Wilson M79 California 3.59m NWI 11-09.50
3.23m(NWI) 3.49m(NWI) 3.59m(NWI) PASS PASS 3.52m(NWI)
2 Frank Tilton M76 Missouri 3.20m NWI 10-06.00
PASS 2.91m(NWI) 3.20m(NWI) PASS PASS PASS
3 Julian Rainwater M78 Florida 3.00m NWI 9-10.25
PASS PASS 3.00m(NWI)
4 Manuel Rico M76 California 2.64m NWI 8-08.00
PASS 2.60m(NWI) 2.64m(NWI)
5 Ronald Funk M78 Utah 2.62m NWI 8-07.25
2.41m(NWI) 2.62m(NWI) 2.13m(NWI) 2.62m(NWI)
Event 91 M80 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Frank Struna M81 Montana 2.81m NWI 9-02.75
PASS 2.81m(NWI) 2.79m(NWI) 2.77m(NWI) PASS 2.10m(NWI)
2 Juan (Hans) Stocker M81 Utah 2.70m NWI 8-10.25
PASS 2.46m(NWI) 2.46m(NWI) 2.70m(NWI) PASS 2.70m(NWI)
3 Don Roberts M82 Oregon 2.61m NWI 8-06.75
2.52m(NWI) 2.61m(NWI) 2.22m(NWI) PASS PASS PASS
4 John Disterdick M80 Florida 2.35m NWI 7-08.50
2.02m(NWI) 2.12m(NWI) 1.82m(NWI) PASS PASS 2.35m(NWI)
5 Richard Whitehead M80 Utah 2.02m NWI 6-07.50
1.89m(NWI) 1.93m(NWI) 1.97m(NWI) 2.02m(NWI) 1.99m(NWI) 1.97m(NWI)
6 Robert Southerlan M84 Tennessee 1.81m NWI 5-11.25
1.66m(NWI) 1.79m(NWI) 1.81m(NWI) 1.64m(NWI) 1.70m(NWI) PASS
Event 91 M85 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 George Boswell M86 Utah 2.68m NWI 8-09.50
2.68m(NWI) 1.95m(NWI) 2.07m(NWI) 2.43m(NWI) 2.24m(NWI) PASS
2 Doug Spainhower M88 Utah 1.85m NWI 6-01.00
PASS 1.85m(NWI) 1.84m(NWI) PASS PASS PASS
Event 91 M90 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 1.96m NWI 6-05.25
PASS 1.96m(NWI) PASS
2 Donald Leis M90 California 1.88m NWI 6-02.00
1.67m(NWI) 1.88m(NWI) PASS 1.81m(NWI) PASS PASS
Event 92 W50 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donna Lawrence W54 Texas 2.46m NWI 8-01.00
2.26m(NWI) 2.41m(NWI) FOUL 2.33m(NWI) 2.46m(NWI) 2.40m(NWI)
Event 92 W55 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Angela Jackson W59 Saint George 2.06m NWI 6-09.25
2.03m(NWI) 1.90m(NWI) 2.02m(NWI) 1.97m(NWI) 1.93m(NWI) 2.06m(NWI)
2 Kathy Ann Marshall W55 Saint Joseph 2.04m NWI 6-08.50
1.93m(NWI) 1.91m(NWI) FOUL 1.94m(NWI) 2.04m(NWI) 1.90m(NWI)
2 Tracey Battle W55 Maryland 2.04m NWI 6-08.50
2.00m(NWI) 1.89m(NWI) 1.94m(NWI) 2.00m(NWI) 2.04m(NWI) 2.04m(NWI)
4 Cheryl Hall W56 Wisconsin 1.61m NWI 5-03.50
1.61m(NWI) 1.50m(NWI) 1.54m(NWI) 1.38m(NWI) 1.46m(NWI) 1.50m(NWI)
Event 93 W60 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Wendy Barrow-Smith W63 Saint Michael 2.01m NWI 6-07.25
1.83m(NWI) 1.86m(NWI) 1.99m(NWI) 2.01m(NWI) 1.89m(NWI) 1.97m(NWI)
2 Elena Pasquill W62 New York 1.93m NWI 6-04.00
1.90m(NWI) FOUL 1.88m(NWI) 1.93m(NWI) FOUL 1.89m(NWI)
3 Denise Oslin W61 Texas 1.88m NWI 6-02.00
1.79m(NWI) 1.73m(NWI) 1.64m(NWI) 1.54m(NWI) 1.88m(NWI) 1.68m(NWI)
4 Terah Johnson W61 Utah 1.80m NWI 5-11.00
1.68m(NWI) 1.64m(NWI) 1.66m(NWI) 1.72m(NWI) 1.80m(NWI) 1.76m(NWI)
4 Beverley Walters W64 Saint James 1.80m NWI 5-11.00
1.80m(NWI) 1.66m(NWI) 1.77m(NWI) 1.67m(NWI) 1.78m(NWI) 1.72m(NWI)
6 Deborah von Winckelmann W63 California 1.72m NWI 5-07.75
1.60m(NWI) 1.72m(NWI) 1.69m(NWI) 1.51m(NWI) 1.67m(NWI) 1.72m(NWI)
Event 93 W65 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Leandra Funk W66 Indiana 1.90m NWI 6-03.00
1.79m(NWI) 1.80m(NWI) 1.90m(NWI) 1.89m(NWI) 1.87m(NWI) 1.83m(NWI)
2 Linda Cohn W69 California 1.80m NWI 5-11.00
1.67m(NWI) 1.80m(NWI) 1.76m(NWI) 1.73m(NWI) 1.63m(NWI) PASS
3 Janita Austin W68 Saint Michael 1.79m NWI 5-10.50
1.74m(NWI) 1.67m(NWI) 1.74m(NWI) 1.72m(NWI) 1.77m(NWI) 1.79m(NWI)
4 Sandra Murray W67 Saint James 1.75m NWI 5-09.00
1.63m(NWI) 1.75m(NWI) 1.66m(NWI) 1.57m(NWI) 1.57m(NWI) 1.59m(NWI)
5 Yvonne Kirkpatrick W67 Idaho 1.59m NWI 5-02.75
1.52m(NWI) 1.48m(NWI) 1.59m(NWI) 1.43m(NWI) 1.55m(NWI) 1.40m(NWI)
Event 94 W70 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Brenda Matthews W73 California 1.80m NWI 5-11.00
1.60m(NWI) 1.77m(NWI) 1.71m(NWI) 1.69m(NWI) 1.69m(NWI) 1.80m(NWI)
2 Linda Harper W70 Virginia 1.50m NWI 4-11.25
1.38m(NWI) 1.37m(NWI) 1.48m(NWI) 1.50m(NWI) FOUL 1.41m(NWI)
3 Waynette Geigle W72 South Dakota 1.43m NWI 4-08.25
FOUL 1.28m(NWI) 1.31m(NWI) 1.17m(NWI) 1.25m(NWI) 1.43m(NWI)
4 Cher Tufly W74 Colorado 1.30m NWI 4-03.25
1.13m(NWI) 1.04m(NWI) 1.19m(NWI) 1.14m(NWI) 1.19m(NWI) 1.30m(NWI)
5 Louise Nesterenko W72 Alberta 0.97m NWI 3-02.25
0.86m(NWI) 0.90m(NWI) 0.96m(NWI) 0.92m(NWI) 0.97m(NWI) 0.92m(NWI)
Event 94 W75 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Chris Beal W76 Colorado 1.39m NWI 4-06.75
0.95m(NWI) 1.27m(NWI) 1.24m(NWI) 1.39m(NWI) 1.29m(NWI) 1.23m(NWI)
Event 94 W80 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Kathleen Harper-Hall Bsm W84 Saint Michael 1.22m NWI 4-00.00
1.22m(NWI) 1.06m(NWI) 1.09m(NWI) 1.18m(NWI) 1.04m(NWI) 1.04m(NWI)
Event 95 M50 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Rob Walker M54 Tennessee 2.56m NWI 8-04.75
FOUL 2.22m(NWI) 2.49m(NWI) 2.46m(NWI) 2.56m(NWI) PASS
2 Kam Wrigg M53 Montana 2.51m NWI 8-03.00
2.43m(NWI) 2.51m(NWI) 2.40m(NWI) 2.36m(NWI) 2.45m(NWI) 2.33m(NWI)
3 Jonathan Mehl M52 Michigan J2.51m NWI 8-03.00
2.40m(NWI) 2.51m(NWI) 2.45m(NWI) PASS PASS PASS
4 Thomas Rogers M54 Utah 2.47m NWI 8-01.25
2.26m(NWI) 2.27m(NWI) 2.38m(NWI) 2.30m(NWI) 2.41m(NWI) 2.47m(NWI)
5 Eric Bramwell M51 Arizona 2.46m NWI 8-01.00
2.22m(NWI) 2.46m(NWI) 2.36m(NWI) 2.37m(NWI) 2.46m(NWI) 2.45m(NWI)
6 Brian Mosley M53 New Mexico 2.43m NWI 7-11.75
2.33m(NWI) 2.30m(NWI) 2.43m(NWI) 2.38m(NWI) PASS PASS
Event 95 M55 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Lawrence Pavlica M57 Nevada 2.77m NWI 9-01.25
FOUL 2.69m(NWI) 2.74m(NWI) 2.70m(NWI) 2.77m(NWI) FOUL
2 Kelly Curry M57 Pennsylvania 2.74m NWI 9-00.00
2.68m(NWI) 2.74m(NWI) 2.67m(NWI) 2.67m(NWI) 2.71m(NWI) 2.69m(NWI)
3 Phillip Cannon M58 Colorado 2.60m NWI 8-06.50
2.47m(NWI) 2.48m(NWI) 2.44m(NWI) 2.60m(NWI) 2.60m(NWI) 2.57m(NWI)
4 Mark B M56 Texas J2.60m NWI 8-06.50
2.51m(NWI) 2.54m(NWI) 2.55m(NWI) 2.60m(NWI) 2.55m(NWI) 2.54m(NWI)
5 Jonathan Luo M58 California 2.59m NWI 8-06.00
2.55m(NWI) 2.44m(NWI) 2.58m(NWI) 2.59m(NWI) 2.53m(NWI) PASS
6 Mark Warren M55 California 2.47m NWI 8-01.25
2.33m(NWI) 2.47m(NWI) 2.32m(NWI) 2.42m(NWI) 2.34m(NWI) PASS
7 David Sampson M58 Utah 2.46m NWI 8-01.00
2.33m(NWI) 2.44m(NWI) 2.37m(NWI) 2.46m(NWI) 2.45m(NWI) PASS
8 Jeffrey Wesche M57 Utah 2.40m NWI 7-10.50
2.40m(NWI) 2.34m(NWI) 2.40m(NWI) 2.38m(NWI) 2.37m(NWI) 2.39m(NWI)
9 Sylvester Stevens M56 Michigan 2.19m NWI 7-02.25
FOUL 2.19m(NWI) 2.01m(NWI) FOUL PASS PASS
10 Mark Dickerson M57 Nevada 1.95m NWI 6-04.75
1.80m(NWI) PASS 1.95m(NWI) PASS PASS PASS
Event 96 M60 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Kevin Biggers M60 New Mexico 2.74m NWI 9-00.00
2.48m(NWI) 2.74m(NWI) 2.60m(NWI) PASS PASS PASS
2 Michael Wilson M62 New Mexico 2.57m NWI 8-05.25
2.55m(NWI) 2.51m(NWI) 2.36m(NWI) 2.49m(NWI) 2.57m(NWI) 2.45m(NWI)
3 Robert Cole M60 Utah 2.49m NWI 8-02.00
2.49m(NWI) 2.42m(NWI) 2.44m(NWI) PASS PASS PASS
4 Bradley Babcock M62 Utah 2.33m NWI 7-07.75
2.33m(NWI) 2.15m(NWI) 2.21m(NWI) 2.21m(NWI) 2.16m(NWI) PASS
5 Kevin Kullander M63 Idaho 2.32m NWI 7-07.50
2.32m(NWI) 2.10m(NWI) 2.20m(NWI) 2.20m(NWI) 2.14m(NWI) 2.16m(NWI)
6 Mark Jones M60 New Mexico 2.20m NWI 7-02.75
2.08m(NWI) 2.16m(NWI) 2.08m(NWI) 2.16m(NWI) 2.08m(NWI) 2.20m(NWI)
7 Marcus Battle M63 Maryland 2.06m NWI 6-09.25
2.06m(NWI) 1.95m(NWI) PASS PASS PASS PASS
Event 97 M65 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Randy Harris M66 Illinois 2.53m NWI 8-03.75
2.47m(NWI) 2.53m(NWI) 2.51m(NWI) 2.47m(NWI) 2.51m(NWI) 2.47m(NWI)
2 Bob Thurman M66 California 2.43m NWI 7-11.75
2.31m(NWI) 2.43m(NWI) 2.32m(NWI) 2.42m(NWI) 2.33m(NWI) 2.43m(NWI)
3 Alden Yates M65 Utah 2.35m NWI 7-08.50
2.05m(NWI) 2.25m(NWI) 2.29m(NWI) 2.35m(NWI) 2.25m(NWI) 2.24m(NWI)
4 Rick Easley M68 Texas 2.25m NWI 7-04.75
2.10m(NWI) 2.25m(NWI) 2.11m(NWI) 2.06m(NWI) 2.15m(NWI) 2.14m(NWI)
5 Rob Schenk M68 Utah 2.05m NWI 6-08.75
1.95m(NWI) 1.99m(NWI) 2.05m(NWI) 2.03m(NWI) 2.04m(NWI) 2.04m(NWI)
Event 98 M70 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Damien Leake M70 California 2.28m NWI 7-05.75
2.24m(NWI) 2.17m(NWI) 2.28m(NWI) 2.19m(NWI) 2.23m(NWI) 2.14m(NWI)
2 James Stevens M71 California 2.27m NWI 7-05.50
2.07m(NWI) 2.14m(NWI) 2.12m(NWI) 1.98m(NWI) 2.27m(NWI) PASS
3 Thomas Simek M70 New Mexico 2.20m NWI 7-02.75
2.17m(NWI) 2.17m(NWI) 2.17m(NWI) 2.18m(NWI) 2.11m(NWI) 2.20m(NWI)
4 Lawrence Lettieri M74 Texas 2.10m NWI 6-10.75
1.96m(NWI) 2.10m(NWI) 2.06m(NWI) 1.89m(NWI) 1.97m(NWI) 1.96m(NWI)
5 Jim Dolezel M72 Oklahoma 2.03m NWI 6-08.00
1.93m(NWI) PASS 1.93m(NWI) 1.92m(NWI) 2.03m(NWI) 1.93m(NWI)
6 Harry Johnson M72 Utah 1.87m NWI 6-01.75
1.67m(NWI) PASS 1.85m(NWI) 1.72m(NWI) 1.87m(NWI) 1.83m(NWI)
Event 99 M75 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Paul Roberts M77 Washington 2.04m NWI 6-08.50
1.93m(NWI) 1.97m(NWI) 1.93m(NWI) 2.04m(NWI) 1.98m(NWI) 2.01m(NWI)
2 Thomas W. Ten Eyck Jr. M77 Colorado 2.02m NWI 6-07.50
1.86m(NWI) PASS 2.01m(NWI) 2.02m(NWI) 1.99m(NWI) PASS
3 William Wilson M79 California 2.01m NWI 6-07.25
1.91m(NWI) 2.01m(NWI) 2.01m(NWI) 1.94m(NWI) 1.92m(NWI) PASS
4 Ronald Funk M78 Utah 1.90m NWI 6-03.00
1.84m(NWI) 1.70m(NWI) 1.74m(NWI) 1.83m(NWI) 1.67m(NWI) 1.90m(NWI)
5 Andy Pitas M78 Utah 1.83m NWI 6-00.00
1.73m(NWI) 1.83m(NWI) 1.75m(NWI) 1.74m(NWI) 1.73m(NWI) 1.64m(NWI)
6 Dale Monroe-Cook M75 Illinois 1.76m NWI 5-09.25
1.76m(NWI) 1.72m(NWI) 1.71m(NWI) 1.68m(NWI) 1.62m(NWI) PASS
Event 100 M80 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Dic Geary M81 Colorado 1.81m NWI 5-11.25
PASS 1.81m(NWI) 1.71m(NWI) PASS 1.67m(NWI) 1.77m(NWI)
2 Jeff Delys M80 Washington 1.67m NWI 5-05.75
1.42m(NWI) 1.54m(NWI) 1.62m(NWI) 1.64m(NWI) 1.65m(NWI) 1.67m(NWI)
3 Richard Whitehead M80 Utah 1.54m NWI 5-00.75
1.22m(NWI) 1.54m(NWI) 1.15m(NWI) PASS PASS PASS
4 Robert Southerlan M84 Tennessee 1.26m NWI 4-01.75
1.13m(NWI) 1.12m(NWI) 1.22m(NWI) 1.23m(NWI) 1.26m(NWI) 1.11m(NWI)
Event 100 M85 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Doug Spainhower M88 Utah 1.47m NWI 4-10.00
1.46m(NWI) 1.44m(NWI) 1.41m(NWI) 1.47m(NWI) 1.33m(NWI) PASS
Event 100 M90 Long Jump Standing
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 1.46m NWI 4-09.50
1.29m(NWI) 1.43m(NWI) 1.46m(NWI) 1.27m(NWI) PASS 1.25m(NWI)
2 Jean Brockman M90 Missouri 1.34m NWI 4-04.75
1.13m(NWI) 1.16m(NWI) 1.34m(NWI) 1.25m(NWI) 1.31m(NWI) 1.20m(NWI)
Event 101 W50 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donna Lawrence W54 Texas 8.06m NWI 26-05.50
8.06m(NWI) PASS PASS PASS PASS PASS
Event 101 W55 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tracey Battle W55 Maryland 8.97m +0.0 29-05.25
8.85m(+0.0) PASS(0.1) PASS(+0.0) PASS(+0.0) 8.93m(+0.0) 8.97m(+0.0)
2 Sabrina Beck W57 Illinois 5.67m 0.1 18-07.25
PASS(+0.0) 5.42m(+0.0) 5.67m(0.1) PASS PASS PASS
3 Cheryl Hall W56 Wisconsin 5.32m +0.0 17-05.50
4.70m(0.2) 4.72m(+0.0) 4.92m(+0.0) 5.32m(+0.0) PASS(+0.0) 4.71m(+0.0)
Event 101 W60 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Wendy Barrow-Smith W63 Saint Michael 7.46m +0.0 24-05.75
7.15m(0.1) 7.03m(+0.0) 7.09m(+0.0) 7.35m(+0.0) 7.36m(0.3) 7.46m(+0.0)
2 Terah Johnson W61 Utah 6.10m +0.0 20-00.25
5.21m(0.2) 5.77m(+0.0) 5.62m(0.7) 5.83m(+0.0) 6.10m(+0.0) 5.84m(+0.0)
Event 101 W65 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Linda Cohn W69 California 7.33m +0.0 24-00.75
6.87m(0.1) PASS(+0.0) 7.30m(0.1) 7.09m(+0.0) 7.31m(0.8) 7.33m(+0.0)
2 Lydia Woods W69 Arizona 4.03m +0.0 13-02.75
4.02m(+0.0) PASS(+0.0) 4.03m(+0.0) PASS PASS PASS
Event 102 W70 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Linda Lowery W70 Georgia 7.19m +0.0 23-07.25
6.82m(+0.0) 7.00m(+0.0) 7.19m(+0.0) FOUL(+0.0) 7.01m(+0.0) 7.02m(+0.0)
2 Waynette Geigle W72 South Dakota 5.12m +0.0 16-09.75
5.10m(+0.0) 4.35m(+0.0) 4.99m(+0.0) 5.06m(+0.0) 5.12m(+0.0) 5.06m(+0.0)
Event 102 W85 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 2.64m +0.0 8-08.00
2.25m(+0.0) 2.37m(+0.0) 2.10m(+0.0) 2.64m(+0.0) 2.42m(+0.0) PASS
Event 103 M50 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Kam Wrigg M53 Montana 10.41m 1.1 34-02.00
9.07m(0.6) 9.69m(1.5) 10.41m(1.1) 9.76m(+0.0) 9.80m(+0.0) 10.15m(0.1)
2 Rob Walker M54 Tennessee 7.90m 0.5 25-11.00
7.89m(+0.0) 7.64m(+0.0) 7.90m(0.5) PASS(1.1) 7.64m(+0.0) PASS
Event 103 M55 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Phillip Cannon M58 Colorado 10.57m 0.1 34-08.25
9.60m(+0.0) 10.32m(+0.0) 9.99m(+0.0) 10.45m(0.8) 10.49m(+0.0) 10.57m(0.1)
2 Mark Warren M55 California 8.72m +0.0 28-07.50
PASS(+0.0) 8.72m(+0.0) 8.60m(1.2) PASS(+0.0) PASS(+0.0) 8.62m(+0.0)
3 Mark Dickerson M57 Nevada 6.39m 1.2 20-11.75
PASS(+0.0) PASS(+0.0) 6.39m(1.2) 6.29m(+0.0) PASS(+0.0) PASS(+0.0)
Event 104 M60 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Christopher Smith M60 Florida 10.37m 0.2 34-00.25
10.06m(0.4) 10.37m(0.2) PASS PASS 9.99m(0.7) PASS(1.1)
2 Donald Bunker M62 Ohio 10.36m +0.0 34-00.00
10.22m(+0.0) 10.27m(0.3) 10.36m(+0.0) 10.29m(+0.0) PASS 9.87m(+0.0)
3 Marcus Battle M63 Maryland 10.12m 0.2 33-02.50
9.37m(+0.0) 9.47m(+0.0) 10.12m(0.2) 9.25m(+0.0) PASS(2.1) PASS(0.1)
4 Kevin Kullander M63 Idaho 8.89m +0.0 29-02.00
8.62m(+0.0) 8.89m(+0.0) PASS PASS PASS PASS
5 Tom Obray M64 Utah 7.75m 0.6 25-05.25
7.75m(0.6) PASS PASS PASS PASS PASS
Event 104 M65 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 David McLawhorn M67 California 8.28m +0.0 27-02.00
7.49m(1.4) 7.69m(0.2) 7.44m(0.3) 7.39m(0.7) 8.28m(+0.0) PASS
2 Edmund Gubler M65 California 8.24m 0.2 27-00.50
7.48m(+0.0) 8.24m(0.2) 7.96m(1.0) 8.19m(0.2) PASS 7.99m(2.3)
3 Rob Schenk M68 Utah 6.87m +0.0 22-06.50
6.58m(0.9) 6.76m(+0.0) 6.87m(+0.0) 6.87m(+0.0) 6.87m(1.3) 6.87m(+0.0)
Event 105 M70 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 James Stevens M71 California 8.35m +0.0 27-04.75
8.35m(+0.0) 7.56m(+0.0) PASS PASS PASS PASS
2 Mike Tipping M70 California 7.60m +0.0 24-11.25
6.99m(+0.0) 7.60m(+0.0) 7.04m(-0.2) 7.19m(-0.0) 6.99m(-0.0) 7.37m(-0.1)
3 Harry Johnson M72 Utah 5.16m +0.0 16-11.25
5.00m(-1.0) 5.16m(+0.0) 5.16m(+0.0) 4.91m(+0.0) PASS PASS
Event 105 M75 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 William Wilson M79 California 7.70m NWI 25-03.25
7.25m(+0.0) PASS(+0.0) 7.47m(-0.0) 7.59m(-1.3) 7.70m(-0.0) PASS
2 Frank Tilton M76 Missouri 7.16m -1.2 23-06.00
6.64m(+0.0) 6.69m(+0.0) 6.72m(-0.6) 7.04m(+0.0) 7.12m(-1.4) 7.16m(-1.2)
Event 106 M80 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Don Roberts M82 Oregon 6.35m +0.0 20-10.00
4.81m(1.8) 5.01m(+0.0) 5.11m(+0.0) 6.35m(+0.0) PASS(+0.0) PASS(1.4)
2 John Disterdick M80 Florida 5.02m +0.0 16-05.75
4.85m(0.8) 4.52m(1.1) 4.62m(0.1) PASS(+0.0) PASS(2.1) 5.02m(+0.0)
3 Robert Southerlan M84 Tennessee 4.78m +0.0 15-08.25
4.30m(+0.0) 4.51m(+0.0) 4.69m(+0.0) 4.64m(0.4) 4.71m(+0.0) 4.78m(+0.0)
4 Richard Whitehead M80 Utah 4.47m 0.8 14-08.00
3.40m(+0.0) 4.01m(+0.0) 4.12m(1.4) 4.39m(+0.0) 4.47m(0.8) PASS(0.8)
5 Darrel Short M83 Utah 3.00m 0.1 9-10.25
2.82m(+0.0) 3.00m(0.1) 2.97m(+0.0) 2.89m(+0.0) 2.97m(+0.0) 2.96m(+0.0)
Event 106 M85 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Doug Spainhower M88 Utah 4.53m 1.0 14-10.50
3.86m(+0.0) 4.04m(+0.0) 4.53m(1.0) 4.12m(+0.0) PASS(1.3) 4.52m(0.7)
Event 106 M90 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 3.89m 1.3 12-09.25
PASS(+0.0) 3.25m(0.7) 3.47m(1.3) PASS(+0.0) 2.51m(0.3) 3.89m(1.3)
2 Donald Leis M90 California 3.81m 0.8 12-06.00
PASS(+0.0) PASS(0.7) PASS(0.8) 3.70m(+0.0) 3.58m(1.5) 3.81m(0.8)
Event 107 W50 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cynthia Chiu-Pinheiro W53 Missouri 25.12m 82-05
24.21m 25.12m 24.72m PASS 22.59m 21.09m
Event 107 W55 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Angela Jackson W59 Saint George 29.50m 96-09
22.74m 24.06m 27.03m PASS 28.55m 29.50m
2 Sabrina Beck W57 Illinois 26.05m 85-05
21.75m 22.40m 24.63m 21.38m 26.05m PASS
3 Sharon Sears W59 Illinois 23.54m 77-03
21.49m PASS 20.66m 22.93m 23.54m PASS
4 Cheryl Hall W56 Wisconsin 22.92m 75-02
21.21m 19.26m 22.65m PASS 22.92m 21.59m
5 Suzan Garcia W58 Port-of-Spain 22.12m 72-07
21.72m 22.12m 21.43m PASS 21.02m 20.72m
Event 108 W60 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Linda Hendricksen W62 Washington 27.96m 91-09
27.78m 27.29m 27.96m PASS PASS PASS
2 Kristin Terpening W62 Arizona 27.28m 89-06
26.32m PASS 24.74m 25.98m 27.28m 26.02m
3 Wendy Barrow-Smith W63 Saint Michael 24.03m 78-10
21.97m PASS 24.03m 22.90m 21.67m PASS
4 Lani Powell W63 Washington 20.28m 66-06
18.86m 18.60m PASS 18.58m 20.28m 19.48m
5 Lisa Ann Shahade W61 Pennsylvania 19.66m 64-06
18.69m 19.66m 19.33m 18.50m 18.97m 19.66m
Event 109 W65 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Janita Austin W68 Saint Michael 24.46m 80-03
24.46m 23.67m PASS PASS 21.31m PASS
2 Yvonne Kirkpatrick W67 Idaho 21.14m 69-04
18.28m 18.90m 17.76m 21.14m 19.64m 16.88m
3 Linda Cohn W69 California 20.60m 67-07
PASS 20.60m 19.82m PASS 19.60m 19.94m
4 Terri Jones W65 British Columbia 18.70m 61-04
18.70m PASS 16.05m PASS PASS 16.92m
5 Helen Fritsch W65 Arizona 18.60m 61-00
16.13m PASS 18.60m 16.24m 17.73m 18.09m
6 Donna Zukas W67 Pennsylvania 16.06m 52-08
14.92m 14.22m 15.19m PASS 14.17m 16.06m
7 Bonnie Coleman W68 New Mexico 12.70m 41-08
12.70m 11.83m 12.61m 12.58m 12.60m 12.60m
Event 110 W70 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Laura Hessel W70 Alberta 23.87m 78-04
23.87m 22.49m PASS 23.84m 23.12m 22.37m
2 Linda Harper W70 Virginia 16.69m 54-09
14.05m PASS 16.69m PASS 13.47m 13.82m
3 Waynette Geigle W72 South Dakota 15.58m 51-01
14.10m 13.88m 15.58m PASS 12.75m 13.79m
4 Rene Sprattling W72 California 14.25m 46-09
PASS 11.30m 10.45m 13.58m 11.75m 14.25m
5 Patricia Baker W71 California 12.61m 41-04
10.59m 10.12m 11.16m 12.61m 10.31m 12.26m
6 I Marlene Summers W70 Utah 12.13m 39-09
10.31m 11.95m 11.12m 12.13m 10.79m 11.13m
7 Louise Nesterenko W72 Alberta 10.45m 34-03
9.52m 9.28m 9.62m 9.49m 10.45m 10.21m
Event 111 W80 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Elsbeth Padia W84 California 16.80m 55-01
15.04m 15.71m 16.80m 16.18m 14.47m 15.30m
2 Marg Radcliffe W80 British Columbia 15.24m 50-00
13.30m 14.81m PASS 15.14m 15.24m PASS
3 Louise Guardino W81 North Carolina 10.39m 34-01
PASS PASS 9.96m 10.39m 10.02m 9.40m
4 Wendy Dickson W80 Utah 10.21m 33-06
10.21m PASS 9.50m 10.02m PASS 9.96m
Event 111 W85 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 7.22m 23-08
PASS PASS 3.55m 7.22m 6.41m 6.52m
Event 112 M50 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Rob Walker M54 Tennessee 21.09m 69-02
12.82m 19.25m 17.94m 21.09m PASS PASS
Event 112 M55 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kelly Mattson M56 California 46.76m 153-05
45.03m PASS 46.76m 44.30m 44.17m 35.55m
2 Lamar Smith M55 Utah 38.99m 127-11
PASS 37.20m 34.37m 35.91m 38.34m 38.99m
3 John Kelly M57 Utah 37.90m 124-04
36.17m 32.32m 28.46m 35.41m 35.38m 37.90m
4 Rafal Czekajlo M56 British Columbia 35.36m 116-00
33.88m 34.14m 33.50m 31.44m 34.59m 35.36m
5 Jonathan Melusky M55 Washington 27.74m 91-00
25.51m 21.94m PASS 21.70m 27.74m 25.08m
Event 113 M60 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kenneth Tietz M64 Colorado 37.13m 121-10
PASS PASS 37.13m PASS 33.47m PASS
2 Mark Jones M60 New Mexico 32.30m 106-00
29.34m 29.36m 29.15m 32.30m 29.22m 31.20m
3 Billion Johnston M64 Utah 24.34m 79-10
24.34m 20.55m 24.09m 21.62m PASS 21.77m
4 J. Rosey Rosander M62 Utah 19.79m 64-11
PASS PASS 16.16m 19.79m 18.94m 19.08m
Event 114 M65 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Robert Mardula M66 Utah 35.40m 116-02
31.09m 34.87m 35.40m 33.50m 33.90m PASS
2 James E. Erickson M68 Nevada 33.56m 110-01
28.90m 33.56m PASS 31.84m 31.04m PASS
3 Alden Yates M65 Utah 32.21m 105-08
28.87m 32.21m PASS 31.07m 31.19m 31.64m
4 Gurbax Sidhu M67 California 30.08m 98-08
29.34m 30.08m PASS 28.77m PASS 23.99m
5 David McLawhorn M67 California 29.59m 97-01
26.46m 27.75m 28.28m 29.58m 28.81m 29.59m
6 Donald Galvanin M69 Washington 28.95m 95-00
PASS 27.63m 28.95m 26.05m 27.67m PASS
7 Robert Smith M69 Washington 28.08m 92-01
26.10m PASS 28.08m 27.16m PASS PASS
8 Woody Deitrich M69 Washington 24.92m 81-09
22.56m 22.86m 24.41m PASS 23.34m 24.92m
Event 115 M70 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Eric Bjarnson M74 Utah 36.57m 120-00
PASS PASS PASS PASS 33.91m 36.57m
2 Don Schroeder M72 Texas 35.61m 116-10
PASS 33.17m 33.32m PASS 35.42m 35.61m
3 Thomas Brownfield M71 Texas 31.02m 101-09
27.69m 29.77m PASS 31.02m 22.77m PASS
4 Mike Bickers M70 Utah 30.86m 101-03
29.21m 30.86m PASS 30.74m 29.08m 27.27m
5 Mike Tipping M70 California 29.34m 96-03
29.32m 28.07m 27.45m 29.34m 27.17m PASS
6 Glen Allen M71 Maryland 26.46m 86-10
PASS 25.49m 25.14m 26.43m 25.53m 26.46m
7 Harry Johnson M72 Utah 20.45m 67-01
PASS PASS 20.02m PASS 18.74m 20.45m
Event 116 M75 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stan Whitley M76 California 31.71m 104-00
27.29m 25.67m 27.47m PASS 28.78m 31.71m
2 Thomas W. Ten Eyck Jr. M77 Colorado 28.23m 92-07
24.78m 26.08m 25.54m 27.07m 26.19m 28.23m
3 Joe Elder M75 Alberta 27.89m 91-06
26.54m 25.74m 25.83m 27.89m PASS PASS
4 Alan Sharp M75 Massachusett 26.00m 85-04
PASS 26.00m 24.09m PASS PASS 19.31m
5 Bobby Reynolds M75 Texas 23.06m 75-08
20.86m 20.96m PASS PASS 23.06m 22.63m
6 William Wilson M79 California 20.82m 68-04
PASS 20.82m PASS 20.76m PASS PASS
7 Larry Hyatt M79 Idaho 11.82m 38-09
10.96m 11.03m 10.02m 11.82m 7.82m 10.30m
Event 117 M80 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 James Murdock M80 Colorado 22.66m 74-04
PASS PASS 20.44m PASS 22.66m 22.18m
2 Richard E. Ashbaugh M83 New Mexico 22.47m 73-09
17.64m 21.23m 20.89m PASS 22.47m PASS
3 Robert Southerlan M84 Tennessee 19.67m 64-06
18.92m 19.57m 18.68m 15.37m 18.41m 19.67m
4 Don Roberts M82 Oregon 18.78m 61-07
PASS PASS 18.78m 16.66m PASS 14.40m
5 John Disterdick M80 Florida 18.21m 59-09
17.03m 15.38m 17.88m 17.92m 15.54m 18.21m
6 Richard Whitehead M80 Utah 14.29m 46-10
14.00m 14.29m 14.01m 14.01m PASS 13.59m
Event 117 M85 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 LaMar Bradshaw M86 Utah 20.91m 68-07
15.76m 19.63m 17.33m 20.91m 20.55m 16.59m
2 Joe Durrenberger M88 California 15.89m 52-01
15.01m 14.67m 14.88m 15.89m 15.17m PASS
3 Joe Purcella M86 Colorado 11.04m 36-03
8.59m 11.04m 8.94m 10.92m 10.71m 10.26m
Event 117 M90 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Donald Phillips M92 South Dakota 18.73m 61-05
16.61m 17.74m 15.00m 16.63m 18.73m 17.95m
2 Jean Brockman M90 Missouri 18.20m 59-08
PASS 17.11m 18.20m 17.10m 16.79m PASS
Event 118 W50 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Durelle Schimek W54 California 41.25m 135-04
41.25m 38.97m 35.70m PASS 37.12m 37.04m
2 Cynthia Chiu-Pinheiro W53 Missouri 16.58m 54-05
16.58m PASS 15.98m 15.25m PASS 14.86m
Event 118 W55 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Suzan Garcia W58 Port-of-Spain 24.20m 79-05
20.67m 15.24m 20.68m 22.13m 24.20m 21.36m
2 Angela Jackson W59 Saint George 22.96m 75-04
20.94m 8.11m 18.30m 19.16m 22.96m 19.65m
3 Suzette Lee W58 California 21.10m 69-03
16.72m 19.02m 19.86m 18.55m 21.10m 18.70m
4 Cheryl Hall W56 Wisconsin 21.08m 69-02
16.55m 19.82m 19.50m 21.08m 17.63m 19.14m
5 Sharon Sears W59 Illinois 18.49m 60-08
18.49m 15.98m PASS 17.43m 16.66m 16.98m
Event 119 W60 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kristin Terpening W62 Arizona 25.66m 84-02
24.27m 25.66m 23.28m 21.45m 23.80m 24.49m
2 Linda Hendricksen W62 Washington 20.24m 66-05
17.38m 20.24m 15.85m 17.41m 19.79m
3 Lisa Ninomiya W61 Virginia 20.03m 65-08
19.09m 18.27m 19.51m 20.03m PASS 19.53m
4 Deborah von Winckelmann W63 California 19.44m 63-09
18.35m 14.38m PASS 19.44m PASS PASS
5 Lani Powell W63 Washington 16.39m 53-09
14.01m 13.73m 13.92m 14.07m 14.20m 16.39m
6 Lisa Ann Shahade W61 Pennsylvania 16.06m 52-08
PASS 16.06m PASS 14.23m 13.96m 15.89m
7 Brenda Hughes W64 Idaho 11.22m 36-10
8.23m 8.86m 9.52m 8.47m 10.38m 11.22m
Event 120 W65 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Linda Cohn W69 California 28.97m 95-00
28.57m 28.01m 28.97m PASS 26.53m 28.95m
2 Terri Jones W65 British Columbia 24.80m 81-04
21.22m 24.80m 20.06m 24.01m 18.04m 23.56m
3 Janita Austin W68 Saint Michael 22.25m 73-00
22.25m PASS 20.65m 19.98m 19.04m 21.29m
4 Cary Burrell W68 Washington 20.64m 67-08
16.61m 19.21m 18.30m 20.37m 20.64m 19.35m
5 Bonnie Coleman W68 New Mexico 19.70m 64-07
19.70m 19.31m 18.18m 17.52m 16.54m 19.37m
6 Donna Zukas W67 Pennsylvania 17.52m 57-06
15.53m 14.76m 15.97m 15.51m 17.10m 17.52m
7 Helen Fritsch W65 Arizona 16.72m 54-10
13.69m 15.76m 14.14m 13.88m 16.03m 16.72m
8 Yvonne Kirkpatrick W67 Idaho 13.59m 44-07
13.10m PASS 12.76m 13.59m PASS PASS
9 Connie L Dayton W68 New Mexico 12.95m 42-06
12.04m 12.95m 10.55m 10.40m 9.45m PASS
Event 121 W70 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Laura Hessel W70 Alberta 21.12m 69-03
16.00m 18.31m 15.46m 16.89m 18.53m 21.12m
2 Patricia Baker W71 California 18.05m 59-03
15.50m 17.59m 16.20m 18.05m 16.01m PASS
3 Dale Phillips W70 California 17.34m 56-11
14.77m 14.96m 17.34m 16.13m 14.53m 13.46m
4 Waynette Geigle W72 South Dakota 16.00m 52-06
14.07m 14.36m 14.53m 15.45m 16.00m 15.94m
5 Alvina Thomas W73 Saint James 15.12m 49-07
15.03m 14.59m 13.29m 15.12m 13.63m 14.99m
6 Chris Johnston W74 Utah 14.02m 46-00
14.02m 10.07m 12.56m 10.54m PASS 13.62m
7 Ann Conlee W72 Colorado 13.43m 44-01
12.21m 13.43m 11.25m 12.76m 10.86m PASS
8 Cher Tufly W74 Colorado 12.58m 41-03
PASS 12.58m PASS PASS PASS PASS
9 Rene Sprattling W72 California 11.74m 38-06
10.83m 11.73m 11.34m 10.87m 9.88m 11.74m
10 Louise Nesterenko W72 Alberta 10.00m 32-10
8.19m 8.84m 10.00m 9.41m 8.03m 9.63m
11 I Marlene Summers W70 Utah 7.84m 25-09
6.69m 7.84m 7.59m 5.99m 6.95m 6.69m
12 LaDawn Hunter W73 Utah 4.90m 16-01
2.83m 4.27m 4.53m 4.90m 4.21m 4.02m
Event 121 W75 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Margaret Convey W76 Alberta 14.19m 46-07
14.19m PASS 13.86m PASS PASS PASS
2 Janet Blair W75 New Mexico 12.74m 41-09
10.60m 12.34m 12.74m 11.74m PASS 12.47m
3 Carol Thieme W77 Colorado 10.17m 33-04
8.68m 10.17m 9.71m 9.04m 8.84m 9.16m
4 Chris Beal W76 Colorado 8.07m 26-06
PASS PASS PASS 8.07m 8.01m PASS
Event 122 W80 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Marg Radcliffe W80 British Columbia 21.87m 71-09
20.36m 21.87m PASS 20.63m 20.80m 21.14m
2 Elsbeth Padia W84 California 18.07m 59-03
18.07m 17.15m 17.48m 17.71m 17.31m 15.36m
3 Louise Guardino W81 North Carolina 9.71m 31-10
PASS 9.71m 6.33m 8.49m 7.72m PASS
4 Wendy Dickson W80 Utah 9.34m 30-08
8.76m PASS PASS 9.18m 9.34m 8.96m
Event 122 W85 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lynne Hurrell W88 California 7.83m 25-08
6.93m 6.12m 7.36m 7.83m 6.20m 6.82m
Event 123 M50 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Dave Cudworth M53 Utah 42.66m 139-11
39.96m 42.66m 38.38m 40.24m PASS PASS
2 Thomas Rogers M54 Utah 24.93m 81-09
18.89m 21.75m 21.89m FOUL 20.70m 24.93m
3 Rob Walker M54 Tennessee 23.50m 77-01
FOUL FOUL 16.26m 23.50m PASS PASS
Event 123 M55 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Kelly M57 Utah 45.54m 149-05
40.64m 44.67m 42.76m 40.74m 45.42m 45.54m
2 Michael Stilwell M58 Utah 37.21m 122-01
FOUL FOUL 32.41m 37.21m 32.96m 36.77m
3 Jonathan Melusky M55 Washington 30.92m 101-05
PASS 30.92m FOUL FOUL FOUL PASS
Event 124 M60 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mark Jones M60 New Mexico 39.82m 130-08
30.54m 35.69m 32.78m 36.54m 38.00m 39.82m
2 Michael Wilson M62 New Mexico 34.58m 113-05
31.63m PASS 32.38m 34.24m 34.58m 33.99m
3 Kenneth Tietz M64 Colorado 31.74m 104-02
29.99m 31.15m 31.38m 31.74m 30.59m 31.25m
4 J. Rosey Rosander M62 Utah 24.25m 79-07
23.37m 19.65m 22.83m 24.25m
Event 125 M65 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Donald Galvanin M69 Washington 37.50m 123-00
37.50m 33.33m PASS 34.80m 35.34m 36.32m
2 Robert Mardula M66 Utah 36.04m 118-03
25.92m 36.04m 31.86m 28.74m 33.82m 34.98m
3 Alden Yates M65 Utah 32.84m 107-09
26.63m 32.84m 32.25m 31.75m 32.03m 29.33m
4 Dean Erickson M68 Utah 32.54m 106-09
27.45m 32.54m 30.03m 31.31m 31.33m PASS
5 Rick Easley M68 Texas 31.68m 103-11
31.49m PASS 29.80m 29.09m PASS 31.68m
6 James E. Erickson M68 Nevada 21.26m 69-09
PASS PASS PASS 20.83m 8.21m 21.26m
Event 126 M70 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Larry Bradshaw M71 Texas 35.59m 116-09
34.76m 35.59m 28.73m 33.62m 34.39m 30.11m
2 Joe Wright M74 Arizona 35.04m 114-11
34.60m 35.04m 31.68m 29.88m 32.24m 31.43m
3 Mike Tipping M70 California 33.14m 108-09
30.44m 33.14m 31.12m 32.29m PASS 30.66m
4 Glen Allen M71 Maryland 30.24m 99-02
30.24m PASS 25.66m 29.23m 28.04m 29.14m
5 Walter Introne Jr M71 Massachusett 25.68m 84-03
23.32m PASS PASS 25.68m 23.88m PASS
6 Monte Gast M74 California 22.95m 75-03
PASS 20.32m PASS 22.95m PASS PASS
7 Harry Johnson M72 Utah 19.61m 64-04
19.61m 17.36m 16.12m 15.48m PASS 18.42m
8 Jon Liddiard M70 Utah 19.22m 63-01
13.31m 18.32m 17.87m PASS 19.22m 14.57m
Event 127 M75 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Rich Bohman M76 Arizona 30.96m 101-07
28.18m 30.96m 27.92m 29.92m PASS 28.76m
2 Bobby Reynolds M75 Texas 26.06m 85-06
23.24m 25.58m PASS PASS 26.06m 22.42m
3 Stan Whitley M76 California 25.27m 82-11
22.29m PASS 25.27m 24.15m 25.13m PASS
4 Alan Sharp M75 Massachusett 23.52m 77-02
23.52m 18.01m 21.44m 18.27m 18.70m 22.41m
5 Larry Hyatt M79 Idaho 14.30m 46-11
PASS 13.64m 13.64m PASS 14.30m PASS
6 Lyle Johnston M78 Utah 9.45m 31-00
9.45m PASS PASS PASS PASS PASS
Event 128 M80 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Doug Appel M80 Oregon 30.72m 100-09
28.58m 30.12m 28.62m 30.72m 27.97m 30.47m
2 James Murdock M80 Colorado 20.16m 66-02
9.85m 12.80m 15.13m 19.39m 17.68m 20.16m
3 Robert Southerlan M84 Tennessee 19.00m 62-04
17.74m 14.37m 16.93m 19.00m PASS 17.66m
4 Don Roberts M82 Oregon 16.56m 54-04
12.23m PASS 16.56m 11.93m 11.26m 14.55m
5 Richard Whitehead M80 Utah 11.67m 38-03
PASS PASS 9.33m 10.79m 11.67m 10.93m
Event 128 M85 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 LaMar Bradshaw M86 Utah 14.78m 48-06
12.71m 12.19m 12.14m 14.78m 12.05m 13.22m
Event 128 M90 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jean Brockman M90 Missouri 21.72m 71-03
21.72m 21.24m PASS 21.09m 19.56m 21.04m
2 Donald Phillips M92 South Dakota 14.58m 47-10
14.06m 14.58m 13.32m 14.06m 14.44m 13.22m
Event 129 W50 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Laura Martin W50 Utah 11.73m 38-06.00
10.21m 10.80m 11.16m 11.73m 10.61m 10.39m
2 Stacie Romano W51 California 8.21m 26-11.25
7.81m 8.05m 7.90m 8.03m 8.10m 8.21m
3 Faye Bent W52 Saint George 6.82m 22-04.50
6.17m 5.52m 6.52m 6.16m 6.59m 6.82m
Event 129 W55 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Angela Jackson W59 Saint George 10.36m 34-00.00
9.43m 10.05m 10.36m 10.29m PASS 9.49m
2 Sabrina Beck W57 Illinois 8.48m 27-10.00
7.76m 7.64m 7.58m 7.69m 8.48m 7.52m
3 Sharon Sears W59 Illinois 8.37m 27-05.50
8.05m 8.17m 7.78m 8.01m 8.37m 8.23m
4 Cheryl Hall W56 Wisconsin 8.05m 26-05.00
8.04m 7.89m 8.05m 7.98m 7.81m 8.05m
Event 130 W60 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kristin Terpening W62 Arizona 10.07m 33-00.50
9.52m 9.68m 8.82m 10.07m 8.99m 9.15m
2 Wendy Barrow-Smith W63 Saint Michael 9.65m 31-08.00
8.47m 8.86m 9.27m 8.55m 9.09m 9.65m
3 Veronica Amarasekara W61 California 9.44m 30-11.75
9.00m 9.40m 9.27m 9.14m 9.03m 9.44m
4 Linda Hendricksen W62 Washington 8.55m 28-00.75
8.52m 8.55m 7.29m 8.51m 7.86m 8.08m
5 Denise Oslin W61 Texas 8.54m 28-00.25
8.37m 8.17m 7.90m 8.39m 8.54m 8.36m
6 Lisa Ann Shahade W61 Pennsylvania 8.04m 26-04.50
8.04m 7.71m 7.04m 5.99m 7.79m 7.67m
7 Deborah von Winckelmann W63 California 7.88m 25-10.25
7.34m 7.59m 7.83m 7.88m 7.76m 7.32m
8 Lani Powell W63 Washington 7.06m 23-02.00
6.72m 7.06m 6.55m 6.88m 7.03m 6.76m
Event 130 W65 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Janita Austin W68 Saint Michael 9.11m 29-10.75
8.12m 8.52m 8.42m 9.11m 8.68m 7.92m
2 Linda Cohn W69 California 8.07m 26-05.75
8.07m 7.45m 7.87m PASS PASS 7.60m
3 Terri Jones W65 British Columbia 7.99m 26-02.75
7.81m 7.36m 7.83m 7.50m 7.72m 7.99m
4 Yvonne Kirkpatrick W67 Idaho 7.63m 25-00.50
7.51m 6.67m 7.06m 7.63m 7.08m 7.51m
5 Karen Cearley W67 California 6.82m 22-04.50
6.78m 6.47m 6.45m 6.31m 6.82m 6.81m
6 Donna Zukas W67 Pennsylvania 6.71m 22-00.25
6.65m 6.30m 6.71m 6.39m 6.39m 6.35m
7 Bonnie Coleman W68 New Mexico 6.14m 20-01.75
6.14m 6.07m 5.34m 5.13m PASS 6.02m
8 Angela Holder W69 Christ Church 5.85m 19-02.50
5.54m 5.20m 5.58m 5.42m 4.94m 5.85m
9 Connie L Dayton W68 New Mexico 5.13m 16-10.00
PASS 5.13m 4.57m PASS PASS PASS
Event 131 W70 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Laura Hessel W70 Alberta 8.18m 26-10.00
7.52m 8.03m 8.18m 7.60m 8.03m 8.10m
2 Linda Harper W70 Virginia 7.28m 23-10.75
6.68m 6.99m 6.75m 6.18m 6.74m 7.28m
3 Waynette Geigle W72 South Dakota 6.58m 21-07.25
6.19m 6.58m 6.52m PASS PASS PASS
4 Alvina Thomas W73 Saint James 6.55m 21-06.00
6.50m 6.55m 6.48m 6.20m 6.40m 6.24m
5 Cher Tufly W74 Colorado 6.49m 21-03.50
5.87m 6.49m 5.72m PASS PASS PASS
6 Gloria Crookendale W74 Saint Michael 6.35m 20-10.00
5.67m 6.10m 5.60m 6.35m 5.87m 5.86m
7 Ann Conlee W72 Colorado 5.56m 18-03.00
5.19m 5.56m 5.02m PASS PASS PASS
8 Louise Nesterenko W72 Alberta 4.84m 15-10.50
4.25m 4.73m 4.03m 4.27m 4.63m 4.84m
Event 131 W75 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Margaret Convey W76 Alberta 7.98m 26-02.25
7.39m 7.94m 7.98m PASS 7.80m PASS
2 Chris Beal W76 Colorado 5.97m 19-07.00
5.76m 5.55m 5.97m 5.39m 5.69m PASS
3 Faith O'Reilly W79 Colorado 5.81m 19-00.75
4.56m 4.95m 4.88m 4.96m 4.70m 5.81m
4 Carol Thieme W77 Colorado 5.67m 18-07.25
5.29m 5.49m 5.49m 5.67m 5.30m PASS
Event 132 W80 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Elsbeth Padia W84 California 8.16m 26-09.25
7.39m 8.16m 7.57m 7.53m 7.44m 7.44m
2 Marg Radcliffe W80 British Columbia 6.79m 22-03.50
6.30m 6.53m 6.37m 6.79m 6.40m 6.59m
3 Louise Guardino W81 North Carolina 5.15m 16-10.75
4.78m 4.80m 4.83m 5.15m 4.93m 4.81m
4 Wendy Dickson W80 Utah 4.56m 14-11.50
4.56m 4.41m 4.25m 4.20m 3.96m 3.96m
Event 132 W85 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Edythe Hulet W85 Washington 3.73m 12-03.00
2.87m 3.48m 3.58m 3.35m 3.61m 3.73m
Event 133 M50 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Christopher Jones M52 Colorado 11.45m 37-06.75
9.20m 10.53m 10.73m 10.32m 10.88m 11.45m
Event 134 M55 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kelly Mattson M56 California 14.84m 48-08.25
13.73m 12.35m 14.56m 14.84m 13.54m 13.93m
2 Rafal Czekajlo M56 British Columbia 11.80m 38-08.75
11.62m 11.10m 11.80m PASS PASS 10.88m
3 John Kelly M57 Utah 11.45m 37-06.75
10.35m 10.42m 11.45m 11.34m 11.37m 11.00m
4 Jonathan Melusky M55 Washington 9.89m 32-05.50
9.38m 9.24m 9.30m 9.89m 9.55m 9.35m
Event 135 M60 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kevin Kullander M63 Idaho 13.54m 44-05.25
11.75m 13.54m 13.40m PASS 13.07m 13.08m
2 Michael Wilson M62 New Mexico 12.55m 41-02.25
PASS 12.55m 12.26m 11.34m 11.70m 12.38m
3 Kenneth Tietz M64 Colorado 12.34m 40-06.00
11.45m 11.06m 12.18m 12.34m 11.97m 12.08m
4 Mark Jones M60 New Mexico 10.15m 33-03.75
9.30m 8.94m 8.68m 8.89m 10.15m 9.76m
5 J. Rosey Rosander M62 Utah 8.28m 27-02.00
7.59m 7.31m 8.28m 7.82m 7.14m 8.14m
6 Billion Johnston M64 Utah 8.20m 26-11.00
7.20m 6.21m 7.23m 7.41m 7.48m 8.20m
Event 136 M65 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Robert Mardula M66 Utah 11.00m 36-01.25
10.02m 10.77m 10.12m 10.67m 10.38m 11.00m
2 James E. Erickson M68 Nevada 10.60m 34-09.50
10.50m 10.43m 10.39m 10.50m 10.60m 10.15m
3 Robert Smith M69 Washington 10.43m 34-02.75
10.21m 10.28m 10.43m 10.14m 10.04m 9.43m
4 Donald Galvanin M69 Washington 10.41m 34-02.00
10.19m 10.10m 10.41m 9.83m 10.35m 10.18m
5 Alden Yates M65 Utah 10.35m 33-11.50
9.40m 10.26m 10.05m 10.22m 10.35m 10.31m
6 Rick Easley M68 Texas 10.02m 32-10.50
9.83m 9.74m 9.62m 9.88m 9.79m 10.02m
7 David McLawhorn M67 California 9.42m 30-11.00
8.86m 9.42m 9.38m 8.76m 8.89m 9.01m
8 Tom Roth M66 Nevada 9.34m 30-07.75
9.15m 9.05m 8.88m 9.21m 8.78m 9.34m
9 Gurbax Sidhu M67 California 8.87m 29-01.25
8.53m 8.87m 8.50m 8.65m 8.32m PASS
Event 137 M70 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 James Malin M71 California 11.13m 36-06.25
10.84m 10.60m 10.70m 11.07m 11.13m 10.88m
2 Thomas Brownfield M71 Texas 11.02m 36-02.00
10.68m 9.30m 10.08m 9.81m 11.02m 10.96m
3 Don Schroeder M72 Texas 10.99m 36-00.75
10.38m 10.04m 10.93m 10.42m PASS 10.99m
4 Eric Bjarnson M74 Utah 10.35m 33-11.50
10.25m 10.35m PASS PASS PASS PASS
5 Mike Bickers M70 Utah 9.82m 32-02.75
9.63m 9.65m 9.14m 9.33m 9.82m 9.61m
6 Robert Gamboa M73 California 8.75m 28-08.50
8.75m 8.17m 7.87m 8.32m 7.63m 7.58m
7 Harry Johnson M72 Utah 8.64m 28-04.25
8.11m 8.10m 8.64m PASS PASS PASS
Event 138 M75 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stan Whitley M76 California 10.81m 35-05.75
8.75m 10.38m 10.19m 10.27m 10.26m 10.81m
2 Thomas W. Ten Eyck Jr. M77 Colorado 10.46m 34-04.00
10.18m 9.95m 9.89m 10.10m 10.46m 9.84m
3 Bobby Reynolds M75 Texas 9.37m 30-09.00
9.16m 8.76m 8.95m 9.37m 9.34m 9.36m
4 Larry Hyatt M79 Idaho 6.35m 20-10.00
6.35m 6.28m 6.33m PASS PASS PASS
Event 139 M80 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Richard E. Ashbaugh M83 New Mexico 9.43m 30-11.25
9.43m PASS 9.04m 9.09m PASS PASS
2 John Disterdick M80 Florida 9.13m 29-11.50
8.74m 8.40m 8.78m 9.13m 8.86m 8.72m
3 Don Roberts M82 Oregon 9.02m 29-07.25
8.97m 9.02m 8.99m 8.76m 8.70m 8.72m
4 Robert Southerlan M84 Tennessee 7.00m 22-11.75
6.81m 7.00m 6.88m PASS PASS PASS
5 Richard Whitehead M80 Utah 6.58m 21-07.25
6.17m 6.49m 6.17m 6.27m 6.58m 6.52m
Event 140 M85 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 LaMar Bradshaw M86 Utah 7.88m 25-10.25
7.88m 7.36m 7.46m 7.44m 7.32m 7.47m
2 Joe Durrenberger M88 California 7.45m 24-05.50
7.24m 6.90m 7.27m 7.45m 7.23m
3 Joe Purcella M86 Colorado 6.38m 20-11.25
5.84m 5.85m 5.78m 5.98m 5.73m 6.38m
Event 140 M90 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jean Brockman M90 Missouri 8.40m 27-06.75
6.39m 7.81m 7.86m 7.87m 8.20m 8.40m
2 Donald Phillips M92 South Dakota 7.41m 24-03.75
6.55m 7.41m 6.08m 6.81m PASS PASS
Event 141 W55 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Susan Geanacou W56 California 11:31.89
2:22.505 (2:22.505) 5:28.637 (3:06.132) 8:32.574 (3:03.937)
11:31.886 (2:59.312)
2 Elisabeth Shepard W58 Colorado 11:54.58
2:15.190 (2:15.190) 5:26.364 (3:11.174) 8:41.707 (3:15.343)
11:54.580 (3:12.873)
Event 141 W60 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Maryanne Daniel W64 Connecticut 8:38.76
1:34.334 (1:34.334) 3:57.044 (2:22.710) 6:22.755 (2:25.711)
8:38.757 (2:16.002)
2 Laura Draelos W60 New Mexico 9:09.04
1:41.814 (1:41.814) 4:10.584 (2:28.770) 6:42.467 (2:31.883)
9:09.031 (2:26.564)
3 Martha McCarter W60 Kansas 9:57.79
1:55.534 (1:55.534) 4:40.855 (2:45.321) 7:21.552 (2:40.697)
9:57.786 (2:36.234)
4 Bonnie Parrish-Kell W63 Nevada 15:26.41
3:10.955 (3:10.955) 7:23.907 (4:12.952) 11:28.754 (4:04.847)
15:26.405 (3:57.651)
Event 141 W65 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Johanna Flipsen W67 Alberta 8:31.46
1:32.965 (1:32.965) 3:51.468 (2:18.503) 6:12.749 (2:21.281)
8:31.460 (2:18.711)
2 Karen Stoyanowski W67 California 9:28.72
1:45.285 (1:45.285) 4:17.351 (2:32.066) 6:56.754 (2:39.403)
9:28.714 (2:31.960)
3 Eileen McManus W66 Missouri 10:21.88
1:56.962 (1:56.962) 4:45.593 (2:48.631) 7:36.312 (2:50.719)
10:21.878 (2:45.566)
4 Marianne Hamilton W69 Utah 10:36.73
2:01.432 (2:01.432) 4:54.238 (2:52.806) 7:48.431 (2:54.193)
10:36.728 (2:48.297)
5 Janice Kelble W69 Kansas 10:37.58
2:04.059 (2:04.059) 4:55.220 (2:51.161) 7:49.887 (2:54.667)
10:37.579 (2:47.692)
6 Margaret Dennis W69 California 11:03.31
2:07.672 (2:07.672) 5:05.676 (2:58.004) 8:06.224 (3:00.548)
11:03.305 (2:57.081)
7 Trenice Mullis Dubow W68 Georgia 11:47.68
2:21.372 (2:21.372) 5:32.214 (3:10.842) 8:41.071 (3:08.857)
11:47.676 (3:06.605)
Event 141 W70 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Marianne Martino W72 Colorado 9:30.32
1:45.848 (1:45.848) 4:19.259 (2:33.411) 6:58.012 (2:38.753)
9:30.318 (2:32.306)
2 Joanne Freund W70 Pennsylvania 9:55.57
1:52.962 (1:52.962) 4:34.497 (2:41.535) 7:17.568 (2:43.071)
9:55.566 (2:37.998)
3 Carol Wilkinson W72 Colorado 10:27.69
1:54.852 (1:54.852) 4:45.919 (2:51.067) 7:40.690 (2:54.771)
10:27.681 (2:46.991)
4 Margaret McCoy W72 Kansas 11:35.99
2:08.311 (2:08.311) 5:10.513 (3:02.202) 8:21.255 (3:10.742)
11:35.985 (3:14.730)
5 Mary Gilbert W73 Colorado 13:59.56
2:44.814 (2:44.814) 6:31.059 (3:46.245) 10:15.543 (3:44.484)
13:59.554 (3:44.011)
Event 141 W75 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Yoko Eichel W75 California 10:01.66
1:46.038 (1:46.038) 4:27.575 (2:41.537) 7:16.589 (2:49.014)
10:01.660 (2:45.071)
2 Kathleen Frable W77 Utah 11:08.95
2:05.897 (2:05.897) 5:06.932 (3:01.035) 8:10.463 (3:03.531)
11:08.946 (2:58.483)
3 Patricia Durkin W77 Kansas 11:20.32
2:06.938 (2:06.938) 5:09.652 (3:02.714) 8:15.987 (3:06.335)
11:20.317 (3:04.330)
4 Patricia Caldwell W76 California 11:45.04
2:20.663 (2:20.663) 5:31.277 (3:10.614) 8:39.576 (3:08.299)
11:45.039 (3:05.463)
5 Karen Butler W77 California 15:47.79
2:57.752 (2:57.752) 7:20.585 (4:22.833) 11:33.927 (4:13.342)
15:47.784 (4:13.857)
Event 141 W80 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Carol Dyar W81 California 11:09.08
2:12.757 (2:12.757) 5:15.425 (3:02.668) 8:13.940 (2:58.515)
11:09.079 (2:55.139)
2 Kerstin Meyers W80 Colorado 13:31.81
2:36.758 (2:36.758) 6:13.032 (3:36.274) 9:54.592 (3:41.560)
13:31.805 (3:37.213)
Event 142 M50 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joseph Darcy M50 California 10:03.74
1:53.808 (1:53.808) 4:34.128 (2:40.320) 7:19.612 (2:45.484)
10:03.733 (2:44.121)
Event 142 M55 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Swarts M57 Michigan 7:00.58
1:19.881 (1:19.881) 3:14.732 (1:54.851) 5:11.345 (1:56.613)
7:00.579 (1:49.234)
2 Art Morrow M58 Tokyo 10:27.84
1:55.717 (1:55.717) 4:43.616 (2:47.899) 7:32.681 (2:49.065)
10:27.832 (2:55.151)
3 Fabio Delgado M55 Florida 15:41.29
2:08.723 (2:08.723) 6:26.705 (4:17.982) 11:19.862 (4:53.157)
15:41.288 (4:21.426)
Event 142 M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Eric Johnson M62 Utah 8:21.32
1:30.517 (1:30.517) 3:45.661 (2:15.144) 6:04.648 (2:18.987)
8:21.316 (2:16.668)
2 Michael Blanchard M61 Colorado 10:05.08
1:50.837 (1:50.837) 4:35.413 (2:44.576) 7:22.198 (2:46.785)
10:05.077 (2:42.879)
3 Wendel Call M63 Utah 10:34.30
1:54.485 (1:54.485) 4:44.765 (2:50.280) 7:39.725 (2:54.960)
10:34.293 (2:54.568)
-- Bradley Babcock M62 Utah DQ
1:52.809 (1:52.809) 4:51.554 (2:58.745) 7:52.969 (3:01.415)
10:42.967 (2:49.998)
Event 142 M65 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Edward Hart M66 Texas 9:37.28
1:49.935 (1:49.935) 4:26.980 (2:37.045) 7:02.967 (2:35.987)
9:37.279 (2:34.312)
2 Bradley Gore M68 Kentucky 10:26.05
1:51.320 (1:51.320) 4:43.404 (2:52.084) 7:38.304 (2:54.900)
10:26.049 (2:47.745)
3 James Brown M67 California 10:58.04
2:00.088 (2:00.088) 4:56.315 (2:56.227) 7:57.671 (3:01.356)
10:58.040 (3:00.369)
4 Rex Tobler M67 Arizona 11:19.32
1:58.204 (1:58.204) 5:07.551 (3:09.347) 8:15.746 (3:08.195)
11:19.320 (3:03.574)
-- Lynn Hall M66 Utah DQ
1:32.721 (1:32.721) 4:06.896 (2:34.175) 6:47.653 (2:40.757)
9:26.678 (2:39.025)
Event 142 M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Eisenberg M72 Kansas 9:32.89
1:50.562 (1:50.562) 4:27.134 (2:36.572) 7:03.493 (2:36.359)
9:32.890 (2:29.397)
2 Michael Devaney M72 Arizona 10:53.81
2:03.014 (2:03.014) 4:59.573 (2:56.559) 7:57.561 (2:57.988)
10:53.803 (2:56.242)
Event 142 M75 1500 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Norman Frable M77 Utah 9:57.96
1:54.351 (1:54.351) 4:35.320 (2:40.969) 7:15.302 (2:39.982)
9:57.958 (2:42.656)
2 Joel Dubow M79 Georgia 10:13.93
2:00.321 (2:00.321) 4:44.456 (2:44.135) 7:29.587 (2:45.131)
10:13.925 (2:44.338)
3 Aurelio Herrera M75 Nevada 10:25.97
1:59.476 (1:59.476) 4:51.516 (2:52.040) 7:43.734 (2:52.218)
10:25.961 (2:42.227)
4 Daryl Meyers M79 Colorado 11:10.59
2:07.792 (2:07.792) 5:09.224 (3:01.432) 8:10.070 (3:00.846)
11:10.585 (3:00.515)
5 Larry Woods M76 Colorado 13:43.07
3:03.497 (3:03.497) 6:36.070 (3:32.573) 10:13.765 (3:37.695)
13:43.068 (3:29.303)
Event 143 W55 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
2 Susan Geanacou W56 California 24:33.16
1:41.169 (1:41.169) 5:03.429 (3:22.260) 8:24.780 (3:21.351)
11:41.703 (3:16.923) 14:56.939 (3:15.236) 18:10.923 (3:13.984)
21:22.369 (3:11.446) 24:33.158 (3:10.789)
3 Elisabeth Shepard W58 Colorado 24:42.00
1:30.581 (1:30.581) 4:42.992 (3:12.411) 7:55.980 (3:12.988)
11:16.502 (3:20.522) 14:43.935 (3:27.433) 18:05.942 (3:22.007)
21:27.195 (3:21.253) 24:41.999 (3:14.804)
Event 143 W60 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Maryanne Daniel W64 Connecticut 18:13.84
1:06.266 (1:06.266) 3:32.833 (2:26.567) 6:01.592 (2:28.759)
8:28.938 (2:27.346) 10:58.142 (2:29.204) 13:26.352 (2:28.210)
15:53.095 (2:26.743) 18:13.837 (2:20.742)
1 Martha McCarter W60 Kansas 20:57.80
1:15.471 (1:15.471) 3:57.652 (2:42.181) 6:44.933 (2:47.281)
9:37.678 (2:52.745) 12:32.078 (2:54.400) 15:22.839 (2:50.761)
18:12.784 (2:49.945) 20:57.799 (2:45.015)
2 Laura Draelos W60 New Mexico 18:16.00
1:07.002 (1:07.002) 3:33.217 (2:26.215) 6:02.192 (2:28.975)
8:29.417 (2:27.225) 10:58.413 (2:28.996) 13:26.794 (2:28.381)
15:53.348 (2:26.554) 18:15.991 (2:22.643)
Event 143 W65 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Johanna Flipsen W67 Alberta 17:43.59
1:04.024 (1:04.024) 3:26.349 (2:22.325) 5:48.122 (2:21.773)
8:10.851 (2:22.729) 10:34.305 (2:23.454) 12:58.186 (2:23.881)
15:20.888 (2:22.702) 17:43.587 (2:22.699)
2 Karen Stoyanowski W67 California 19:32.16
1:06.028 (1:06.028) 3:32.586 (2:26.558) 6:08.223 (2:35.637)
8:46.792 (2:38.569) 11:28.457 (2:41.665) 14:12.317 (2:43.860)
16:53.957 (2:41.640) 19:32.153 (2:38.196)
3 Janice Kelble W69 Kansas 22:05.04
1:18.589 (1:18.589) 4:13.752 (2:55.163) 7:13.551 (2:59.799)
10:13.117 (2:59.566) 13:12.848 (2:59.731) 16:11.702 (2:58.854)
19:12.703 (3:01.001) 22:05.038 (2:52.335)
4 Margaret Dennis W69 California 22:35.60
1:26.119 (1:26.119) 4:27.014 (3:00.895) 7:30.540 (3:03.526)
10:34.162 (3:03.622) 13:36.374 (3:02.212) 16:38.094 (3:01.720)
19:40.286 (3:02.192) 22:35.594 (2:55.308)
Event 143 W70 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Marianne Martino W72 Colorado 19:55.02
1:14.472 (1:14.472) 3:54.884 (2:40.412) 6:37.253 (2:42.369)
9:16.746 (2:39.493) 11:56.803 (2:40.057) 14:38.308 (2:41.505)
17:18.934 (2:40.626) 19:55.013 (2:36.079)
2 Joanne Freund W70 Pennsylvania 20:37.53
1:16.990 (1:16.990) 3:59.940 (2:42.950) 6:45.869 (2:45.929)
9:33.091 (2:47.222) 12:20.678 (2:47.587) 15:08.418 (2:47.740)
17:54.069 (2:45.651) 20:37.525 (2:43.456)
3 Carol Wilkinson W72 Colorado 21:39.70
1:16.388 (1:16.388) 4:04.847 (2:48.459) 6:58.722 (2:53.875)
9:54.925 (2:56.203) 12:53.864 (2:58.939) 15:50.908 (2:57.044)
18:47.023 (2:56.115) 21:39.699 (2:52.676)
4 Joyce Prohaska W72 Ohio 21:55.95
1:25.815 (1:25.815) 4:22.165 (2:56.350) 7:19.166 (2:57.001)
10:12.272 (2:53.106) 13:11.077 (2:58.805) 16:06.900 (2:55.823)
19:03.138 (2:56.238) 21:55.943 (2:52.805)
5 Mary Gilbert W73 Colorado 28:29.25
1:45.648 (1:45.648) 5:31.247 (3:45.599) 9:24.964 (3:53.717)
13:14.036 (3:49.072) 17:01.895 (3:47.859) 20:49.826 (3:47.931)
24:43.047 (3:53.221) 28:29.249 (3:46.202)
Event 143 W75 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Yoko Eichel W75 California 20:21.44
1:10.128 (1:10.128) 3:47.720 (2:37.592) 6:33.764 (2:46.044)
9:17.863 (2:44.099) 12:02.368 (2:44.505) 14:48.498 (2:46.130)
17:35.111 (2:46.613) 20:21.431 (2:46.320)
2 Kathleen Frable W77 Utah 22:44.64
1:24.662 (1:24.662) 4:24.342 (2:59.680) 7:25.639 (3:01.297)
10:28.280 (3:02.641) 13:32.245 (3:03.965) 16:35.774 (3:03.529)
19:39.265 (3:03.491) 22:44.632 (3:05.367)
3 Patricia Caldwell W76 California 23:41.33
1:34.821 (1:34.821) 4:47.145 (3:12.324) 7:59.829 (3:12.684)
11:13.324 (3:13.495) 14:23.213 (3:09.889) 17:32.078 (3:08.865)
20:38.664 (3:06.586) 23:41.329 (3:02.665)
Event 143 W80 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Carol Dyar W81 California 22:46.57
1:25.285 (1:25.285) 4:23.906 (2:58.621) 7:25.081 (3:01.175)
10:27.681 (3:02.600) 13:31.206 (3:03.525) 16:36.100 (3:04.894)
19:42.293 (3:06.193) 22:46.563 (3:04.270)
2 Louise Walters W82 California 24:40.55
1:29.849 (1:29.849) 4:49.514 (3:19.665) 8:09.196 (3:19.682)
11:28.977 (3:19.781) 14:47.830 (3:18.853) 18:05.394 (3:17.564)
21:23.857 (3:18.463) 24:40.548 (3:16.691)
3 Kerstin Meyers W80 Colorado 26:56.36
1:41.909 (1:41.909) 5:14.316 (3:32.407) 8:48.880 (3:34.564)
12:25.450 (3:36.570) 16:01.764 (3:36.314) 19:39.534 (3:37.770)
23:18.459 (3:38.925) 26:56.356 (3:37.897)
Event 144 M50 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Joseph Darcy M50 California DQ
1:19.467 (1:19.467) 4:03.204 (2:43.737) 6:51.351 (2:48.147)
9:44.332 (2:52.981) 12:37.307 (2:52.975) 15:28.151 (2:50.844)
18:18.973 (2:50.822) 21:12.477 (2:53.504)
Event 144 M55 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Swarts M57 Michigan 14:35.59
55.725 (55.725) 2:51.758 (1:56.033) 4:49.054 (1:57.296)
6:46.867 (1:57.813) 8:44.637 (1:57.770) 10:44.186 (1:59.549)
12:43.026 (1:58.840) 14:35.586 (1:52.560)
2 Art Morrow M58 Tokyo 21:47.59
1:14.395 (1:14.395) 4:03.030 (2:48.635) 6:54.428 (2:51.398)
9:51.654 (2:57.226) 12:48.040 (2:56.386) 15:46.389 (2:58.349)
18:45.033 (2:58.644) 21:47.587 (3:02.554)
3 Fabio Delgado M55 Florida 25:17.52
1:25.636 (1:25.636) 4:43.466 (3:17.830) 8:04.532 (3:21.066)
11:18.909 (3:14.377) 14:39.115 (3:20.206) 18:38.824 (3:59.709)
22:00.560 (3:21.736) 25:17.519 (3:16.959)
Event 144 M60 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Eric Johnson M62 Utah 17:15.50
1:00.794 (1:00.794) 3:15.807 (2:15.013) 5:33.947 (2:18.140)
7:52.415 (2:18.468) 10:11.242 (2:18.827) 12:32.542 (2:21.300)
14:55.323 (2:22.781) 17:15.499 (2:20.176)
2 Michael Blanchard M61 Colorado 20:43.80
1:16.624 (1:16.624) 3:58.269 (2:41.645) 6:42.889 (2:44.620)
9:28.606 (2:45.717) 12:20.905 (2:52.299) 15:10.675 (2:49.770)
17:59.079 (2:48.404) 20:43.800 (2:44.721)
Event 144 M65 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Edward Hart M66 Texas 19:07.06
1:10.365 (1:10.365) 3:43.205 (2:32.840) 6:17.414 (2:34.209)
8:51.162 (2:33.748) 11:22.821 (2:31.659) 13:56.701 (2:33.880)
16:32.390 (2:35.689) 19:07.060 (2:34.670)
2 Kevin Applegate M67 Texas 19:23.86
1:09.760 (1:09.760) 3:43.285 (2:33.525) 6:17.614 (2:34.329)
8:51.484 (2:33.870) 11:25.731 (2:34.247) 14:04.322 (2:38.591)
16:45.375 (2:41.053) 19:23.857 (2:38.482)
3 Lynn Hall M66 Utah 19:40.37
1:15.254 (1:15.254) 3:51.242 (2:35.988) 6:29.182 (2:37.940)
9:08.241 (2:39.059) 11:46.825 (2:38.584) 14:26.202 (2:39.377)
17:05.884 (2:39.682) 19:40.366 (2:34.482)
-- Steven Meredith M69 North Carolina DNF
1:08.756 (1:08.756)
-- Bradley Gore M68 Kentucky DNF
1:07.266 (1:07.266) 3:51.358 (2:44.092) 6:52.492 (3:01.134)
9:56.355 (3:03.863) 12:58.640 (3:02.285)
Event 144 M70 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 David Eisenberg M72 Kansas 19:57.22
1:15.492 (1:15.492) 3:57.034 (2:41.542) 6:41.626 (2:44.592)
9:24.917 (2:43.291) 12:08.052 (2:43.135) 14:48.374 (2:40.322)
17:25.651 (2:37.277) 19:57.218 (2:31.567)
2 Bob Wilkin M70 Texas 22:24.30
1:24.542 (1:24.542) 4:18.989 (2:54.447) 7:18.518 (2:59.529)
10:18.155 (2:59.637) 13:19.389 (3:01.234) 16:21.573 (3:02.184)
19:18.798 (2:57.225) 22:24.299 (3:05.501)
3 Michael Devaney M72 Arizona 22:24.35
1:24.593 (1:24.593) 4:18.386 (2:53.793) 7:18.261 (2:59.875)
10:17.974 (2:59.713) 13:19.300 (3:01.326) 16:21.412 (3:02.112)
19:18.731 (2:57.319) 22:24.344 (3:05.613)
Event 144 M75 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Norman Frable M77 Utah 20:35.43
1:18.567 (1:18.567) 3:57.804 (2:39.237) 6:40.491 (2:42.687)
9:23.774 (2:43.283) 12:09.279 (2:45.505) 14:58.464 (2:49.185)
17:48.629 (2:50.165) 20:35.426 (2:46.797)
2 Joel Dubow M79 Georgia 22:45.27
1:23.846 (1:23.846) 4:16.231 (2:52.385) 7:14.045 (2:57.814)
10:19.779 (3:05.734) 13:29.636 (3:09.857) 16:39.970 (3:10.334)
19:51.520 (3:11.550) 22:45.265 (2:53.745)
3 Aurelio Herrera M75 Nevada 22:45.86
1:22.788 (1:22.788) 4:20.357 (2:57.569) 7:24.022 (3:03.665)
10:31.091 (3:07.069) 13:38.114 (3:07.023) 16:48.375 (3:10.261)
19:56.858 (3:08.483) 22:45.853 (2:48.995)
4 Daryl Meyers M79 Colorado 23:26.74
1:27.935 (1:27.935) 4:30.918 (3:02.983) 7:36.511 (3:05.593)
10:46.660 (3:10.149) 13:56.654 (3:09.994) 17:08.608 (3:11.954)
20:20.440 (3:11.832) 23:26.731 (3:06.291)
Event 144 M85 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Gerald Gomes M89 Florida DNF
1:38.261 (1:38.261) 5:23.544 (3:45.283) 9:17.300 (3:53.756)
13:00.046 (3:42.746)
Event 145 W50 1500 Meter Race Walk Power
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Veronica Stocker W53 California 10:19.56 2
2:01.747 (2:01.747) 4:46.988 (2:45.241) 7:33.983 (2:46.995)
10:19.551 (2:45.568)
2 Faye Bent W52 Saint George 10:38.54 2
1:58.616 (1:58.616) 4:53.194 (2:54.578) 7:51.047 (2:57.853)
10:38.534 (2:47.487)
3 Wendy Van Horn W54 California 11:45.16 2
2:16.146 (2:16.146) 5:27.083 (3:10.937) 8:35.762 (3:08.679)
11:45.159 (3:09.397)
Event 145 W55 1500 Meter Race Walk Power
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Tammy Dale W55 California 9:52.51 2
1:52.138 (1:52.138) 4:31.695 (2:39.557) 7:15.789 (2:44.094)
9:52.505 (2:36.716)
2 Angela Jackson W59 Saint George 10:34.12 2
1:56.982 (1:56.982) 4:48.350 (2:51.368) 7:44.148 (2:55.798)
10:34.120 (2:49.972)
3 Cari Rosinko W59 Nevada 12:18.86 2
2:22.767 (2:22.767) 5:41.792 (3:19.025) 9:01.228 (3:19.436)
12:18.858 (3:17.630)
Event 145 W60 1500 Meter Race Walk Power
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Martha McCarter W60 Kansas 10:03.92 2
1:54.289 (1:54.289) 4:39.379 (2:45.090) 7:23.837 (2:44.458)
10:03.914 (2:40.077)
2 Toni Wetjen W61 Utah 10:37.69 2
1:58.643 (1:58.643) 4:51.084 (2:52.441) 7:45.797 (2:54.713)
10:37.689 (2:51.892)
3 Debbie Jarzombek W64 Texas 10:41.01 2
2:00.479 (2:00.479) 4:52.102 (2:51.623) 7:48.807 (2:56.705)
10:41.008 (2:52.201)
4 Brenda Hughes W64 Idaho 11:01.43 2
2:02.522 (2:02.522) 5:00.244 (2:57.722) 8:03.063 (3:02.819)
11:01.429 (2:58.366)
5 Dorothy Fletcher W64 Texas 11:07.30 2
2:08.862 (2:08.862) 5:10.243 (3:01.381) 8:09.328 (2:59.085)
11:07.299 (2:57.971)
6 Beverley Beckles W64 Christ Church 11:08.12 1
1:59.611 (1:59.611) 4:58.773 (2:59.162) 8:02.827 (3:04.054)
11:08.112 (3:05.285)
7 Rachana Kalia W60 California 11:41.26 2
2:09.595 (2:09.595) 5:18.631 (3:09.036) 8:31.649 (3:13.018)
11:41.255 (3:09.606)
8 Elisabeth Walker W61 Georgia 12:07.98 2
2:20.686 (2:20.686) 5:33.319 (3:12.633) 8:51.899 (3:18.580)
12:07.971 (3:16.072)
9 Melissa Russell W63 Texas 12:19.10 2
2:22.162 (2:22.162) 5:41.764 (3:19.602) 9:01.250 (3:19.486)
12:19.093 (3:17.843)
10 Mary Hart W64 Texas 12:48.15 2
2:28.288 (2:28.288) 5:54.297 (3:26.009) 9:22.903 (3:28.606)
12:48.148 (3:25.245)
11 Debie Bratt W63 Utah 13:15.23 2
2:35.867 (2:35.867) 6:09.295 (3:33.428) 9:40.383 (3:31.088)
13:15.228 (3:34.845)
12 Susan Estrada W61 California 13:22.99 2
2:32.398 (2:32.398) 6:08.325 (3:35.927) 9:45.536 (3:37.211)
13:22.989 (3:37.453)
Event 145 W65 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sandra Murray W67 Saint James 10:36.70
2:00.052 (2:00.052) 4:55.338 (2:55.286) 7:49.609 (2:54.271)
10:36.699 (2:47.090)
2 Janice Kelble W69 Kansas 10:38.41
2:03.440 (2:03.440) 4:58.993 (2:55.553) 7:52.780 (2:53.787)
10:38.410 (2:45.630)
3 Trenice Mullis Dubow W68 Georgia 10:42.83
2:04.325 (2:04.325) 4:58.955 (2:54.630) 7:53.839 (2:54.884)
10:42.829 (2:48.990)
4 Bodil Lund W66 Virginia 11:30.21
2:14.135 (2:14.135) 5:19.219 (3:05.084) 8:26.028 (3:06.809)
11:30.206 (3:04.178)
5 Maralee Hunt W65 Utah 11:55.70
2:28.229 (2:28.229) 5:34.345 (3:06.116) 8:44.038 (3:09.693)
11:55.697 (3:11.659)
6 Angela Holder W69 Christ Church 11:58.48
2:20.366 (2:20.366) 5:32.064 (3:11.698) 8:46.691 (3:14.627)
11:58.472 (3:11.781)
7 Wendy King W69 Utah 12:01.01
2:14.834 (2:14.834) 5:32.949 (3:18.115) 8:49.999 (3:17.050)
12:01.004 (3:11.005)
8 Margaret O'Bryan W69 California 14:27.61
2:51.938 (2:51.938) 6:44.876 (3:52.938) 10:42.538 (3:57.662)
14:27.605 (3:45.067)
Event 145 W70 1500 Meter Race Walk Power
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Pamela McKelvey W74 Colorado 9:50.60 2
1:55.317 (1:55.317) 4:36.194 (2:40.877) 7:17.524 (2:41.330)
9:50.596 (2:33.072)
2 Sharon Huczek W74 Michigan 10:38.15 1
2:04.895 (2:04.895) 4:58.226 (2:53.331) 7:51.902 (2:53.676)
10:38.142 (2:46.240)
3 Karen Clark W73 Colorado 11:11.61 1
2:07.035 (2:07.035) 5:06.730 (2:59.695) 8:10.490 (3:03.760)
11:11.609 (3:01.119)
4 Gloria Crookendale W74 Saint Michael 12:11.54 1
2:14.654 (2:14.654) 5:31.500 (3:16.846) 8:52.396 (3:20.896)
12:11.532 (3:19.136)
5 Donna Gannon W72 British Columbia 12:38.31 1
2:13.928 (2:13.928) 5:38.173 (3:24.245) 9:13.056 (3:34.883)
12:38.305 (3:25.249)
6 Francoise Carpenter W73 Colorado 14:27.23 1
2:56.934 (2:56.934) 6:51.077 (3:54.143) 10:44.065 (3:52.988)
14:27.230 (3:43.165)
7 Rhondalon Crawford W73 Utah 14:53.38 1
2:57.924 (2:57.924) 6:57.387 (3:59.463) 10:56.080 (3:58.693)
14:53.379 (3:57.299)
Event 145 W75 1500 Meter Race Walk Power
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Judy Luce W79 Nevada 11:02.35 2
2:06.135 (2:06.135) 5:04.430 (2:58.295) 8:04.237 (2:59.807)
11:02.343 (2:58.106)
2 Janice Gregorius W78 Utah 11:46.53 2
2:11.600 (2:11.600) 5:23.307 (3:11.707) 8:36.115 (3:12.808)
11:46.526 (3:10.411)
3 Patsy Hand W77 Michigan 11:58.69 1
2:15.977 (2:15.977) 5:29.334 (3:13.357) 8:44.158 (3:14.824)
11:58.690 (3:14.532)
Event 145 W80 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Eva Fry W83 Utah 13:00.84
2:35.967 (2:35.967) 6:06.796 (3:30.829) 9:34.669 (3:27.873)
13:00.833 (3:26.164)
2 Kerstin Meyers W80 Colorado 13:12.05
2:38.167 (2:38.167) 6:06.287 (3:28.120) 9:39.686 (3:33.399)
13:12.049 (3:32.363)
Event 145 W85 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Georgi Laberge W86 California 13:08.06
2:33.229 (2:33.229) 6:07.559 (3:34.330) 9:40.372 (3:32.813)
13:08.053 (3:27.681)
2 Dorothy Huston W86 Utah 15:19.86
3:04.171 (3:04.171) 7:12.404 (4:08.233) 11:16.546 (4:04.142)
15:19.852 (4:03.306)
3 Edythe Hulet W85 Washington 15:21.74
3:13.568 (3:13.568) 7:23.422 (4:09.854) 11:29.527 (4:06.105)
15:21.732 (3:52.205)
Event 145 W90 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ruth Anderton W90 Utah 20:33.10
3:58.745 (3:58.745) 9:30.721 (5:31.976) 15:03.048 (5:32.327)
20:33.096 (5:30.048)
Event 146 M50 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joseph Darcy M50 California 9:38.20
1:50.351 (1:50.351) 4:29.184 (2:38.833) 7:05.962 (2:36.778)
9:38.198 (2:32.236)
2 Robert Chen M50 New Jersey 11:37.12
2:13.274 (2:13.274) 5:25.615 (3:12.341) 8:34.747 (3:09.132)
11:37.114 (3:02.367)
Event 146 M55 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rafael Ott M55 Nordrhein-Westfa 8:30.59
1:35.364 (1:35.364) 3:51.422 (2:16.058) 6:08.861 (2:17.439)
8:30.582 (2:21.721)
2 Fabio Delgado M55 Florida 8:57.45
1:34.271 (1:34.271) 4:04.249 (2:29.978) 6:37.670 (2:33.421)
8:57.442 (2:19.772)
3 Art Morrow M58 Tokyo 8:59.89
1:38.943 (1:38.943) 4:09.839 (2:30.896) 6:42.476 (2:32.637)
8:59.890 (2:17.414)
4 Patrick Bourne M58 Christ Church 9:03.93
1:38.015 (1:38.015) 4:03.794 (2:25.779) 6:38.084 (2:34.290)
9:03.929 (2:25.845)
Event 146 M60 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Leopoldo Gracia Vilches M63 Sonora 9:03.15
1:36.053 (1:36.053) 3:56.337 (2:20.284) 6:29.983 (2:33.646)
9:03.147 (2:33.164)
2 Michael Blanchard M61 Colorado 9:41.79
1:44.539 (1:44.539) 4:20.966 (2:36.427) 7:03.089 (2:42.123)
9:41.783 (2:38.694)
3 Samuel Rogers M60 New Mexico 10:22.13
1:52.787 (1:52.787) 4:40.457 (2:47.670) 7:29.361 (2:48.904)
10:22.127 (2:52.766)
4 Marc Stallings M61 Utah 11:55.34
2:14.951 (2:14.951) 5:34.434 (3:19.483) 8:52.152 (3:17.718)
11:55.336 (3:03.184)
Event 146 M65 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Lynn Hall M66 Utah 9:58.36
2:02.613 (2:02.613) 4:44.828 (2:42.215) 7:25.336 (2:40.508)
9:58.351 (2:33.015)
2 Stephen Baca M67 New Mexico 10:55.06
2:06.878 (2:06.878) 5:00.094 (2:53.216) 7:58.195 (2:58.101)
10:55.059 (2:56.864)
3 Steve Gregerson M67 Utah 10:59.39
2:06.281 (2:06.281) 5:03.022 (2:56.741) 8:02.293 (2:59.271)
10:59.386 (2:57.093)
4 Douglas Walker M67 Utah 11:56.01
2:13.185 (2:13.185) 5:29.066 (3:15.881) 8:47.016 (3:17.950)
11:56.007 (3:08.991)
Event 146 M70 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Devaney M72 Arizona 10:08.78
1:54.517 (1:54.517) 4:36.982 (2:42.465) 7:24.486 (2:47.504)
10:08.776 (2:44.290)
2 Monte Gast M74 California 10:36.73
1:51.337 (1:51.337) 4:30.480 (2:39.143) 7:24.542 (2:54.062)
10:36.721 (3:12.179)
3 Harry Johnson M72 Utah 11:55.83
2:11.599 (2:11.599) 5:27.004 (3:15.405) 8:44.634 (3:17.630)
11:55.830 (3:11.196)
Event 146 M75 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Aurelio Herrera M75 Nevada 9:33.76
1:52.081 (1:52.081) 4:30.110 (2:38.029) 7:06.791 (2:36.681)
9:33.756 (2:26.965)
2 Art Ortman M75 Idaho 10:01.54
1:39.692 (1:39.692) 4:13.229 (2:33.537) 7:06.059 (2:52.830)
10:01.539 (2:55.480)
3 Daryl Meyers M79 Colorado 11:01.65
2:07.945 (2:07.945) 5:06.186 (2:58.241) 8:07.061 (3:00.875)
11:01.643 (2:54.582)
4 Edward McKelvey M75 Colorado 11:42.11
2:12.907 (2:12.907) 5:22.245 (3:09.338) 8:31.896 (3:09.651)
11:42.101 (3:10.205)
5 Harold Ravitch M79 Utah 13:04.41
2:38.263 (2:38.263) 6:13.601 (3:35.338) 9:42.283 (3:28.682)
13:04.407 (3:22.124)
6 David Nielsen M76 California 13:10.53
2:33.237 (2:33.237) 6:10.498 (3:37.261) 9:43.384 (3:32.886)
13:10.526 (3:27.142)
Event 146 M80 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Beckett M84 California 10:42.24
2:00.273 (2:00.273) 4:52.941 (2:52.668) 7:47.803 (2:54.862)
10:42.233 (2:54.430)
2 John Disterdick M80 Florida 11:23.47
2:08.907 (2:08.907) 5:10.157 (3:01.250) 8:14.882 (3:04.725)
11:23.464 (3:08.582)
Event 146 M85 1500 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gerald Gomes M89 Florida 13:10.86
2:33.372 (2:33.372) 6:10.871 (3:37.499) 9:43.692 (3:32.821)
13:10.860 (3:27.168)
2 Don Huston M88 Utah 17:28.11
3:33.409 (3:33.409) 8:19.228 (4:45.819) 12:56.876 (4:37.648)
17:28.101 (4:31.225)
Event 147 W50 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Veronica Stocker W53 California 21:12.59
1:22.224 (1:22.224) 4:07.971 (2:45.747) 6:53.782 (2:45.811)
9:45.282 (2:51.500) 12:38.521 (2:53.239) 15:31.853 (2:53.332)
18:23.869 (2:52.016) 21:12.581 (2:48.712)
2 Wendy Van Horn W54 California 24:43.35
1:36.859 (1:36.859) 4:56.742 (3:19.883) 8:15.827 (3:19.085)
11:34.628 (3:18.801) 14:52.159 (3:17.531) 18:12.415 (3:20.256)
21:29.228 (3:16.813) 24:43.347 (3:14.119)
Event 147 W55 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Tammy Dale W55 California 20:02.75
1:14.422 (1:14.422) 3:51.750 (2:37.328) 6:33.976 (2:42.226)
9:17.287 (2:43.311) 12:00.003 (2:42.716) 14:43.288 (2:43.285)
17:25.785 (2:42.497) 20:02.743 (2:36.958)
Event 147 W60 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Martha McCarter W60 Kansas 20:36.56
1:18.398 (1:18.398) 4:06.758 (2:48.360) 6:51.005 (2:44.247)
9:38.260 (2:47.255) 12:25.465 (2:47.205) 15:12.359 (2:46.894)
17:56.400 (2:44.041) 20:36.551 (2:40.151)
2 Debbie Jarzombek W64 Texas 22:06.81
1:19.026 (1:19.026) 4:10.859 (2:51.833) 7:07.732 (2:56.873)
10:05.586 (2:57.854) 13:05.020 (2:59.434) 16:05.005 (2:59.985)
19:06.865 (3:01.860) 22:06.803 (2:59.938)
3 Dorothy Fletcher W64 Texas 22:29.23
1:25.692 (1:25.692) 4:27.973 (3:02.281) 7:31.386 (3:03.413)
10:32.878 (3:01.492) 13:33.923 (3:01.045) 16:34.924 (3:01.001)
19:31.419 (2:56.495) 22:29.221 (2:57.802)
4 Brenda Hughes W64 Idaho 23:31.66
1:25.593 (1:25.593) 4:21.692 (2:56.099) 7:19.607 (2:57.915)
10:24.917 (3:05.310) 13:38.133 (3:13.216) 16:53.262 (3:15.129)
20:12.431 (3:19.169) 23:31.659 (3:19.228)
5 Rachana Kalia W60 California 24:42.11
1:30.701 (1:30.701) 4:42.944 (3:12.243) 7:54.684 (3:11.740)
11:08.061 (3:13.377) 14:25.235 (3:17.174) 17:54.548 (3:29.313)
21:22.165 (3:27.617) 24:42.103 (3:19.938)
6 Elisabeth Walker W61 Georgia 25:34.56
1:32.641 (1:32.641) 4:40.185 (3:07.544) 7:59.052 (3:18.867)
11:28.797 (3:29.745) 14:57.837 (3:29.040) 18:28.655 (3:30.818)
22:02.359 (3:33.704) 25:34.551 (3:32.192)
7 Mary Hart W64 Texas 26:27.07
1:47.094 (1:47.094) 5:24.890 (3:37.796) 8:57.246 (3:32.356)
12:29.674 (3:32.428) 16:03.534 (3:33.860) 19:35.056 (3:31.522)
23:03.229 (3:28.173) 26:27.066 (3:23.837)
Event 147 W65 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Trenice Mullis Dubow W68 Georgia 23:01.52
1:25.963 (1:25.963) 4:24.913 (2:58.950) 7:24.006 (2:59.093)
10:27.906 (3:03.900) 13:38.739 (3:10.833) 16:46.180 (3:07.441)
19:56.419 (3:10.239) 23:01.517 (3:05.098)
2 Bodil Lund W66 Virginia 23:03.13
1:24.673 (1:24.673) 4:28.722 (3:04.049) 7:34.790 (3:06.068)
10:39.659 (3:04.869) 13:47.012 (3:07.353) 16:55.378 (3:08.366)
20:00.221 (3:04.843) 23:03.130 (3:02.909)
3 Wendy King W69 Utah 24:31.49
1:30.771 (1:30.771) 4:45.046 (3:14.275) 8:01.279 (3:16.233)
11:19.709 (3:18.430) 14:38.811 (3:19.102) 17:57.398 (3:18.587)
21:14.850 (3:17.452) 24:31.486 (3:16.636)
4 Maralee Hunt W65 Utah 25:57.54
1:43.813 (1:43.813) 5:14.313 (3:30.500) 8:45.742 (3:31.429)
12:15.508 (3:29.766) 15:36.962 (3:21.454) 19:05.509 (3:28.547)
22:31.354 (3:25.845) 25:57.533 (3:26.179)
5 Nancy Henderson W65 Ohio 26:20.53
1:37.190 (1:37.190) 5:05.367 (3:28.177) 8:37.796 (3:32.429)
12:10.585 (3:32.789) 15:44.619 (3:34.034) 19:21.203 (3:36.584)
22:54.593 (3:33.390) 26:20.525 (3:25.932)
Event 147 W70 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sharon Huczek W74 Michigan 22:31.41
1:25.097 (1:25.097) 4:21.034 (2:55.937) 7:19.456 (2:58.422)
10:21.134 (3:01.678) 13:27.391 (3:06.257) 16:33.732 (3:06.341)
19:31.959 (2:58.227) 22:31.404 (2:59.445)
2 Karen Clark W73 Colorado 23:58.48
1:35.437 (1:35.437) 4:47.534 (3:12.097) 7:59.146 (3:11.612)
11:09.046 (3:09.900) 14:19.534 (3:10.488) 17:32.936 (3:13.402)
20:45.694 (3:12.758) 23:58.480 (3:12.786)
3 Francoise Carpenter W73 Colorado 30:02.26
2:05.363 (2:05.363) 6:13.304 (4:07.941) 10:15.291 (4:01.987)
14:14.379 (3:59.088) 18:09.070 (3:54.691) 22:02.412 (3:53.342)
26:02.247 (3:59.835) 30:02.257 (4:00.010)
4 Rhondalon Crawford W73 Utah 30:07.32
2:00.345 (2:00.345) 6:05.155 (4:04.810) 10:06.730 (4:01.575)
14:08.737 (4:02.007) 18:07.725 (3:58.988) 22:08.373 (4:00.648)
26:08.665 (4:00.292) 30:07.313 (3:58.648)
Event 147 W75 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Janice Gregorius W78 Utah 24:08.12
1:25.617 (1:25.617) 4:37.085 (3:11.468) 7:52.732 (3:15.647)
11:09.369 (3:16.637) 14:23.643 (3:14.274) 17:38.804 (3:15.161)
20:52.298 (3:13.494) 24:08.115 (3:15.817)
2 Patsy Hand W77 Michigan 24:16.75
1:27.627 (1:27.627) 4:40.591 (3:12.964) 7:56.266 (3:15.675)
11:11.538 (3:15.272) 14:25.846 (3:14.308) 17:40.457 (3:14.611)
20:56.260 (3:15.803) 24:16.749 (3:20.489)
Event 147 W80 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kerstin Meyers W80 Colorado 27:01.51
1:46.854 (1:46.854) 5:21.033 (3:34.179) 8:58.275 (3:37.242)
12:25.489 (3:27.214) 16:02.647 (3:37.158) 19:39.272 (3:36.625)
23:20.287 (3:41.015) 27:01.504 (3:41.217)
2 Eva Fry W83 Utah 28:23.24
1:54.850 (1:54.850) 5:45.946 (3:51.096) 9:34.581 (3:48.635)
13:23.628 (3:49.047) 17:10.618 (3:46.990) 20:58.445 (3:47.827)
24:42.371 (3:43.926) 28:23.238 (3:40.867)
Event 147 W85 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Georgi Laberge W86 California 27:08.41
1:43.991 (1:43.991) 5:17.747 (3:33.756) 8:53.434 (3:35.687)
12:28.002 (3:34.568) 16:07.280 (3:39.278) 19:46.058 (3:38.778)
23:28.844 (3:42.786) 27:08.406 (3:39.562)
2 Edythe Hulet W85 Washington 30:50.11
2:06.910 (2:06.910) 6:12.603 (4:05.693) 10:11.696 (3:59.093)
14:11.297 (3:59.601) 18:11.046 (3:59.749) 22:18.481 (4:07.435)
26:32.774 (4:14.293) 30:50.107 (4:17.333)
Event 148 M50 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Joseph Darcy M50 California 20:09.41
1:15.080 (1:15.080) 3:54.373 (2:39.293) 6:36.784 (2:42.411)
9:21.293 (2:44.509) 12:07.091 (2:45.798) 14:51.682 (2:44.591)
17:31.674 (2:39.992) 20:09.408 (2:37.734)
Event 148 M55 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rafael Ott M55 Nordrhein-Westfa 18:05.87
1:04.282 (1:04.282) 3:24.896 (2:20.614) 5:47.710 (2:22.814)
8:13.739 (2:26.029) 10:39.127 (2:25.388) 13:08.199 (2:29.072)
15:37.358 (2:29.159) 18:05.867 (2:28.509)
2 Patrick Bourne M58 Christ Church 18:57.50
1:09.763 (1:09.763) 3:40.333 (2:30.570) 6:10.518 (2:30.185)
8:42.909 (2:32.391) 11:12.012 (2:29.103) 13:46.760 (2:34.748)
16:21.403 (2:34.643) 18:57.491 (2:36.088)
3 Fabio Delgado M55 Florida 19:17.55
1:04.355 (1:04.355) 3:30.690 (2:26.335) 6:05.953 (2:35.263)
8:42.324 (2:36.371) 11:16.557 (2:34.233) 14:00.757 (2:44.200)
16:39.845 (2:39.088) 19:17.550 (2:37.705)
4 Art Morrow M58 Tokyo 19:20.39
57.830 (57.830) 3:25.635 (2:27.805) 6:00.864 (2:35.229)
8:37.972 (2:37.108) 11:15.636 (2:37.664) 14:00.099 (2:44.463)
16:44.980 (2:44.881) 19:20.388 (2:35.408)
Event 148 M60 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Leopoldo Gracia Vilches M63 Sonora 18:51.36
52.250 (52.250) 3:06.228 (2:13.978) 5:37.590 (2:31.362)
8:16.000 (2:38.410) 10:57.405 (2:41.405) 13:43.854 (2:46.449)
16:20.988 (2:37.134) 18:51.353 (2:30.365)
2 Michael Blanchard M61 Colorado 19:46.29
1:08.449 (1:08.449) 3:42.549 (2:34.100) 6:21.063 (2:38.514)
9:00.606 (2:39.543) 11:42.098 (2:41.492) 14:24.421 (2:42.323)
17:06.219 (2:41.798) 19:46.282 (2:40.063)
3 Samuel Rogers M60 New Mexico 21:34.99
1:16.106 (1:16.106) 4:02.081 (2:45.975) 6:53.333 (2:51.252)
9:45.810 (2:52.477) 12:41.406 (2:55.596) 15:38.014 (2:56.608)
18:34.820 (2:56.806) 21:34.990 (3:00.170)
Event 148 M65 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Edward Hart M66 Texas 19:09.21
1:18.468 (1:18.468) 3:51.756 (2:33.288) 6:26.104 (2:34.348)
9:01.561 (2:35.457) 11:31.934 (2:30.373) 14:02.100 (2:30.166)
16:32.629 (2:30.529) 19:09.206 (2:36.577)
2 Lynn Hall M66 Utah 19:21.52
1:04.812 (1:04.812) 3:41.181 (2:36.369) 6:19.100 (2:37.919)
8:56.111 (2:37.011) 11:33.017 (2:36.906) 14:11.032 (2:38.015)
16:50.721 (2:39.689) 19:21.512 (2:30.791)
3 Demetri Bryant M66 California 21:07.43
1:22.657 (1:22.657) 4:08.418 (2:45.761) 6:57.461 (2:49.043)
9:44.400 (2:46.939) 12:35.684 (2:51.284) 15:28.590 (2:52.906)
18:19.357 (2:50.767) 21:07.427 (2:48.070)
4 Steve Gregerson M67 Utah 22:46.04
1:25.022 (1:25.022) 4:22.111 (2:57.089) 7:23.374 (3:01.263)
10:26.829 (3:03.455) 13:32.002 (3:05.173) 16:37.334 (3:05.332)
19:43.769 (3:06.435) 22:46.031 (3:02.262)
5 Stephen Baca M67 New Mexico 22:48.34
1:27.188 (1:27.188) 4:26.420 (2:59.232) 7:31.195 (3:04.775)
10:34.000 (3:02.805) 13:41.541 (3:07.541) 16:42.146 (3:00.605)
19:47.707 (3:05.561) 22:48.331 (3:00.624)
6 Douglas Walker M67 Utah 24:29.38
1:31.627 (1:31.627) 4:45.148 (3:13.521) 8:01.738 (3:16.590)
11:16.712 (3:14.974) 14:33.962 (3:17.250) 17:53.513 (3:19.551)
21:12.636 (3:19.123) 24:29.373 (3:16.737)
Event 148 M70 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Michael Devaney M72 Arizona 20:42.75
1:14.377 (1:14.377) 3:55.759 (2:41.382) 6:40.460 (2:44.701)
9:30.881 (2:50.421) 12:21.624 (2:50.743) 15:10.380 (2:48.756)
17:57.292 (2:46.912) 20:42.747 (2:45.455)
2 Bob Wilkin M70 Texas 22:02.82
1:25.617 (1:25.617) 4:19.660 (2:54.043) 7:15.604 (2:55.944)
10:16.108 (3:00.504) 13:17.132 (3:01.024) 16:16.080 (2:58.948)
19:11.360 (2:55.280) 22:02.817 (2:51.457)
3 Harry Johnson M72 Utah 25:13.23
1:24.244 (1:24.244) 4:37.237 (3:12.993) 7:57.382 (3:20.145)
11:20.797 (3:23.415) 14:44.077 (3:23.280) 18:09.745 (3:25.668)
21:40.479 (3:30.734) 25:13.228 (3:32.749)
Event 148 M75 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Aurelio Herrera M75 Nevada 20:13.76
1:12.036 (1:12.036) 3:48.965 (2:36.929) 6:29.845 (2:40.880)
9:15.052 (2:45.207) 11:58.859 (2:43.807) 14:46.594 (2:47.735)
17:33.281 (2:46.687) 20:13.753 (2:40.472)
2 Art Ortman M75 Idaho 21:13.94
1:13.428 (1:13.428) 3:53.360 (2:39.932) 6:40.233 (2:46.873)
9:30.389 (2:50.156) 12:21.457 (2:51.068) 15:16.842 (2:55.385)
18:16.243 (2:59.401) 21:13.939 (2:57.696)
3 John Darlington M77 California 21:57.02
1:20.497 (1:20.497) 4:07.595 (2:47.098) 7:07.348 (2:59.753)
10:01.505 (2:54.157) 12:59.342 (2:57.837) 15:55.544 (2:56.202)
18:54.148 (2:58.604) 21:57.012 (3:02.864)
4 Daryl Meyers M79 Colorado 23:42.74
1:27.495 (1:27.495) 4:34.244 (3:06.749) 7:50.542 (3:16.298)
10:59.422 (3:08.880) 14:10.636 (3:11.214) 17:22.136 (3:11.500)
20:34.068 (3:11.932) 23:42.731 (3:08.663)
5 David Nielsen M76 California 26:33.62
1:42.315 (1:42.315) 5:16.827 (3:34.512) 8:54.139 (3:37.312)
12:31.701 (3:37.562) 16:04.323 (3:32.622) 19:35.578 (3:31.255)
23:08.085 (3:32.507) 26:33.612 (3:25.527)
6 Harold Ravitch M79 Utah 26:33.75
1:44.127 (1:44.127) 5:19.066 (3:34.939) 8:53.805 (3:34.739)
12:28.702 (3:34.897) 16:06.669 (3:37.967) 19:43.332 (3:36.663)
23:15.646 (3:32.314) 26:33.742 (3:18.096)
Event 148 M80 3000 Meter Race Walk Power
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 James Beckett M84 California 22:10.68
1:23.021 (1:23.021) 4:17.612 (2:54.591) 7:17.958 (3:00.346)
10:19.413 (3:01.455) 13:19.764 (3:00.351) 16:18.796 (2:59.032)
19:15.593 (2:56.797) 22:10.680 (2:55.087)
2 John Disterdick M80 Florida 23:16.04
1:23.575 (1:23.575) 4:23.201 (2:59.626) 7:29.491 (3:06.290)
10:39.707 (3:10.216) 13:50.006 (3:10.299) 16:56.907 (3:06.901)
20:07.400 (3:10.493) 23:16.034 (3:08.634)
3 Jim Stout M80 California 49:49.24
3:19.271 (3:19.271) 9:53.547 (6:34.276) 16:18.075 (6:24.528)
22:54.119 (6:36.044) 29:32.113 (6:37.994) 36:17.797 (6:45.684)
43:08.408 (6:50.611) 49:49.240 (6:40.832)
|